• $17,266
  • €17,6843
  • 968.468
  • 2408.15
8 Mart 2018 Perşembe

Erdoğan’dan hassas talimat

Sadece son günlerin değil, yılların problemi bu: İnsanların değerlerini istismar eden, toplumun sinir uçlarını uyaran, milleti birbirine karşı kışkırtan, düşmanlıkları körükleyip, kafaları karıştıran iki hassas konuyla karşı karşıyayız:

1) Kendilerini “din alimi” olarak adlandıranların İslam adına verdiklerini ileri sürdükleri garip ve rahatsız edici fetvalar.

2) Yetkisiz ve aynı zamanda da etkisiz bazı çevreler tarafından ülkeyi yönetenler adına yapılan açıklamalar.

Gün oluyor, “ilahiyatçı” kimliği ile ortaya çıkan bir kişi, “kadın dövmenin faziletlerinden” söz ediyor; kadınların kocalarından dayak yedikleri için “şükretmeleri gerektiğini” söyleyebiliyor. Hem de bunu 8 Mart Dünya Kadınlar Günü arifesinde dillendiriyor.

Gün geliyor, bir başkası küçük yaşta kızların evlendirilmesine methiyeler düzüyor.

Zaman zaman da “kadın sesinin haram olduğunu” ya da “kadınlarla birlikte asansöre binmenin haram sayıldığını” söyleyenler dahi çıkabiliyor.

Üstelik bunlar sokaktaki sade vatandaşlar da değil. Kiminin isminin önünde “ilahiyatçı” unvanı var. Kimi “din alimi” diye topluma sunuluyor. Kimisi de “cemaat lideri” kisvesiyle vatandaşların karşısına çıkıyor.

Sonuçta sert tartışmalar yaşanıyor. Problemi kaşıyıp, gerginlik çıkartmak isteyenlere gün doğuyor. Bu konuşmalar alabildiğine istismar ediliyor. Ciddi sıkıntılar ortaya çıkıyor.

Konu, AK Parti’nin MYK toplantısında da gündeme geldi…

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaşanan bu gelişmelerden duyduğu rahatsızlığı net bir dille ortaya koydu. Ardından da Diyanet’ten sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a talimat verdi:

-Diyanet İşleri Başkanlığı, bu tip açıklamalar konusunda daha aktif bir rol almalı. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu bu tür gelişmeleri yakından takip edip, anında gereğini yapmalı.

Çünkü…

Herkes gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan da zaman zaman din adına yapılan tuhaf açıklamalardan rahatsız oluyor. İnsanların, dini konularda en yetkili makam olan Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından doğru bilgilendirilmesini istiyor. Dini konuların istismar edilerek, toplumun birbirine düşman olacağı bir zeminin ortaya çıkmasını engellemeye çalışıyor.

Verilen talimat ortada: Belli ki Diyanet İşleri Başkanlığı bundan böyle daha hassas davranacak. Yanlış açıklamalar ve dini konuların istismarıyla ilgili daha etkili bir mücadele verecek.

***

Diğer önemli konuya gelince:

Kimi hukukçu. Kimisi “gazeteci” kimliğiyle ortaya çıkıyor. Aralarında akademisyenler ve bazı sivil toplum kuruluşu yöneticileri de var...

Köşe yazıları yazıyorlar, gazetelere demeçler veriyorlar, televizyon ekranlarında boy gösteriyorlar. İktidar Partisi yöneticileri adına yorumlar ve değerlendirmeler yapıyorlar. Onlar üzerinden ahkâm kesiyorlar. Bakanların, Başbakan’ın, hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözcüsü gibi konuştukları izlenimi veriyorlar.

Durum bu olunca, zaman zaman gerçeklerle taban tabana zıt bir görüntü ortaya çıkıyor. Yanlış algılar doğuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın en hassas olduğu konulardan biri de bu!

Görüntü kirliliği ve yanlış algıları ortadan kaldırmak için de AK Parti yöneticilerine çok net bir talimat verdi:

-Bizim adımıza kimsenin konuşmasına izin vermeyin.

Dikkat ederseniz, bu talimatın gereği de yerine getirilmeye başlandı. Son günlerde parti sözcüleri çıkıyor ve yanlış anlaşılmaya müsait gelişmelere anında müdahale ediyorlar.

***

Konu AK Parti’den açılmışken bir de not iletelim…

İktidar Partisi’nin, gündemdeki çeşitli konulara ilişkin periyodik kamuoyu araştırmaları devam ediyor. Bunlardan biri de yapılan seçim ittifakları ve son gelişmelerin ardından siyasi partilerin oy oranlarıyla ilgili.

Araştırmalar gösteriyor ki, MHP ve Meral Akşener’in İP ile ilgili olarak önemli gelişmeler yaşanıyor…

MHP, özellikle geçtiğimiz Ekim, Kasım ve Aralık aylarında bir düşüş eğilimi içindeydi. Ciddi anlamda türbülansa girmişti. Ancak, 2018 Ocak Ayı’ndan itibaren hızla toparlanmaya başladı. Bunda kongrelerini yapıp, teşkilatlarını yenilemesinin büyük etkisi oldu. AK Parti’ye göre, Devlet Bahçeli’nin siyasal söylemleri de MHP’nin oy oranındaki yukarıya doğru gidişi tetikledi.

Zaten partiye son günlerde yapılan katılımlarda da görülüyor bu.

Ancak, MHP’deki bu yükseliş bir tahterevalli etkisi yaptı. MHP’deki toparlanmayla birlikte Meral Akşener’in İP’inde inanılmaz bir düşüş ortaya çıktı.

Ben, bu düşüşün 2019 Seçimleri öncesinde yapılacak olan ittifakların ardından daha da artacağını düşünüyorum!a

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı