• $12,5358
  • €14,1435
  • 720.502
  • 1776.41
20 Haziran 2019 Perşembe

Felaket kapıda

1900’lü yılların kafası bu! Acımasız kapitalist bir jargon! 2019 Türkiye’sinde hakkın, hukukun, Anayasa ve yasaların ayaklar altına alınması…

Son günlerde Türkiye’de sıkça kullanılan ifadeyle tam bir kul hakkı gaspı!

“Belediyelerden atılan işçiler Ankara’ya yürüyor” diyorsunuz…

Şaka gibi, ama CHP’nin İstanbul adayından “Çıkarıldılar mı bilmiyorum, ama siz de hüküm veriyorsunuz” cevabı geliyor. Ardından da o yürüyüşü küçümsemek, çarpıtmak ve farklı noktaya çekmek için “çalışmadan aylık alan işçilerden” bahsetmeye başlıyor…

“Çalışmadılar, atıldılar” algısı oluşturmaya, onları kapı önüne koyan iradeyi aklamaya çalışıyor!

“Yandık, bittik, ekmeğimiz elimizden alındı” diyerek hak arayan yüzlerce işçinin “işten atıldığının” ifade edilmesini “hüküm vermek” olarak görüp eleştirebiliyor. Ama kendisinde onların “çalışmadıkları” yönünde değerlendirme yapma hakkını buluyor!

Bir Allah’ın kulu da çıkıp, “Bu ne biçim ifade?” diye sormuyor. Susuyoruz maalesef; bu zihniyet ve bu kafa sorgulanmıyor!

Nereden belli bu işçilerin çalışmadıkları? Kendilerine bir ihtarname gönderilmiş mi? Bu yönde bir zabıt tutulmuş mu? Orada tanıkların imzaları var mı? Eğer gerçekten çalışmıyorlarsa “neden” diye sorulup, savunmaları alınmış mı?

Tabii ki hayır! Yapılmamış, kanuni gereklerin hiçbiri yerine getirilmemiş. Ama ekmekleri ellerinden alınmış. Haksızlık ve hukuksuzluk diz boyu. Buna rağmen kendisini “sosyal demokrat” olarak nitelendiren bir partinin belediye başkanı böyle bir uygulamanın altına imza atıyor. Aynı partinin İstanbul adayı da onu savunmak için çırpınıyor.

Gerekçe “çalışmama” olarak gösterildiğine göre, tazminatları da verilmeyecek demek ki onların! Elde ettikleri kazanımlar gasp edilecek! Çünkü, gerçekten çalışmamışlarsa, tazminatı da hak etmemişler demektir!

Sakın abarttığım ve çarpıttığım sanılmasın. İş Kanunu’nun hükümleri ortada: Çalışmayan, çalışmamakta direnen işçi kusurludur, tazminatı hak edemez. “Çalışmıyordu bunlar” dediklerine göre, bunlar işçilerin tazminatlarını vermek niyetinde de değiller!

O zaman felaket kapıda demektir…

Düşünebiliyor musunuz, CHP’nin İstanbul’da Belediye Başkanlığını kazandığını! Binlerce işçi “çalışmıyorlar” bahanesiyle tazminatsız olarak kapı önüne konulma tehlikesiyle karşı karşıya. Zihniyet ve ifadeler bu yönde çünkü!

Şimdi kimse bana “Ama işçi çıkarmayacağı yönünde söz verdi” demesin. Kılıçdaroğlu da 31 Mart öncesi bir tek işçinin bile çıkarılmayacağı yönünde söz vermişti. Ama yüzlercesi kapı önüne konuldu. Onlar da CHP Genel Merkezi’nin kapısına dayandılar.

***

Görüyorsunuz, yaşadıklarımız ortada:

Bir yalan, dolan, çarpıtmadır sürüp gidiyor…

Birini yakalıyor, üzerine gidiyorsunuz; yenisi ortaya çıkıyor. Yetişemiyorsunuz!

Milletin gözüyle gördüğünü inkâr ediyorlar. “Öyle bir şey yok” diyorlar, ama görüntüleri ve belgeleriyle gerçek olduğu ortaya çıkıyor. Uzun süredir gerçeklerin üzerini örten bir illüzyon gösterisi izliyoruz…

Söylenen hiçbir lafın ve verilen sözün değeri yok. “Felaket kapıda” ifadesini durup dururken kullanmıyorum. Değersizlik kapıya dayandı, zorluyor!..

<p class='MsoNormal'>Aykut  Enişte 2 filmiyle seyirci tarafından tanınıp benimsenen Mekin Sezer, iki

Gişeci'de Aykut Enişte 2 sohbetleri... Bölüm 3: Mekin Sezer

Fenerbahçe'ye İzmir'de coşku seli

Galatasaray'a Malatya'da coşku seli

Hibe desteğiyle mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor