• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
23 Ağustos 2023 Çarşamba

Hayaller, hayaller…

Çok kızan, "nezaketsiz" diyen, hatta "nankörlükle" suçlayan bile oldu. Üslup ve nezaketsizlik suçlaması ile ilgili bir değerlendirme yapmam, ama son dönemin en doğru sözünü Ali Babacan söyledi.

Aynen şunu dedi:

"CHP'nin tek başına seçime girip kazanması mümkün mü? Bunu söyleyenler hayal mi görüyor?"

Tabii karşısına geçip, geçmişte CHP'nin tek başına seçim kazandığını söyleyenler oldu. İstanbul ve Ankara belediye başkanlığı seçimlerinden örnekler verildi. Doğru, ama o zaman durum farklıydı. Her parti kendi adayını çıkarırdı. Dört-beş güçlü aday yarışırdı. Yüzde 20'lerle seçim kazanılırdı.

Şimdi öyle değil ki! İttifaklar bu görüntüyü bozdu.

O yüzden Ali Babacan haklı. Bir-iki il hariç, CHP'nin tek başına halkın karşısına çıkıp seçim kazanması çok zor. Ama aynı durum Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu ve Meral Akşener'in partileri için de geçerli. Hatta CHP için zor olan, onlar için imkânsız. Bakmayın atıp tutmalarına. Bugün tamamı varlıklarını birbirlerine borçlu.

***

Buna rağmen, yerel seçim öncesi herkes hindi misali kabararak ortalıkta geziyor...

"Tek başımıza aday çıkarmalıyız" diye nutuklar atıyorlar. Millet İttifakı paydaşının biri diğerine yüklenip, "Tabanımız ayrı aday çıkarmamızı istiyor. Biz onları sırtımızda taşımak zorunda mıyız?" türünden laflar ediyor. Oysa en büyük ortak CHP'nin bile gerçekte bunu söyleyebilecek gücü yok.

Evet, birbirinizi sırtınızda taşımak zorundasınız! Yok ki başka çıkış yolu ve çareniz!

Üstelik bu defa işleri daha zor. İttifak kursalar bile, seçmenin geçen seçimden ağzı yandı. O ittifaklarla alınan İstanbul ve Ankara gibi illerin hali ortada. Süslü laflar buharlaşıp uçtuğu gibi, şehirlere çivi çakılmadı. Büyük hayal kırıklıkları ortaya çıktı.

Bence bugün cevap bulmaları gereken, "Seçime ayrı mı yoksa birlikte mi girmeliyiz?" sorusu değil. Çözmeleri gereken, "İttifak yaparsak, tabanımızı nasıl bir arada tutabiliriz?" denklemi!

***

Öyle görünüyor ki, bağıracaklar, çağıracaklar. Tabanlarının gazını alacaklar. Pazarlıkta el yükseltecekler. Aday belirleme noktasına geldikleri zaman da yeniden masa kuracaklar.

Yok ki başka çareleri!

Mesela İyi Parti, onca süslü lafa ve "zinhar olmaz" türünden söylemlerine rağmen bir defa daha HDP ya da Yeşil Sol ile birlikte aynı adaya oy verirse hiç şaşırmayın. Ahmet Davutoğlu gibi isimler de bütün atıp tutmalarına rağmen Zafer Partisi ve Ümit Özdağ ile kol kola girerse yadırgamayın.

Bugün yapılanlar sadece nazlanma. Kemal Kılıçdaroğlu ya da başka güçler devreye girer, halleder işi!

Ne demişti Meral Akşener:

"Cumhur ittifakı etle-tırnak gibi, bir fikir ve anlayış birliktelikleri var. Biz ise proje ittifakıyız."

Yine bir proje oluşturulur ve tekrar bir araya gelirler.

Biz ise, bir süre daha izleyeceğiz bu kabarma görüntülerini. Dinleyeceğiz süslü ve yaldızlı lafları. Seçim yaklaştıkça, şapkalar öne konulacak. Düşünülüp taşınılıp, siyasetin gerçeklerine uyum sağlanacak.

Hiç kuşkunuz olmasın, yeni seçim ittifakları yapılacak. Bu pehlivanların hiçbiri mindere tek başına çıkabilecek güçte değil. Çıkarlarsa ne olacağını iyi biliyorlar.

<p>Bu anlamlı etkinlik, Tuzla Belediye Başkanı Dr. Şadi Yazıcı'nın katılımıyla gerçekleşti. Ayrıca,

3.Çocuk Girişimciler Kermesi Filistinli Çocuklara Destek İçin Gerçekleşti

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü

ŞOK 9 Aralık kataloğu: 2359 TL'ye airfyer, 7299 TL'ye dik süpürge fırsatı!