• $31,0708
  • €33,679
  • 2032.57
  • 9374.2
19 Nisan 2022 Salı

Dibe vurdu siyaset

Adeta bir tiyatro izliyoruz. Her gün "Aman Allah'ım" diyoruz. Yeni garabetlerle karşılaşıyoruz...

Dünün ayıpları, bugün meziyet sayılır oldu. Normal şartlarda insan içine çıkamaması gerekenler, bugün hiç utanmadan ve sıkılmadan göğüslerini gere gere ortalıkta geziyorlar.

Siyaset, bir hizmet aracı olmaktan çıkarıldı. Çadır tiyatrosuna ve orta oyununa döndü. Millete hizmet etmesi beklenenler, illüzyonlarla vatandaşı kandırmaya soyundu. Artık bazı siyasetçiler, halkı ikna etmek için uğraşmak yerine olta ile balık avlamaya çalışıyor. Milleti de alık yerine koyuyor.

Dibe vurdu siyaset...

Siyaseti algı oyunlarına çevirenler, sadece kendilerini değil, koskoca bir müesseseyi de kirletti ve zedeledi.

***

Siyasetin de siyasetçinin de bir ağırlığı ve değeri vardı. Hepsi paspas misali ayaklar altına alındı. Artık pek çok siyaset erbabı, kendisine çeki-düzen vermek yerine vatandaşı eğip-büküp istediği noktaya çekmeye çalışıyor...

Bu amaçla kürsüler, platformlar oluşturuluyor. Birinde "başörtüsü şovlar" yapılırken, diğerinde "istismar siyasetinin" en çarpıcı örnekleri sergileniyor. Yalanın, dolanın, iftiranın ve aldatmacanın bini bir para!

Çamur siyaseti yapılıyor. Hedef belli: Karşı tarafı karalamak, kirletmek ve itibarsız hale getirmek. Farkında değiller, ama aslında siyaset müessesesi kirleniyor, asıl darbeyi siyasetçiler alıyor.

Siyaset, yıprandıkça yıpranıyor...

***

Geçtiğimiz günlerde bir iddia atıldı ortaya. "Man Adası Davası'nı Kılıçdaroğlu kazandı" denildi.

"Neymiş" diye araştırdım. Ortada kazanılan bir şey yok. Durum tam tersi: İlgili savcılık aleyhte karar vermiş. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından tazminat davaları açılmış. Erdoğan, dört davayı da kazanmış, hepsi kesinleşmiş; tamamında Kılıçdaroğlu'nun tazminat ödemesine hükmedilmiş.

"Kazandık" dedikleri, Erdoğan'ın yakınlarının Kemal Bey hakkında açtıkları tazminat davası. Yargıtay, yerel mahkeme ve İstinaf'ın verdiği kararı bozmuş. Ama süreç devam ediyor. Yerel mahkeme kararında direnebilir, dava Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'na gidebilir.

Yani ortada kesinleşmiş bir karar yok. Zaten Yargıtay 4. Hukuk Dairesi'nin verdiği karar 4 defa kesinleşmiş, mesele kapanmış, konu bitmiş.

"Kazandık" diyenler, bunu bilmiyorlar mı? Biliyorlar elbette. Ama ortalığı karıştırıp, işi kirletmek için böyle bir iddia ortaya atıyorlar. Yetmiyor, CHP Sözcüsü Faik Öztrak da "Hani söz vermişti Cumhurbaşkanı? Man Adası iddiası doğru çıkarsa istifa edecekti. İstifa etsin" diyebiliyor.

Bahsettiğim bu işte!

Gerçekleri karartmak, olgular değil algılar üzerinden sonuç almaya çalışmak, vatandaşın kafasını bulandırmak, siyaseti alabildiğine kirletmek! Maalesef benzer örnekler son günlerde sık sık karşımıza çıkıyor. Bunu yapanlar ise, sadece kendilerine değil, siyaset müessesesine de çok büyük zarar veriyor.

Eskiden, sivil toplum örgütleri ve siyasetçiler "temiz toplum kampanyaları" düzenlerlerdi. "Toplumsal çürümeye" dikkat çekerlerdi. Sanırım artık meseleye tersinden bakmak gerekiyor. Toplumun bir araya gelip örgütlenerek, "Temiz Siyaset" kampanyaları yapması icap ediyor!

<p>İsrail aylardır Mescid-i Aksa'ya girmek isteyen Filistinlilere kısıtlamalar uyguluyor. Filistinli

Mescid-i Aksa'ya Filistinliler akın etti

70.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İkinci el otomobil alacaklar dikkat…

Yavruları için ölümü göze aldı! Piton yılanı ile komodo ejderi karşı karşıya gelirse

Çöp evde emekli öğretmenin cansız bedeni bulundu! Yaklaşık 10 gündür haber alınamıyordu