• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
10 Aralık 2015 Perşembe

Erdoğan ve Davutoğlu da kim?

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

Haber, bir gazetemizin manşetinde yer almış. Günün, son haftaların, hatta yılların şakası gibi. Asıl şakacı ise Amerikan Haber Portalı Huffington Post. Bizimki sadece ona aracılık yapmış. Huffington Post deyip geçmeyin. Küresel medyayı yönlendiren en önemli merkezlerden biri.

Dünyanın en etkili “kanaat liderleri” sıralanmış…

Dördüncü sırada bizden de biri var. Cumhurbaşkanı Erdoğan mı? Hayır, tabii ki değil, adı listede bile yok. Başbakan Davutoğlu derseniz, o da aynı durumda. Hiç uğraşmayın bulamazsınız, Kılıçdaroğlu, Bahçeli ve gelmiş geçmiş diğer siyasetçiler de listede yok.

Türkiye’den listeye dördüncü sırada giren “kanaat önderi” kim biliyor musunuz? Orhan Pamuk! Birinci sırada Papa Francis, dördüncü sırada da O var.

Boşuna demedim “şaka gibi” diye. Hem de eşek şakası. Orhan Pamuk, Türkiye’nin en önemli “kanaat lideri” imiş! Dünyada dördüncü sırada olduğuna, listede de başka bir Türk bulunmadığına göre bu sonuç çıkıyor.

İşte son dönemdeki moda adıyla “algı operasyonu” dedikleri bu!...

Eskiden “yaldızlayıp, parlatma”, “şişirme, pompalama” ya da “arkadan ittirme-uçurma” adı verirlerdi, bu tür faaliyetlere. Etkili de olurdu. Ama artık ölçüyü öylesine kaçırdılar ki, sadece insanları gülümsetiyor.

Hiç unutmam, mesela Kemal Derviş, Türkiye’ye geldikten sadece bir hafta sonra yine bir gazetemiz fotoğrafını manşetine yerleştirip, altına da dev puntolarla şöyle yazmıştı:

“Türkiye O’nu çok sevdi.”

O zaman da “haaaaa” deyip, donup kaldığımı, şaşkın bakışlarla gazeteye baktığımı çok iyi hatırlıyorum.
Bugün de aynı durumdayız…

Listede bir tek lafı ile kitleleri harekete geçiren, milyonları meydanlarda toplayan bir Allah’ın kulu yok. “Yandım anam, yetişin” dese kaç kişiyi harekete geçireceği belirsiz Orhan Pamuk var!
Tabii durup dururken de konulmadı oraya. Hatırlayın, ne demişti Orhan Pamuk? “Bu topraklar üzerinde Ermeniler ve

Kürtlerin kesildiğini” söylemişti.
Doğal olarak bunun da bir mükafatı olacak tabii!

Son günlerde Batı’nın ve onların dümen suyuna giren bizdeki bazı medya organlarının yaptıkları “haberlere” de bu gözle bakmak lazım! Dikkat edin, yerli ve milli olan ne varsa yerden yere vuruyorlar. Kendi emellerine hizmet edenleri de allayıp pullayıp göklere çıkarıyorlar.

PKK cami, okul yakıyor; görmüyorlar…

Figen Yüksekdağ, kameraların karşısına geçip, “Camiyi polis helikopteri vurdu” yalananı söyleyince “işte haber” diye üzerine atlıyorlar.

Kılıçdaroğlu ve Bahçeli, muhalefetin dozunu kaçırıp, Türkiye’yi sıkıntıya sokabilecek laflar ederse, cımbızlayıp içinden alıyorlar…

Zaman zaman milli meselelerde olması gereken tavrı gösterdiklerinde, oralı bile olmuyorlar.
HDP’liler, halkı sokağa dökecek açıklamalar yapıyor, mal bulmuş gibi saldırıyorlar…
Yetmiyor, bitmiyor; sonra da tahrik sonucu ortaya çıkan elemin faturasını da devlete çıkarıyorlar.

Bu ülkeye zarar versin de ne olursa olsun…

Bir bakmışsınız Esad’ın sözcülüğüne soyunuyorlar. Bir bakıyorsunuz Obama’nın bayrağını sallıyorlar. Gerektiği zaman da Putin’in askerliğini yapıyorlar.

Tabii bütün bunları da güzel süsler ve ambalajlarla vatandaşın önüne koyuyorlar. Dediğim gibi, moda tabiriyle “algı operasyonları” düzenliyorlar. “Anketçisi” anketçi değil; “akademisyeni” akademisyenlikten, “gazetecisi” de bu sıfattan oldukça uzak!

Ama olmuyor işte…
Amiyane tabiriyle “yemiyor” artık kimse.

Üstelik ters bile tepiyor. Bakın, CHP ve MHP de bunu görmeye başladı artık. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli, partilerinin TBMM’deki son grup toplantılarında Rusya’nın tırmandırdığı gerilimde, Erdoğan ve Hükümet’e destek vermek zorunda kaldı.

Orhan Pamuk bile “Dünyanın en etkili 4. kanaat önderi” diye toplumun önüne konulmaya çalışılırsa, tutar mı bu algı operasyonları?

Tutmaz, hatta komik olur.
Yalan, çarpıtma, ajitasyon!... Nereye kadar?

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı