• $32,5006
  • €34,9161
  • 2405.22
  • 10391.9
22 Mart 2023 Çarşamba

Etle tırnak

Günlerdir tartışıyoruz, bazı sorulara cevap arıyoruz: Kemal Kılıçdaroğlu ile HDP Eş Başkanlarının görüşmesinde ne oldu, ne istediler, ne verildi, neyin pazarlığı yapıldı?

Yanlış, pazarlık filan yapılmadı. Zaten çok önceden verildi verilecek olanlar. Sadece anlaşmanın son rötuşları yapıldı. Ne demişti Meral Akşener, Cumhur İttifakı ile ilgili olarak? "Onlar et ve tırnak gibiler, biz ise proje ittifakıyız" demişti! Aynı ifadeyi Kılıçdaroğlu ve HDP için de kullanmak mümkün. Zaten Kılıçdaroğlu ile HDP et ve tırnak gibiler. Son dönemde iyice birbirlerine yaklaştılar.

Görüşme sonrası da bunu net olarak ifade ettiler...

HDP Eş Başkanları Pervin Buldan ve Mithat Sancar, görüşme için özellikle TBMM'nin seçildiğini söylediler. "Kürt sorunu Meclis'te çözülür" dediler. Kılıçdaroğlu da onayladı ve bunu kabul etti. İlk bakışta masum gibi görünen çok vahim ifadeler bunlar.

"Kürt sorunu" denildiği zaman, HDP'nin ne kastettiğini biliyoruz artık. Başta Selahattin Demirtaş olmak üzere hepsi defalarca açıkladılar. "Kürt sorunu, kültürel haklar değil, statü sorunudur" dediler. Türkiye'nin Doğu ve Güneydoğusunda, ayrı bir yapı istediklerinin defalarca altını çizdiler.

Başkası da düşünülemez zaten. Yok ki ortada bir sorun. Geçişte yaşanan problemlerin tamamı çözülmüş duruda. Bu ülkede yaşayan değişik etnik kökenlere sahip herkes aynı haklara sahip.

Yine de varsa bir sorun, çözümün adresi TBMM değil, Hükümet.

"Çözümün adresi TBMM" denildiğinde, bölücü talepler çıkıyor karşımıza. Yaptığı açıklamaya bakılırsa, Kılıçdaroğlu da bunu kabul ediyor!

***

Şimdi gelelim CHP'deki değişim ve dönüşüme...

Kemal Bey, 2010'da CHP Genel Başkanı seçildikten sonra "Arama Toplantıları" yaptı. Biri İstanbul, diğeri Van'da gerçekleştirilen o toplantılarda CHP'ye yeni bir yol arandı.

Hem de gizli saklı!

Önder Sav, Kemal Anadol gibi CHP'nin efsane isimleri yerine, bu toplantılar TESEV'ci şahıslarla gerçekleştirildi. Sonuç bildirgelerinde Abdullah Öcalan'ın istediği "Hakikatleri Araştırma Komisyonu kurulması" dahil pek çok PKK-HDP talebi yer aldı.

O dönemde CHP ayağa kalktı. Biz de yazdık bunları. Ama geçen zaman içinde hepsi unutuldu, gitti.

Mesela, Dilek Akagün Yılmaz gibi ulusalcı bir isimin, sırf "Aramızda TR-705 kodlu ABD'nin haber alma elemanları var" dediği için başına gelmedik kalmadı. Disipline verildi. Partiden uzaklaştırıldı. Milletvekili listelerine alınmadı. Ama suçladığı kişiler, hep Kılıçdaroğlu'nun en yakınında yer aldı.

CHP'nin sınır ötesine asker gönderilmesine ilişkin tezkerelerle ilgili tutumunu da biliyorsunuz. Tarihsel bir dönüşüm yaptı, "hayır" oyu kullanarak, PKK ve HDP ile aynı safta yer aldı.

O yüzden, "Ne görüştüler, ne konuştular, neyin pazarlığını yaptılar?" türünden soruların hiçbir anlamı yok.

Kılıçdaroğlu ile HDP, çoktan aynı nokta buluşmuşlardı zaten. Bence pazarlık yapmaktan çok bir "yol haritası" belirlediler. Son dönemde olduğu gibi, bundan sonra da birlikte, kol kola yürüyecekler...

Şimdi, CHP içinde "Mustafa Kemal'in askerleriyiz" diyenlerle birlikte İyi Parti'deki "Milliyetçilik-Ülkücülük" nutukları atanların düşünme zamanı!

<p>Erbil - Guyer yolu üzerindeki yakıt dağıtım işletmesi ve zift deposunun da yer aldığı rafineride

Erbil'de petrol rafinerisinde patlama! Alevler geceyi aydınlattı

4 bin 299 hakim ve savcının görev yeri değişti | Sıralı tam liste

Ve beklenen transfer açıklandı! Dünya yıldızı sonunda imzayı attı

Yaprak Dökümü ile ünlenen oyuncu ters kelepçeyle gözaltına alındı