• $8,8451
  • €10,4001
  • 497.499
  • 1384.68
12 Ocak 2018 Cuma

Hadi buna da tepki gösterin...

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı

Diyarbakır

Bir şehir bu kadar mı değişir? İnanılması güç, ama değişmiş işte. Bizzat gittik ve yerinde gördük.

Diyarbakır’dan bahsediyorum…

24 tv’nin Haber Müdürü Necdet Tunaç, bir süredir anlatıyordu. Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel, Diyarbakır’la yaşanan ilginç diyaloglardan bahsediyordu. Gidip gözlerimizle görünce daha iyi anladık neler olduğunu.

Necdet, “Abi, Diyarbakır çiçek-böcek haberlerinin merkezi haline geldi” demiş ve gelen haberleri sıralamıştı:

-Biçki-dikiş kursu.

-Turizm.

-Pekmez üretimi.

-Elektrikli fayton.

-Arıcılık.

“Hatta Diyarbakır Temsilcimiz Şeyhmuz Çakan’ı arıcılık haberini yaparken, kulağından arı soktu” diye eklemişti.

Melik de, “Diyarbakır’la aramızdaki mesaj trafiği bile değişti” diye araya girmişti:

-Eskiden Şeyhmuz’a sık sık “Aman kendine dikkat et” mesajları gönderirdik. Sur’daki çatışmalar sırasında kendisine bir kask ve kurşun geçirmez yelek bile almıştık. Hep çatışma, patlama, çatlama haberleri gönderirdi bize. Ama artık kendisine “Hayat sana güzel” mesajları yolluyoruz.

Nazar değmesin, ama aynen öyle. Ne demek istediklerini anlamak için gidip, yerinde görmek lazım.

HHH

Geçtiğimiz çarşamba günü Memur-Sen’e bağlı Bem-Bir Sen’in 24. Kuruluş Yıldönümü dolayısıyla Diyarbakır’da düzenlenen törene katıldık. Bu çerçevede merhum İbrahim Keresteci adına şahsımıza verilen “basın ödülünü” de Genel Başkan Mürsel Turbay’dan aldık.

Birlik-Beraberlik ve terörle mücadele konusunda çok güçlü mesajlar verildi orada. Başta AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker olmak üzere bütün konuşmacılar, “Yeni Diyarbakır’dan” bahsetti. Hepsi, yıllarca süren terörün şehre ve insanlara neler kaybettirdiğine dair örnekler verdi.

Yozgat’tan, Erzurum’dan, Ankara ya da İstanbul’dan bir farkı yoktu Diyarbakır’ın. Terör karşıtı birlik-beraberlik mesajları hep birlikte alkışlandı.

Yıllar öncesini düşündüğümüzde adeta kabuk değiştirmiş gibiydi Diyarbakır!

HHH

Eskiden şehre gittiğimizde havaalanından itibaren hep tedirgin yüzlerle karşılaşmaya alışmıştık.

Bu defa son derece rahat insanlar vardı karşımızda. Huzur doluydu yüzleri. Artık kaçmıyorlardı bizden ve kaçamak cevaplar vermiyorlardı. Ancak, yine korkuları vardı ve bu korku da ortaktı:

-Devlet elini çekmesin üzerimden. Bizi yeniden terör ve teröristle baş başa ve karşı karşıya bırakmasın. Tersini dillendiren, teröre ya da teröriste haklılık kazandırmaya çalışan tek bir isimle karşılaşmadık.

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ile konuştuk. Son derece rahattı ve geleceğe de umutla bakıyordu. Belediye Başkanı Cumali Atilla, heyecanlıydı. Sürekli olarak cep telefonundaki resimleri gösteriyor, bize Diyarbakır’a yapılan yatırımları anlatıyordu. Yeni projelerden bahsediyordu.

Emniyet Müdürü Tacettin Aslan ise, huzuru yakalamış bir şehirde görev yapmanın rahatlığı içindeydi. Teröre karşı birleşmiş, kısa sürede çok büyük değişim gerçekleştirmiş bir Diyarbakır vardı karşımızda!

HHH

Atılan adımlara ve verilen bilgilere bakılırsa, daha da değişecek Diyarbakır. Çünkü, yıllar boyunca büyük acılar çeken halk da yakalanan huzur ortamına sahip çıkmakta kararlı görünüyor.

Gidip, yerinde görmek lazım…

Anlatılması zor, aynı zamanda inanılması güç bir değişim var Diyarbakır’da!

<p class='MsoNormal'>Gelecekte yolları süsleyecek  elektrikli araç teknoloji için düzenlenen sergi T

Geleceğin araçlarına gençlerin yatırımı…

''Yola çıkmalı'' dedirten 5 film

Mezarlıkta toprağa yarı gömülü halde bulundu!

Kilo vermek isteyenler dikkat! Limon diyetiyle ayda 10 kilo vermek mümkün