• $9,2741
  • €10,7599
  • 526.74
  • 1409.56
19 Kasım 2014 Çarşamba

Ezik bunlar, ezik…

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Amerika Kıtası’nın Kolomb’dan önce Müslümanlar tarafından keşfedildiğine dair bir iddia paylaştı…

Sen misin bunu diyen?
Belli çevreler hemen harekete geçti. “Olmaz, olamaz, hadi canım sen de” türünden tepkiler birbirini izledi…
Tepki gösterenlerin ortak özelliği şu:
Tarihçi değiller. Kolomb ve Amerika’nın keşfi konusunda hiçbir araştırma yapmamışlar. Bu konuda değil kitap, bir makale okudukları bile tartışmalı.
Bu garip tepkilerin altında yatan iki ana sebep var:
1) Cehalet ve Erdoğan düşmanlığı.
2) Aşağılık duygusuyla birlikte gelen eziklik psikolojisi.
* * *
Amerika Kıtası’nın Kristof Kolomb tarafından keşfedildiğini çocukluğumuzdan beri bize dayattılar. Biz de Amerika’nın 1492’de keşfedildiği gibi bir garabete inanmak zorunda bırakıldık.
Oysa, 1492’de de, ondan yüzyıllar öncesinde de Amerika’da bir hayat ve medeniyet vardı. Üstelik Batılı pek çok araştırmacı, orada yaşayan insanların Asya kökenli olduğunu söyler.
Devam edelim…
Bazı Batılı tarihçiler, Vikinglerin, Kolomb’dan yüzyıllar önce Amerika Kıtası’na ulaştığını iddia ederler.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dayanak aldığı Prof. Fuat Sezgin’in “Amerika’yı Kolomb’dan önce Müslümanlar keşfetti” iddiası da ciddi belgelere dayanır.
Bitmedi, dahası var…
Yine batılı tarihçiler Kolomb’un, “Amerika Kıtası’na ulaştığı ama o sırada buranın Amerika olduğundan haberdar olmadığını” bile yazarlar.
Yani…
Bize “Amerika’yı Kolomb keşfetti” diye dayatılmıştır, dayatılmasına da… Batı’da bile bunun doğru olmadığına dair iddia da, bilgi de, belge de çoktur.
* * *
İlhan Akçay, Abdülhamit’in Sadrazamlarından Ahmet Muhtar Paşa’nın torunudur. Amerika’daki Kızılderililer üzerine çok geniş araştırmalar yapmıştır. Bu araştırmalar, 1980’li yıllarda Türk Tarih Kurumu tarafından yayınlandı. Ayrıca, 20’li yaşlarda İlhan Akçay’ı bizzat dinleme şansım da oldu.
Akçay der ki:
“Kızılderililerin büyük bölümü Turani’dir yani Türk’tür.”
Bunu da durup dururken söylemez. Dillerinin gramer yapısını Ural-Altay dil grubu ile karşılaştırır; folklor örnekleri verir; yer isimlerindeki benzerlikleri ortaya koyar; antropolojik kazıları delil olarak gösterir. Bağdaş kurma geleneğinden, şaman adetlerine kadar yüzlerce benzerliğe dikkat çeker.
İlginçtir, Batılı bilim adamları arasında da aynı tezi savunanların sayısı az değildir. Pek çok Batılı bilim adamı, Amerika’daki en büyük yerli kültürün, Ural-Altay dil grubuna bağlı Türkikler tarafından oluşturulduğu iddiasındadır.
Bütün bunlardan yola çıkarak, “Amerika’yı Türkler keşfetti” iddiası da ortaya atılabilir. Hatta bu iddia, “Kolomb’un keşfi” efsanesinden çok daha gerçekçi olur!
* * *
Gidenler bilirler. Balıkesir Akçay’ın Tahtakuşlar Köyü’nde, Yavuz Selim Kuder tarafından 1991’de oluşturulan bir etnografya müzesi vardır. Orada, Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden toplanan 28 Türkmen kilimi ile ABD’de yerlilerin dokuduğu kilimler sergilenir.
İlmikler de aynıdır, motifler de. Sanki tamamı aynı tezgâhtan çıkmış gibidir.
Bizim cahiller bunlara hiç bakmazlar, baksalar da görmezler. Çünkü onlar “Biz yapamayız, biz beceremeyiz” gibi bir psikoloji içindelerdir.
Geçmişten kopukturlar, tarih bilmezler.
Doğu medeniyeti diye bir kavram duymamışlardır. O medeniyetin hangi çığırlar açtığından habersizdirler. Eziktirler, yıllarca savunma sanayi başta olmak üzere her alanda “Bizim gücümüz yetmez” tezinin savunucusudur onlar.
Cumhurbaşkanı ezberlerini bozuyor, tepkileri ondan!

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi