• $16,8978
  • €17,5832
  • 981.137
  • 2411.51
10 Ekim 2018 Çarşamba

“Erdoğan geziyor!”

Budapeşte-Macaristan

“Evet geziyor, iyi de yapıyor” desek; biliyorum ki “İşte gördünüz mü, biz söylemiştik” diyecekler. O yüzden, “Hayır gezmiyor, koşuyor” demek en iyisi. Koşuyor ve iyi de yapıyor.

Biz de zaman zaman bu koşuşturmaya şahit oluyoruz. Bu defa da birlikte Macaristan’ın Başkenti Budapeşte’deyiz.

Burada neler oldu, neler bitti; zaten haber sayfalarında okuyacak, televizyonlardan izleyeceksiniz. Ben bugün biraz, “Erdoğan uçağa atlıyor, geziyor” türünden değerlendirmelerle ilgileneceğim…

Biliyorsunuz, ABD ile sıkıntılı bir dönem geçiriyoruz. Teröre verdiği destek, artık iyice ayyuka çıkmış durumda. Suriye’de, burnumuzun dibindeki YPG-PKK yapılanmasının arkasında Amerika var. Türkiye’ye karşı da sürekli ikiyüzlü bir politika izliyor. Obama döneminden beri durum bu. Yıllar önce Obama’nın DAEŞ’le mücadeleden sorumlu özel danışmanı Breet Mcgurk, “Bütün YPG güçleri Münbiç’ten ayrılacak, Fırat’ın doğusuna çekilecek” demişti.

Olmadı, Trump geldi, O da aynı sözü verdi. Hatta üzerine bir de masaya oturulup el sıkışıldı. Terör yapılanmasının Münbiç’i nasıl terk edeceği takvime bile bağlandı.

Yine olmadı. Sonuç ortada:

YPG-PKK bugün Münbiç’te siper kazıyor.

Başımızda bir de FETÖ belası var. Türkiye’de darbeyi yedi, ama Batı’da at koşturuyor. Pensilvanya’da 400 dönüm arazide yıllardır saltanat sürüyor. Dünya üzerindeki Türkiye aleyhtarı bütün faaliyetlerin içinde onlar var.

İçe kapanarak mücadele edilemez bunlarla. “Geziyor” denilen Erdoğan, işte dünyanın her köşesinde bu problemlerle mücadele ediyor! Konuşuyor, görüşüyor, anlatıyor…

***

Yanıbaşımız ateş çemberi, ciddi bir mülteci sorunumuz var bizim…

3.5 milyon Suriyeliyi ağırlıyoruz ülkemizde. Bunun için milyarlarca dolar harcama yapıyoruz, Karşımızda ise, bütün sorunu omuzlarımıza yüklemek isteyen bir anlayış var. Görmüyorlar, görmek istemiyorlar, unutturmaya ve uyutmaya çalışıyorlar.

Avrupa ile konuyu görüşüyor, zorlaya zorlaya bir noktaya getirmeye çalışıyoruz.

Yatarak, içe kapanarak yapılabilir mi bu?

Türkiye aleyhine sürekli algı operasyonları düzenleniyor. Bizi, uluslararası alanda tecrit etmeye çalışan küresel güçler var. İran’a uygulanan yaptırımlar bizi de vuruyor.

Ciddi bir mücadelenin içindeyiz…

Kabuğuna çekilerek yürütülebilir mi bu?

Susup oturacak mıyız? Sineye mi çekeceğiz bütün bunları? Erdoğan bu ülkenin Başkanı ise gezecek tabii. Gezecek ve ülkemizin menfaatlerini savunacak…

***

Biz aynı zamanda küresel adalet arayışlarının sesi olan bir ülkeyiz. “Dünya beşten büyüktür” diyoruz. İnsanlığın önüne formüller koyuyoruz. Umudunu bize bağlayan mazlumlar ve mağdurlar var yeryüzünde.

Medeniyetimizin omuzlarımıza yüklediği sorumluluklarla karşı karşıyayız. Tarihten gelen bir misyonumuz bulunuyor bizim. En önemlisi de uluslararası alanda ülkemizin şeref, haysiyet ve itibarını korumak zorundayız.

Sınırların içine kapanarak yapılabilir mi bu?

Elbette alana inip, mücadelenin gereklerini yerine getirmek zorundayız. Yorganı kafamıza çekip, yatamayız ki biz!

***

Apaçık ortada: Ekonomimize yönelen sistemli saldırılarla karşı karşıyayız bugün. Saklamıyorlar da bunu. Açıktan söylüyorlar.

Dünyaya açılmadan yeni imkan kapıları bulmadan nasıl atlatacağız bunu? Küresel eşkıyalarla nasıl mücadele edeceğiz?

Erdoğan geziyormuş!..

Gezecek ve koşacak tabii. Çünkü, O Türkiye Cumhuriyeti’nin Başkanı ve bu ülkenin de koşturmaya ihtiyacı var. Millet sandıkta Beştepe’ye çekilip otursun, suya sabuna dokunmadan süresini sona erdirsin, diye oy vermedi ki!

Erdoğan, halin icabı neyse, onu yerine getiriyor. “Uçağa atlıyor geziyor” diyenler farkında mı acaba? Onların tabiriyle “Erdoğan gezdikçe” Türkiye kazanıyor!

İmkan olsa da keşke daha fazla gezebilse…

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı