• $16,6542
  • €17,5669
  • 975.172
  • 2490.24
12 Temmuz 2015 Pazar

Erdoğan “sen gel” derse?

Koalisyon görüşmeleri yarın başlıyor. HDP oyun dışı; Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP ve MHP’yi yoklayacak. “CHP ile mi, yoksa MHP ile mi?” sorusuna cevap arayacak.

Davutoğlu, yeni hükümeti kurarsa Meclis’ten güvenoyu isteyecek. Alırsa, yoluna devam edecek.
Kuramazsa?..
O durumda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın görevi, sandıktan ikinci parti olarak çıkan CHP’nin Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na vermesi söz konusu. Bunun için de Kılıçdaroğlu ile çay bahçesinde buluşmayacak. Kalkıp CHP Genel Merkezi’ne ya da evine gitmeyecek. Doğal olarak Kılıçdaroğlu’nu Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne davet edecek.
O durumda ne olacak?
Çünkü, Kemal Kılıçdaroğlu “Beştepe’ye gitmem” diye direniyor!
Geçtiğimiz perşembe akşamı CHP Genel Başkanı ile bir süre sohbet ettik. AK Parti ile koalisyona gitmesi halinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan Bakanlar Kurulu’nu Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplarsa ne yapacağını sorduk. Kılıçdaroğlu aynen şunları söyledi:
“Başbakan ben olursam gitmem. Başbakan Yardımcısı niye olayım? Belki olmam. CHP ortaklık kurdu diye illa Başbakan Yardımcısı olacağım diye bir düşüncem yok.”
Böylece, muhtemel bir AK Parti-CHP koalisyonunda kabine dışı kalabileceğinin sinyalini de verdi.
Dikkat ederseniz Kılıçdaroğlu, “Beştepe’ye ben gitmem” diyor. Sırf bunun için kabine dışı kalabileceğini söylüyor. Muhtemel bir AK Parti-CHP koalisyonunda bakan olacak CHP’liler için ise bağlayıcı bir ifade kullanmıyor.
“Onlar gidebilir, ben gitmem” anlamı çıkıyor söylediklerinden. Garip, anlaşılmaz bir durum!
Oysa, Cumhurbaşkanı’nın dilediği zaman Bakanlar Kurulu’na başkanlık etmesi, Anayasa ile kendisine tanınan bir yetki. Kılıçdaroğlu, hem “Erdoğan anayasal sınırlara çekilmeli” diyor hem de Cumhurbaşkanı’nın anayasal bir yetkisini kullanmasına karşı çıkıyor.
Dedim ya, garip ve anlaşılmaz bir durumla karşı karşıyayız!
* * *
Kılıçdaroğlu, “Beştepe’ye gitmem” dediğine göre…
Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun hükümeti kuramaması halinde kendisine görev verilmesinin önünü de kesmiş oluyor.
Eğer bu tutumda devam ederse…
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni hükümeti kurması amacıyla yapacağı görevlendirme de gerçekleşmeyecek. Erdoğan, kendisini Beştepe’ye davet edecek. Kılıçdaroğlu, “Olmaz, ben oraya gelmem” diyecek.
“Küstüm, oynamıyorum” der gibi!
Olacak iş mi, normal mi bu? Tabii ki değil!
Kılıçdaroğlu ve CHP böyle bir durumda ortaya konulacak bu tavrı kamuoyuna nasıl izah edecek?
Çünkü…
Böyle bir tavır, “Bakmayın zaman zaman yaptığımız iktidara geleceğiz türünden açıklamalara. Onlar lafın gelişi. Biz CHP olarak iktidar falan istemiyoruz” anlamına gelecek!
* * *
Kılıçdaroğlu’na 57. Hükümet döneminde yaşananları hatırlatıp sordum:
-O günlerde Hükümet ile Çankaya Köşkü arasında yaşanan çekişmelerin bedelini hep birlikte ödedik. Peş peşe iki ekonomik kriz yaşadık. Bugün de aynı çekişmeler olursa geçmişe dönmez miyiz?
Kılıçdaroğlu, “hayır” dedi:
-Burada o tür bir ekonomik kriz çıkmaz. Sizin Bakanlar Kurulu’nu şurada ya da burada toplayalım dediğiniz zaman niye bir kriz çıksın?
Ben aynı kanaatte değilim… Var mı garantisi?
Biliyorsunuz o dönemde Cumhurbaşkanı Sezer, Ecevit’e sadece Anayasa’yı fırlatmıştı. Bedelini milletçe çok ağır ödedik. Bugün ise çok daha derin bir görüş ayrılığından söz ediyoruz.
Demem o ki, bu tür tartışmalar ve tavırlar Türkiye’nin lehine değil. O yüzden herkesin durumunu bir daha gözden geçirmesi gerekli!

<p class='MsoNormal'>Erkekler uzun parkurda genel klasman birincisi Gökhan  Uzuntaş olurken, kısa pa

Turkcell GranFondo İstanbul Yarışı Beykoz'da gerçekleşti

Marmaris'te ormanı yakan şüphelinin olaydan önceki son görüntüsü

İşte haftanın yalanları! Hepsi tek tek deşifre edildi

Çölün altında Türk mucizesi! Neredeyse Çin Seddi kadar uzun...