• $13,4372
  • €15,3781
  • 786.026
  • 2085.76
22 Aralık 2020 Salı

Garbis, MHP'li mi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yanına Canan ve Ekrem’i aldı. Merhum Alparslan Türkeş’in eşi Seval Türkeş’i ziyarete gitti. Ortalık da ayağa kalktı. Özellikle CHP’li çevreler “Olmaz, olamaz” diye feryada başladılar:

-Hem de 1978 Yılı’nda yaşanan Maraş Olaylarının yıldönümünde!

Alın size yeni bir kutuplaştırma dili. Hatta fırsatı ganimet bilip üretilen yeni bir nefret söylemi bile diyebiliriz.

Bu nasıl bir zihniyet? Bu nasıl bir ilkellik?

Seval Türkeş mi gerçekleştirdi Kahramanmaraş Olaylarını? Yoksa Alparslan Türkeş mi? Eski defterleri karıştırıp, üzerinden 42 yıl geçmiş bir olayı yeniden kaşımanın ne anlamı var?

O olaylar bir provokasyondu. Üstelik o dönemde sürekli yaşanıyordu bu tür tahrikler. Çorum’da da aynısı oldu. Ayrılıklar körüklenerek toplum birbirine karşı kırdırılmaya çalışıldı.

Sonra failler yakalandı, yargı devreye girdi. O sırada Garbis Altınyan isimli bir Ermeni provokatör çıktı ortaya. Olay, bir sinema salonunda başlamış ve bütün şehre yayılmıştı. Mahkemelerce tespit edildi bunlar. Ama, olaylar devam ederken ve sonrasında CHP, MYP’yi, MHP ise CHP’yi suçladı. Çok ağır ifadeler kullanıldı.

Belki olaylar devam ederken bütün bunlar normaldi. Ancak aradan 42 yıl geçmesine ve pek çok ayrıntının ortaya çıkmasına rağmen, halen aynı dilin kullanılması garip!

Bilmeyenlere anlatmak, unutanlara hatırlatmak, bilip çarpıtanları da uyarmak lazım: Kanlı Çorum Olaylarında Ülkü Ocakları Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, asker nezaretinde bölgeye gitti. Olayları yatıştırmak ve Alevi mahallelerini korumak için büyük çaba sarf etti. Sivas’taki Madımak Oteli yangını sırasında da pek çok alevi sanatçı bitişikteki BBP İl Binası’na geçerek hayatını kurtardı. Görüntüleri var; BBPliler de hayatlarını hiçe sayarak, onları kurtarmak için büyük çaba sarf etti.

***

Aradan tam 42 yıl geçtikten sonra olayları çarpıtmanın, gerçeklerin üzerini örtmeye çalışmanın, Alevi vatandaşları MHP’ye karşı kışkırtmanın anlamı ne?

Üstelik, ahkam kesenlerin çoğu da bilmeden konuşuyor. O olaylardan dolayı mahkemelerde suçlu bulunun Garbis Altınyan isimli Ermeni, MHP’li miydi?

Ayrıca…

Alparslan Türkeş de o yıllarda Çorum ve Maraş olaylarının planlı provokasyonlar olduğunu defalarca söyledi. Kimse kimseyi aldatmaya kalkmasın, yaşadım ben o günleri. Bizzat şahidim.

***

İyi oldu Kılıçdaroğlu’nun yaptığı bu ziyaret.

Bu ülkede halen eski defterleri karıştırıp toplumu tahrik etmeye ve ayrılıkları körüklemeye çalışanlar olduğu ortaya çıktı.

Onun dışında CHP’ye bir faydası olacağını sanmıyorum. Çünkü Seval Türkeş’in ülkücüler ve MHP seçmeni açısından bir karşılığı yok. MHP’ye oldukça uzak bir isim.

Ayrışma, MHP’nin iktidar olduğu 57. Hükümet döneminde başladı. Seval Hanım, partiye ağır eleştiriler yöneltti. Ardından oğlu Ahmet Kutalmış’ın Ak Parti milletvekili olması ile kopuşa dönüştü. Ahmet Kutalmış Türkeş listeye giremeyince Ak Parti dönemi de bitti. Yeni dönem başladı.

Ben Seval Hanım’ın seçimde MHP’ye oy verdiğini bile sanmıyorum. Zaten MHP üyesi de değil.

<p>Programda öne çıkan başlıklar:</p><p>AK Parti MKYK Üyesi Emre Cemil Ayvalı:  CHP'nin tüm yandaşla

Başkan Erdoğan'dan Arnavutluk'ta

Emeklilere hangi banka ne kadar promosyon veriyor? İşte banka banka promosyon ücretler...

Gece yarısı çocuk kamerasına takıldı! İşte o anlar

Sosyal medyayı sallayan köpek balığı deneyi! Yürekleri ağızlara getirdi