• $8,4008
  • €9,9763
  • 488.979
  • 1408.81
13 Eylül 2015 Pazar

Erdoğan'ın tapulu arazisi

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

12 Eylül Darbesinin ardından siyasi partiler kapatılmış, yöneticilerine yasaklar gelmişti. Sonra kontrollü de olsa demokrasiye geçiş adımları atıldı. Yeni siyasi partilere izin verildi. Yasaklar devam ettiği için Demirel, Erbakan ve Türkeş, kapatılan partilerinin devamı olan yeni partiler kurdurdular. Perde arkasında kendileri vardı.

DYP Genel Başkanı Hüsamettin Cindoruk, kendi ifadesi ile Demirel’in “emanetçiliğine” soyunmuştu. Ancak, büyük kongrede karşısına TOBB Başkanı Mehmet Yazar “Genel Başkan Adayı” olarak çıktı.
Ve Süleyman Demirel siyasi tarihimize geçen o ünlü lafı söyledi:
“Tapulu arazime gecekondu kurdurmam.”
Demirel, yasaklı da olsa “ben buradayım” diyordu. Kamuoyuna DYP’nin kendi partisi olduğu mesajını veriyordu. En önemlisi de o partide kendisine rağmen bir gelişmenin gerçekleşemeyeceğinin altını çiziyordu.
Haklı da çıktı. Demirel’e direnen Mehmet Yazar, DYP Büyük Kongresinde hezimet yaşadı. Delege “Demirel’siz olmaz” dedi. İpi “emanetçi’ Cindoruk göğüsledi.
Dün Ak Partinin 5. Olağan Büyük Kongresi’nde bunları düşündüm!..
* * *
Ak Parti de 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in tabiri ile “Erdoğan’ın tapulu arazisi” gibiydi…
Salonda “Recep Tayyip Erdoğan” sloganları atıldı.
Erdoğan’ın isminden bahsedilmesi kalabalığı coşturdu. Cismiyle salonda olmasa da ismiyle en büyük alkışı alan yine O oldu.
Yetmedi, Cumhurbaşkanı’nın Ak Parti Genel Başkanı olduğu dönemde yaptığı kongre konuşmaları ekrana yansıtıldı. Verdiği mesajlar bir defa daha tekrarlandı. Son olarak da kendi sesinden okuduğu şiirle kalabalıklar coşturuldu.
En önemli mesajı ise Kongre Divan Başkanı Bekir Bozdağ verdi. Bozdağ, “Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilmiş ve Ak Parti ile ilişkisi kalmamıştır” diyenlere inat, “hayır, öyle değil” diye seslendi:
-Sayın Cumhurbaşkanım, yolun yolumuz, davan davamızdır.
Delegeler ve salonda toplanan Ak Partililer de alkış ve tezahüratlarıyla tasdik etti.
Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğu ise Erdoğan’ın da katıldığı bir önceki Olağanüstü Kongrede dillendirdiği “Bu kongre bir veda değil, vefa kongresidir” sözlerini tekrarlayarak durumu tescil etti.
Ak Parti’de durum bu!..
Demem o ki, kimse Erdoğan’dan kopuk, farklı bir yöne doğru evrilmiş bir Ak Parti düşünmesin.
* * *
Türk siyasetinde isimler ve lider önemlidir! Örnek olarak Menderes, Demirel, Erbakan, Türkeş ve Özal’ı gösterebiliriz.
İdamının üzerinden yarım asır geçmesine rağmen, Menderes adı bugün bile önemli. Kalplerde ayrı bir yeri var.
MHP, Alparslan Türkeş’in kurduğu parti. Vefatının üzerinden yirmi yıl gibi bir süre geçti. O yapı, halen Türkeş’in mirasını yiyor. Şimdi hemen örnekler verip, “MHP’de Türkeş’in mirası mı kaldı, çoktan reddedildi” demeyin.
Öyle bile olsa MHP sözcüleri bunu dillendirebiliyor mu? Tam tersine, sıkışılan her noktada MHP yöneticileri Alparslan Türkeş’in adına sarılıyor.
Neden mi verdim bu örnekleri?
Çünkü, bugün de Tayyip Erdoğan ile Ak Parti’yi birbirinden koparma çabaları var. Hatta, bu yönde çağrılar bile yapılıyor. Başbakan Davutoğlu’na “Saray’la aynı görüntüyü verme, çık o dairenin içinden” çağrıları birbirini izliyor.
Geçmişte yaşanan tecrübelere ve kongrede ortaya çıkan fotoğrafa bakınca, olabilecek iş mi bu? Zaten olamayacağı ve siyaseten imkansızlığı dün ortaya çıkmış durumda!
* * *
Bu tabloya rağmen, yine de Bülent Arınç’ın yaptığı bir açıklama ve Abdullah Gül üzerinden bir tartışma yürütme çabaları var…
Ne demişti Bülent Arınç? Partiye dışarıdan gelenlerden bahsetmişti. Abdullah Gül’e kongre için “kıytırık bir davet” yapıldığını söylemişti. En önemlisi de “Biz dolgu maddesi değiliz” demişti.
Yeni değil ki bunlar… Gezi olaylarından bu yana benzeri açıklamaları zaten yapıyor. O günden beri de Abdullah Gül üzerinden bir tartışma açılması için uğraşanlar var.
Peki bir karşılık buldu mu? Bulmadı, bulması da zor. O yüzden yazıya “Erdoğan’ın tapulu arazisi” başlığını koydum!

<p class='MsoNormal'>'Help  Turkey' etiketinin gerçek yüzü... Kara propagandayla kim neyi hedefledi?

'Help Turkey' etiketinin arka planında ne var?

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor