• $17,1066
  • €17,5543
  • 971.308
  • 2371.25
22 Kasım 2018 Perşembe

Emperyalizmin çadır tiyatrosu

Son yılların en büyük vahşetlerinden biri olan Kaşıkçı Cinayeti, tam bir yılan hikâyesine döndü. Her geçen gün yeni ayrıntılar ortaya çıkıyor. ABD ile Suudi Arabistan’dan ise, dünya kamuoyunun aklı ve algılarıyla alay eden açıklamalar geliyor.

“Sıkışmışlık psikolojisi” de demek mümkün buna! Taraflara hata üzerine hata yaptırıyor…

ABD Başkanı Trump’ın son açıklaması da bunlardan biri. Veliaht Prens Selman için “Cinayetten önceden bilgi sahibi olabilir” ifadesini kullandı.

Ne anlama geliyor bu?

“Talimatı veren, cinayeti işleten Prens Selman’dır” anlamına geliyor. Çünkü, haberi olduğu halde bu cinayet önlenmemiş ve işlenebilmişse, Prens’in de onayı ve desteği var demektir.

Bu durumda ABD’nin Selman’ı “katil” ilan etmesi gerekir değil mi? Ama öyle olmuyor işte. Tersine Trump tarafından kendisinden “dost ve müttefik” olarak bahsediliyor. Suudilere methiyeler düzülüyor.

Çünkü…

Emperyalizm denilen illetin menfaatleri devreye giriyor. Son yılların en vahşi cinayetinin faillerini aklama telaşı, Trump’ı işte bu duruma düşürüyor.

***

“Emperyalizm” denildiğinde, hemen her konuda bu ikiyüzlü tavırla karşılaşıyoruz. Bir yandan “küresel terörle” mücadeleden bahsediyorlar. Diğer taraftan terörü besliyor, büyütüyor ve teröristlerle kol kola geziyorlar.

Afganistan’da ortaya çıkan Taliban ve El Kaide, ABD’nin 1980’lerdeki Sovyetler Birliği ile mücadele stratejisinin eserleridir.

Ayrıca, o kadar geriye gitmeye de gerek yok. 2018’de de durum aynı. PKK’yı “terör listesine” alan Amerika, Suriye’de onun bir uzantısı olan PYD ve YPG ile kol kola geziyor. Bir yandan kendi hazırladıkları raporlarda YPG’yi “PKK’nın bir kolu” olarak değerlendiriyorlar; diğer taraftan “Suriye’deki müttefikleri” olarak ilan edebiliyorlar.

Çünkü, emperyalizm böyle bir şey. Omurgası yok; jel gibi gerektiğinde her kalıba girebilir.

***

Bu çadır tiyatrosunun en çarpıcı oyunlarından biri de Kuzey Kore ile ilişkilerde sahnelendi…

Önce ilişkiler alabildiğine gerildi. Dünya kamuoyu önünde büyük büyük laflar edildi. İş, neredeyse nükleer silahların kullanılacağı bir dünya savaşına gidiyordu!

Sonra Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong Un ile ABD Başkanı Trump arasında bir mektup trafiği yaşandı. Trump, ardından kameraların karşısına geçip, “muhteşem” bir açıklama yaptı:

-Kim ile birbirimize âşık olduk!

Emperyalizm denilen illet budur işte. İnsanı teröristlerle kol kola gezdirdiği gibi bir diktatöre de âşık edebilir.

Menfaat ibresi ne tarafı gösterirse, emperyalistler o tarafa yönelir. Gerektiğinde Sisi gibi darbecilerle bile yan yana gelinebilir. Can ciğer kuzu sarması görüntüler verilebilir. Hatta demokrasi ve insan hakları gibi sözde savunulduğu iddia edilen değerler paspas gibi çiğnenir.

***

BM Güvenlik Konseyi denilen kuruluş niye vardır, niçin kurulmuştur, ne yapması gerekir? Amacı nedir?

Sözde, dünya barışını korumaktır!

Bir de bu kuruluşun daimi üyeleri vardır. Amerika, Rusya, Fransa, İngiltere ve Çin’den oluşur. Konseyin mutlak hâkimleridir onlar. Hepsinin ayrı ayrı veto yetkileri vardır. BM Güvenlik Konseyi, onların herhangi birinin “hayır” dediği kararı alamaz. Onlar onaylamadığı takdirde, tek bir adım bile atamaz.

Dünya barışını korumakla görevli olan bu ülkeler, dünyanın en büyük silah satıcılarıdır aynı zamanda. Başta da ABD gelir. 2013-2017 yılları arasında dünya silah ticaretinin yüzde 74’ünü ABD, Rusya, Fransa, Almanya ve Çin yapmıştır. Bunların içinde bir tek Almanya BM Güvenlik Konseyi üyesi değildir. Ama O da emperyalist ülkelerin etkili bir üyesidir.

En önemlisi ise bu silah ticaretinin içinde yüzde 34’lük aslan payı da dünyaya nizam ve intizam vermeye çalıştığını iddia eden ABD’nin elindedir. Amerika, tam 198 ülkeye silah satar. Bunların çoğu Ortadoğu’dadır.

Bu tiyatro, yıllardır perde açar. Dünya kamuoyunun önünde yeni yeni oyunlar sahneye koyar. Çok güçlü soytarıları vardır. Onlar da kameraların karşısına geçip, bu oyunlarla ilgili reklam ve algı operasyonları düzenler.

Maalesef büyük kitleler de peşlerine takılıp gider…

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı