• $28,8918
  • €31,5938
  • 1893.08
  • 8022.78
11 Ocak 2022 Salı

Destek mi işgal mi?

Yine bir kargaşanın, karartmanın ve muammanın içindeyiz. Neler oluyor Kazakistan'da? Fotoğraf net değil. Herkes ayrı bir iddia ortaya atıp, farklı senaryo yazıyor. Tek görünen gerçeklik var, o da Rusların Kazakistan'a gidip oturdukları.

Kimi FETÖ etkisinden bahsediyor. Kimi ABD'nin Kazakistan üzerine planlar yaptığını söylüyor. Kimisi de yönetim içindeki çekişmeleri öne çıkarıyor. Öyle ya da böyle, yapılan değerlendirmelerin hepsi sonuçta aynı kapıya çıkıyor: Ruslar kurtarıcı olarak Kazakistan'a davet edildi ve isyan bastırıldı.

İşte buna itirazım var.

Kazakistan'ın 100 bin kişilik silahlı gücü hiçbir varlık gösteremiyor. Birkaç bin kişilik Rus askeri gelince isyan bastırılıyor. Normal mi bu sizce? Bence değil. Hele hele, füzeler, tanklar ve envai çeşit ağır silahlarla Rus askerlerinin Kazakistan'a girmesi hiç normal değil.

Sonuçta ellerinde birkaç kırık-dökük silahla isyan girişimi başlatan bazı gruplar var. Normal bir polis gücünün bile bastırabileceği bu girişim için füzeler, tanklar, ağır silahlar seferber ediliyor. Üstelik bunu yabancı güçler yapıyor ve sevk edilen silahların hiçbiri de olaylar sırasında kullanılmıyor.

Kimse kusura bakmasın, ama bütün bu olan bitenler, yardım değil işgal görüntüsü veriyor!

***

"Uluslararası antlaşmalar çerçevesinde Tokayev davet etti onları, Ruslar da yardıma gitti" deniliyor.

Doğru, itirazım yok. Ama biz bu davetlerin sonuçlarının ne olduğunu çok gördük. 1979'da Afganistan'da yönetimi ele geçiren Babrak Karmal da Sovyetler'i davet etti. Ama halk karşı çıktı. Soğuk Savaş döneminin en büyük çatışması ve katliamı yaşandı. Bugün Ruslar, azınlık yönetiminin başı olan Beşşar Esat'ın davetlisi olanak Suriye'de. Orada da kan gövdeyi götürdü.

Demem o ki: Rusların da ABD'den bir farkı yok. İkisi de işgalci güç. Al birini vur ötekine.

Bugün Ukrayna'nın Donbas Bölgesi işgal altında değil mi? Ruslar aynı şekilde ağır silahlarla oraya da girmediler mi?

***

Bir olay hakkında yorum yaparken, o olayın kahramanlarının kimlikleri ve geçmişte yaşananları unutmamak lazım.

İşte size birkaç örnek:

Ruslar, 1941'de Kuzey İran'ı işgal ettiler. 1944, Macaristan, Bulgaristan, Kuzey Norveç ve Çekoslovakya'nın işgaline sahne oldu. 1945'te Almanya ve Avusturya'ya da giren Ruslardı.

Bugün Orta Asya'daki Türk Cumhuriyetleri yıllar boyunca Rus işgalini yaşadılar. 1990 Ocak ayında Bakü'ye giren Rus tankları, sivil halka ateş açtı, yüzlerce soydaşımız katledildi.

O kadar çok ki Rusların sabıkası. 1864 işgali ve Çerkez sürgünü onların eseridir. 1944 Kırım Tatar sürgününe onlar imza atmıştır. İkinci Dünya Savaşı'nda Ahıska Türkleri, Ruslar tarafından sürülmüştür. Binlerce insan katledilmiştir.

Sözüm, "Ruslar Kazakistan'a girdi, ABD oyunu bozuldu" diye zil takıp oynayanlara: Ha ABD, ha Rusya; ne fark eder? İkisi de emperyalist, ikisi de yabancı güç!

Diyorum ki:

Tokayev'in neden Türk Devletleri Teşkilatı'ndan değil, Ruslardan yardım istediğini düşünmemiz lazım bence! Türk Devletleri Teşkilatı'nın varlık göstermeye başladığı bir dönemde neden bunların yaşandığına kafa yormalıyız!

<p>İçişleri Bakanı Yerlikaya'dan yapılan açıklamada 'Akaryakıt Kaçakçılığına yönelik 46 ilde eş zama

Akaryakıt kaçakçılığına yönelik 46 ilde eş zamanlı operasyon

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (29 Kasım 2023)

Malatya'da sonbahar tüm renkleriyle kendini gösterdi

22 kuyudan günlük 27 bin varil petrol çıkıyor! Her gün yeni bir rezerv keşfediliyor