• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
4 Eylül 2016 Pazar

G20 gündemi Türkiye

G20 Zirvesi için Çin’in Hangzhou şehrindeyiz. Burada dünyanın gözü Türkiye’nin üzerinde. Hiç tartışmasız zirve boyunca da öyle olacak.

Henüz zirve başlamadan bütün liderler Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşmek için sıraya girdiler. Biliyorsunuz, daha önceleri ABD Başkanları ile görüşmek için talepte bulunan hep biz olurduk. Sonra da Türk basınında bir tartışma başlardı:

-ABD’den beklenen randevu gelecek mi, gelmeyecek mi?..

Bu defa görüşme talebi ABD Başkanı Obama’dan geldi. Sadece O değil, dünya liderleri Erdoğan’la görüşmek için harekete geçtiler. G20’de herkesin merak ettiği ülke Türkiye, liderlerin görüşmek istediği isim de Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan oldu.

Obama, görüşme öncesi CNN’e bir açıklama bile yaptı. Türkiye’nin öneminin altını çizdi. “Samimi dostluk” ve “samimi görüşmelerden” söz etti. Ayrıca, 15 Temmuz darbe girişimini kastederek, “çok büyük bir siyasi deprem geçirdiğimizden” bahsetti.

Obama, Hangzhou’da o depremi atlattığımızı görecek tabi!

Aynı şekilde Putin’den de Erdoğan’la görüşme öncesi Türkiye açıklamaları geldi. Zirve öncesi yaptıkları açıklamalarla bütün liderler gözlerinin Türkiye üzerinde olduğunu ortaya koydu.

Apaçık ortada, bütün bu verileri alt alta koyup, rahatça “G20’de gündem Türkiye” yorumu yapılabilir.

***

Türkiye, buraya hazırlıklı geldi…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çantası dolu. Türkiye’nin tavrı da oldukça net. Son günlerde yapılan açıklamalarda bu açıkça görülüyor.

Erdoğan, hem liderlerle görüşmelerinde, hem de yapacağı konuşmalarda, ağırlıklı olarak iki konunun üzerinde duracak:

1) FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi.

2) Suriye’de devam eden Fırat Kalkanı Operasyonu.

Erdoğan’ın, Pensilvanya’da bulunan Fethullah Gülen’in gerçekleştirmek istediği başarısız darbe girişimi ile ilgili olarak, liderlere vereceği mesaj belli: Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin, dünyanın en güçlü 20 ekonomisi arasında yer aldığını hatırlatıp, böyle bir ekonomi darbe ile sıkıntıya girseydi, “bundan herkes zarar görürdü” gerçeğinin altını çizecek. Özellikle “demokrasi” konusunda hassasiyet gösteren ülkelerden, Türkiye’ye destek vererek samimiyetlerini göstermelerini isteyecek.

FETÖ, Amerika’dan Japonya’ya, Avustralya’dan Kanada’ya kadar tam 160 ülkede faaliyet gösteren bir örgüt. Sadece bölgesel değil, küresel bir tehdit. Erdoğan, liderlerin önüne dosyalar koyacak. Bu küresel tehditle mücadele gereğinin altını çizecek.

Özellikle de ABD ile yapılacak görüşmelerde, Gülen ve çetesini koruyup kollamamaları istenecek ve aksi takdirde ikili ilişkilerin zarar göreceği gerçeği hatırlatılacak.

Biliyorsunuz, 15 Temmuz darbe girişiminin, Türk ekonomisini olumsuz etkilediği algısını yaratmaya çalışan batılı bazı kuruluşlar var. G20 Zirvesi, Türkiye’ye bu algının doğru olmadığını anlatma imkanını da verecek.

Ayrıca darbe girişiminin sonuçları ile ilgili olarak, “Türkiye’de siyasi istikrarsızlık yok, tersine siyasi mutabakat var” diyerek, Yenikapı Ruhu’nu ortaya koyacak.

Ve terörle mücadele…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, liderlere Suriye’de yürütülen Fırat Kalkanı Operasyonu’nu anlatacak. Çok açık bir şekilde, bu operasyonun, BM Anlaşması’nın 51. Maddesi kapsamında gerçekleştirildiğini ortaya koyacak. Bir başka ifade ile “Türkiye, bu anlaşmanın verdiği yetki ile kendisini koruyor” diyecek.

Ayrıca, Fırat Kalkanı’nın sağlayacağı yararlar sıralanacak:

“Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlayacak, bölgede oluşturulacak güvenli ya da tampon bölge, AB’nin karşı karşıya kaldığı göçmen krizini hafifletecek ve en önemlisi, terör örgütlerinin beli kırılacak.”

Tabii, terörist bir yapı olan PYD’nin gerçek yüzü de belgelerle dünya liderlerinin önüne konulacak. Suriye sorununun çözümü için dünyanın elini taşın altına koyması gereğine de dikkat çekilecek.

***

İki önemli konu daha var…

Türkiye sürekli olarak tekrarlıyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir defa daha artık uluslar arası anlamda bir terör ve terörist tanımının yapılmasının zamanının geldiğini söyleyecek. Ayrıca, daha önce de defalarca dile getirdiğimiz Türkiye’nin “Dünya beşten büyüktür” tezi, Hangzhou’da da gündeme gelecek.

Apaçık ortada…

G20’de hem Türkiye konuşulacak hem de zirvedeki görüşmeler sırasında Türkiye yönlendirici olacak.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak