• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
27 Eylül 2023 Çarşamba

Dünya gidiyor Mersin'e…

Yıllar, yıllar önceydi. Rahmetli Turgut Özal'ın cenaze törenine bugün Azerbaycan Cumhurbaşkanı olan İlham Aliyev'in babası Haydar Aliyev de katılmıştı. O günlerde Nahcivan Cumhurbaşkanıydı.

Adeta çırpınıyordu. Bir muhatap arıyor, derdini anlatmak istiyordu. Biz muhabirlerle de tek tek görüşüyor, sıkıntılarını aktarıyordu...

Aslında kendisini çok da dinleyen yoktu. Ankara, kendi dertlerine boğulmuş durumdaydı. Zaten, Karabağ da böyle bir ortamda elden çıktı. Ermeniler, Rusların da desteği ile o toprakları işgal etti. Hocalı'da büyük bir soykırım gerçekleştirdi.

Çırpınıyordu Azerbaycan. Silah desteğine ihtiyacı vardı. Türkiye bu desteği sağlayamadığı gibi, yaralıların tahliyesi için ihtiyaç duyulan bir helikopter bile veremedi. Uzun bir hikâyedir bu. İran bütün gücüyle Ermenileri destekler ve Afganistan mücahitlerinden o bölgeye yapılacak silah desteğini engellerken, Türkiye tabiri caizse o işlere bulaşmak istemedi.

Bizzat yaşadım, çok acı ve iç acıtıcı günlerdi onlar.

***

O cenaze töreninde çırpınan Haydar Aliyev, daha sonra tırnaklarıyla kazıya kazıya büyük bir mücadele vererek, Azerbaycan Cumhurbaşkanı oldu. Ama Türkiye yine kendi havasındaydı. Hatta bizim Cumhurbaşkanımız Ahmet Necdet Sezer döneminde, Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinde hafızalara nahoş gelişmeler kazındı.

Nereden nereye...

Hatırlanması bile iç acıtan o günler geride kaldı artık. İki ülke etle tırnak gibi kaynaştı. İki devlet ve bir millet haline geldi. Meyvelerini de topladık bunun. Azerbaycan'ın en büyük hayali olan Karabağ, Ermeni işgalinden kurtarıldı. Bunda da Türkiye'nin verdiği destek ve İHA-SİHA'larımızın büyük rolü oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise dimdik Azerbaycan'ın arkasında durdu. Dünyada pek çok ülkenin parmak ısırdığı, bazı emperyalist güçlerde büyük hazımsızlık doğuran bir ilişki ortaya çıktı.

Geçiş döneminde Ermeniler yine yapacağını yaptı. İmzalanan anlaşmaları uygulamamak ve bazı bölgelerdeki fiili durumu devam ettirmek için ellerinden geleni artlarına koymadılar. Hankendi gibi bölgelere silahlar yığdılar. Terk etmeleri gereken topraklara mayınlar döşediler. Oralardan sızmalar yapıp, Azerbaycanlı kardeşlerimizi şehit ettiler.

Bıçak kemiğe dayandı ve Azerbaycan antiterör operasyonu gerçekleştirdi. 24 saat gibi kısa sürede de Ermeni çetelerini dize getirdi. Silahlarını bırakıp teslim olmak zorunda kaldılar. Ardından büyük bir yığınak ortaya çıktı.

Bu operasyon sürerken Türkiye yine açık ve net olarak Azerbaycan'ın yanında yer aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bunu bütün dünyaya ilan etti.

Ardından Erdoğan ve Aliyev önceki gün Nahcivan'da bir araya geldiler. Iğdır-Nahcivan Doğalgaz Boru Hattı'nın temeli atıldı. Nahcivan, büyük bir kardeşlik ve gövde gösterisine sahne oldu.

Baktım, dünyanın pek çok ülkesinin medyasında bu konuşuluyor. "Türkiye, Kafaslar'da çok güçlü" yorumları yapılıyor.

Çocukluğumuzda abuk sabuk bir şey gördüğümüzde "Herkes giderken Mersin'e bunlar gider tersine" derdik. Bizdeki müsilaj takımının durumu da aynı. Halen "Yandık bittik, Türkiye yönetilemiyor" türküsünü söylemeye devam ediyorlar...

Yazık!

<p>Zonguldak'ta heyelan nedeniyle bir bölümünde çökme meydana gelen yol, ulaşıma kapatıldı.</p><p>Ke

Zonguldak'ta heyelan! Yol trafiğe kapatıldı

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı

Rıza Çalımbay ve İsmail Kartal tercihini yaptı! İşte dev derbinin 11'leri...