• $8,5582
  • €10,0865
  • 496.839
  • 1351.59
26 Eylül 2018 Çarşamba

Erdoğan karşıtları utanın!

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

ABD’den yükselen bu ses çok önemli: Siyahi Müslüman Lider Malcolm X’in kızı İlyasa Şahbaz, “Erdoğan, babamın mirasını temsil ediyor” dedi.

Nedir o miras?..

Malcolm X’in mücadeleyle dolu hayatı konusunda az-çok fikir sahibi olanlar bilir. İnsanlıktır, insan onurudur, toplumsal adalettir, merhamettir…

Çok önemli bir sözü var kendisinin:

“Kimse sana özgürlüğünü vermez. Kimse sana eşitliği, adaleti ve başka bir şeyi vermez. Eğer gerçekten adamsan, bunları kendin alırsın!”

Bugün Erdoğan da bunu yapıyor işte! “Dünya beşten büyüktür” diyerek, yeni nesil sömürgecilerin ve küresel güç sahiplerinin tepkisini üzerinde topluyor. Verilmeyeni, gasp edilmek isteneni almaya çalışıyor!

Tıpkı Malcolm X gibi Erdoğan da inandığı değerler doğrultusunda geri adım atmadan mücadele ediyor.

***

Biz, uzun süredir Suriye’de bir şeyler yapıyoruz…

Ayrım gözetmeden DEAŞ, PKK ve PYD gibi terör örgütleriyle mücadele ediyoruz. Türkiye’nin sınır güvenliğini sağlamaya ve milletin bölünmez bütünlüğünü teminat altına almaya çalışıyoruz. Bu yönde önemli kazanımlar sağladık. Ama bitmedi tabii ki. Şimdi de dikkatimizi Fırat’ın doğusuna çevirdik.

Kim bundan rahatsız oluyor?..

Başta ABD olmak üzere rahatsız olan o kadar çok ki! Bölgeyi bu hale getirip, başımıza çorap örmeye çalışan kim varsa, attığı ve atacağı adımlardan dolayı Erdoğan’a düşmanlık besliyor. Tam bu noktada Malcolm X’in sözlerini hatırlamakta fayda var. Yıllar öncesinden bugün yaşananları özetlemiş aslında. “Bana bir kapitalist gösterin, ben de size bir kan emici göstereyim” demiş:

-Amerikan rüyası görmüyorum, Amerikan kâbusu görüyorum.

Bugün de Erdoğan’ın en büyük suçu, kâbus senaryolarının yapımcıları ve kan emicilerin dümen suyunda hareket etmemek. Hatta milli menfaatler ve mazlumlar söz konusu olduğunda onların karşısına dikilmek.

Malcolm X’in kızının tespitleri doğru. Erdoğan’la babaları arasında çok fazla benzerlikler var.

***

Farkında mısınız, son dönemde Türkiye dünyaya insanlık dersi veriyor. O Türkiye’nin Başkanı olan Erdoğan, emperyalistlerin karşısına dikiliyor, Birleşmiş Milletler dahil olmak üzere her platformda ayıplarını yüzlerine vuruyor. Çifte standartlı uygulamaları ayaklarının altına alıyor. Bugün pek çok mazlum topluluğun, hak ararken ellerinde Türk Bayrakları sallaması tesadüf değil.

Bedeli olacak elbette bunun. Sevmeleri beklenemez Erdoğan’ı. Çünkü, Erdoğan da Malcolm X’le aynı değerleri savunuyor.

Bundan 100 yıl önce karşılarına dikilip, Anadolu’daki Milli Mücadeleyi yürüten Mustafa Kemal’i de hiç sevmemişlerdi! Sevmemekte de haksız değillerdi. Çünkü, Muhammed Ali Cinnah ve Mahatma Gandi, Anadolu’daki milli mücadeleyi pusula gibi kullanarak Pakistan ve Hindistan’ı bağımsızlığa kavuşturdu.

Mücadele devam ediyor aslında…

Bir yanda uyguladığı dış politika ile Malcolm X gibi insani değerleri savunan ve çağdaş köleliğe karşı çıkan bir Türkiye var. Diğer tarafta da küresel emperyalistler!

Sevmezler tabii Erdoğan’ı. Doğal olarak sevmeleri beklenemez. Böyle giderse hiçbir zaman sevmeyecekler de. Erdoğan, onların tekerlerine çomak sokan bir lider.

Malcolm X, Mustafa Kemal Atatürk, Muhammed Ali Cinnah ve Mahatma Gandi gibi liderler dün ne diyorlarsa, benzerlerini bugün Erdoğan söylüyor. “Bağımsızlık” diyor, adaletten yana tavır koyuyor.

Peki bizdeki yeminli Erdoğan düşmanları ne yapıyor? Onlar ne diyor? Neyi, kimi ve hangi düşünceyi temsil ediyorlar? Böyle bir dönemde niçin küresel adalet, ülke bütünlüğü, terörle mücadele ve bağımsızlık diyenlerin safında yer almıyorlar?

FETÖ, PKK ve PYD gibi örgütler, zaten ABD’nin taşeronları. Ben onlardan değil, sırf Erdoğan karşıtlığı yüzünden bu yapılarla beraber olanlardan söz ediyorum. Yoksa, Malcolm X’in deyimiyle Amerikan kabusu mu çöktü üzerlerine? Bu utançla mı yaşayacaklar, yoksa uyanabilecekler mi?

Gerçekten çok merak ediyorum!

<p>Aydın'ın Kuşadası ilçesinde, atık su hattından oluşan patlaktan boşalan lağım suları, yağmur suyu

Kuşadası'nda patlayan lağımın suları denize karıştı!

Kuzey Makedonya'nın zarafet sembolü... Osmanlı mirası Alaca Cami

2020 Tokyo Olimpiyatları görkemli törenle açıldı

Bayraktar TB3, TCG Anadolu'da birlikte görev yapacak