• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
27 Haziran 2023 Salı

Gündem

İsviçre gibi ülkelerde, bir araç peş peşe egzoz patlatsa olay olur. Ama biz öyle değiliz. Hareketli, gürültülü, tartışması da gündemi de oldukça yoğun bir ülkeyiz.

Her gün alevlenen siyasi tartışmalar, zaman zaman ihanete kadar varan açıklamalar, sıkça yapılmaya çalışılan dış müdahaleler oldukça hareketli kılıyor bizi.

Bir de henüz kapanmayan büyük yaramız ve onun oluşturduğu komplikasyonlar öncelikli gündem maddemiz. Çok büyük bir deprem yaşadık ve yaralarımızı tedavi etmek zorundayız.

Çünkü hayat devam ediyor...

Büyük bir mücadele var orada. Hem ayakta kalma, hem bütün olumsuzluklara rağmen yaraları sarma, hem de geleceğe hazırlanma mücadelesi. Çok büyük darbe aldık, ama yıkılmadık.

En son çarpıcı örnek Gaziantep'ten geldi. Ömer Baran Şişman, Gaziantep'te enkazdan çıktı. Çadırda, konteynerde, KYK yurtlarında kaldı. Ama pes etmedi. Daha büyük azım ve şevkle hayata dört elle sarıldı. Onca olumsuzluğa rağmen, LGS'de bütün soruları doğru bilip, Türkiye birincisi oldu.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin de bu başarıyı ödüllendirdi. Ömer Baran Şişman'ı yerleştirildiği TOKİ evlerinde ziyaret edip, bilgisayar ve bisiklet hediye etti.

Deprem sonrası Türkiye fotoğrafıdır bu aslında. Fatma Şahin'i, Gaziantep'te ziyaret etmiştik. Koşuyordu, depremde zarar gören hayvanlara bile yardım elini uzatıyordu.

Ve aylar sonrasında yine koşmaya devam ediyor...

Enkazdan çıkan LGS birincisi evladımızı da Fatma Şahin'i de tebrik etmek lazım. İşte bu ruh, bu azim ve bu inanç o bölgeyi kısa sürede ayağa kaldıracak.

***

Çok çekişmeli bir seçim yaşadık biz. Adeta bir var oluş, yok oluş mücadelesiydi. Ama buna rağmen deprem bölgesi hiç unutulmadı. Birileri turist gibi fotoğraf çektirip şov yapmaya çalışırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Birinci önceliğimiz burası" dedi.

O bölgeden çıkan oylar ortada. Depremzede de gördü bu samimiyeti, hakkı teslim etti.

Bakan atamalarında da Deprem Bölgesi, şehirciliğin ordinaryüs profesörü Mehmet Özhaseki'ye teslim edildi.

İyi tanırım kendisini. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanlığından bu yana takip ederim. Çözüm odaklı çalışır ve kaynak üretir. Doğu ve Güneydoğu'daki Hendek Kalkışması sonrası harabeye dönen şehirleri yeniden ayağa kaldıran isimdir. Kelle koltukta büyük mücadeleler vermiştir.

Türkiye'nin pek çok yerindeki kentsel dönüşümlerde imzası vardır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na atanır atanmaz, yeni formüller geliştirdi ve çözüm yılları buldu. Yakında Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanacak bunlar.

İnanıyorum ki, o bölge insanı depremin ilk günlerinde söz verildiği gibi bir yıl içinde kalıcı konutlarla buluşacak. Özhaseki de bunun sözünü verdi zaten.

Evet, gündem de tartışma da çok bu ülkede. Çoğu zaman kısır çekişmelerin peşine takılıp gidiyoruz...

Ama yaşadığımız asrın felaketi, gündemdeki birinci önceliğini koruyor. "Tamam, seçim kazanıldı, bakarız" denilmedi. Seçimin ardından hemen gerçek gündeme dönüldü.

Elbette sıkıntılarımız var. Büyük yıkım yaşadık biz. Ama enkazın altında kalmadık. LGS Birincimiz Ömer Baran Şişman'daki azim ve kararlılık, devlet yönetiminde de var.

<p>Zonguldak'ta heyelan nedeniyle bir bölümünde çökme meydana gelen yol, ulaşıma kapatıldı.</p><p>Ke

Zonguldak'ta heyelan! Yol trafiğe kapatıldı

BİM 12 Aralık 2023 aktüel ürünler kataloğu

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı