• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
16 Kasım 2023 Perşembe

Gazze'de neler oluyor

Öyle ya da böyle, yarım ya da tam, göbeğine ya da çevresine girdi İsrail. Gazze'de yaptığı en etkili iş, hastaneleri kuşatmak. Hamas bahanesi ile oralarda sağ kalan yaralıları ve sığınan insanları da yok etmek...

Peki Hamas ne yapıyor?

Şartlar çok zor olsa da direniyor. Mücadelesine devam ediyor. Zaman zaman da İsrail askerlerine, tank ve zırhlı araçlarına saldırıp, görüntülerini dünya kamuoyu ile paylaşıyor. "Gücü ne?" derseniz, rakam verip, silah ve mühimmat sayısı ile ilgili bir tablo yapmak zor. Ancak, gelişmelere bakılırsa gücünün tamamını sahaya sürmüş değil. Dikkat edin, her geçen gün İsrail'i daha fazla darbeliyor.

Belli ki...

İsrail'in daha fazla içerilere girmesini ve biraz daha yayılmasını bekliyor. Asıl saldırılar ve darbeleme o zaman yapılacak. Kısacası, meskûn mahallerdeki çatışmalar yeni başladı diyebiliriz. Net olarak belli, Hamas, İsrail'e "gel gel" yapıyor. Üstelik yok olmayı göze almış, sonuna kadar direnecek.

Asıl soru şu:

İsrail ne yapacak? Dünya kamuoylarının tepkisine ve her geçen gün artan kayıplarına rağmen, bu saldırıları daha ne kadar sürdürebilecek? Tel Aviv'e cesetler yağdığında, kendi kamuoyunu ne kadar susturabilecek?

İsrail, 37 askerini kaybettiğini söylüyor. Ama gelen bilgiler çok farklı. Sadece Hamas'ın paylaştığı görüntüleri alt alta koyun, hesabı yapın. Kayıp çok daha yüksek görünüyor. Yüzün üzerinde zırhlı aracını kaybettiği biliniyor. Buna, her geçen gün yenileri ekleniyor.

***

Dikkat edin:

Askeri üstünlük elinde olsa da İsrail moral ve ahlaki üstünlüğünü tamamen kaybetmiş durumda. Batılı ülkelerin yönetimleri uyguladığı soykırıma, yürüttüğü katliama destek verip göz yumsa da halklar isyan noktasında. İngiltere'de doktorlar Gazzeli meslektaşlarından gelen mesajları gözyaşları ile okuyorlar. Batı'da gösteri üzerine gösteri yapılıyor. Bebek cesetlerini gören insanlar, dünyanın dört bir yanından "yeter artık" diye feryat ediyor.

50 civarında ülke bu dramı bir nebze dindirebilmek için Gazze'ye yardım konvoyları göndermiş durumda. İsrail buna bile tahammül edemiyor. Mısır tarafındaki Refah Sınır Kapısı'ndan giren birkaç TIR'a, ancak kendi tarafına geçip kontrol sağlandıktan sonra giriş izni veriyor.

İslam İşbirliği Teşkilatı ise, ambargoyu delme kararı aldı. Bu soykırım devam ederse, Mısır kapıyı açabilir. O bekleyen TIR'lar Mısır'ın Refah Sınır Kapısı'ndan direkt olarak Gazze'ye doğru hareket edebilir.

Ne yapacak İsrail? Vuracak mı? Bütün İslam dünyasını ve Hıristiyan Kızıl Haç dahil olmak dünyayı karşısına mı alacak? Yapabilir mi böyle bir çılgınlık? Amerika ve Batı dünyası buna da gözlerini kapatabilir mi?

Görüyorsunuz işte: Kısacası konu iyice içinden çıkılmaz bir hale geldi. Tepkiler dört bir yanı sardı; İsrail ile birlikte Batılı destekçileri de sıkıştı!

Çok önemli bir dönüm noktasındayız aslında:

Şapkalar düştü, kel iyice göründü. Batı'nın önce Bosna'da, şimdi de çok daha vahim bir şekilde Gazze'de savunduğunu iddia ettiği değerlerin aslında koca bir yalan olduğu ortaya çıktı. Böyle gitmez, gidemez bu. Göreceksiniz, bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak!

<p>Kaza, Aksaray - Konya karayolu Yenikent Akhan Kavşağı'nda meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, A

Takla atıp hurdaya dönen otomobilden hafif sıyrıklarla kurtuldu

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü

ŞOK 9 Aralık kataloğu: 2359 TL'ye airfyer, 7299 TL'ye dik süpürge fırsatı!