• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
14 Nisan 2021 Çarşamba

Despotizm ve skandal

Bu ülkede diktatörlük vardı, değil mi? Öyle diyorlardı! Ne zaman vatandaşın karşısına çıkarlarsa şikâyet ediyor, demokrasi vaat ediyorlardı...

İnandı vatandaş onlara, seçilip geldiler. İki yıldır pek çok büyük şehirde belediyeleri idare ediyorlar. Nasıl olduğunu da görüyoruz işte: Bağırarak, çağırarak, konuşturmayarak, konuşursa da mikrofonu kapatıp insanların seslerini keserek...

Ankara'da hemen her Belediye Meclisi toplantısında bunlar yaşanıyor. Artık olağan görüntüler haline geldi bu despotluklar.

Meclis, önceki gün yine toplandı. Mansur Yavaş da saatler süren bir sunum yaptı. Tam 4,5 saat EGO ve ASKİ'nin 2020 faaliyetlerini anlattı. 25 belediye başkanı ve 150 küsur Belediye Meclisi Üyesi sessiz, sakin, nezaket ve toplantı kuralları içinde kendisini dinledi.

Sonra sıra muhalefete geldi. Ak Parti Grup Başkanı ve Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, kendisinin yerine ilçe belediye başkanlarının konuşacaklarını ve icraatları değerlendireceklerini söyledi. Kendilerinde kimin konuşacağına karar verme hakkını gören CHP'liler de "Olmaz, Grup Başkanları konuşsun" dediler. Mansur Yavaş ise daha da ileri gitti, belediye başkanlarının söyleyeceklerine, onlar konuşmadan tepki gösterdi. Neler söyleyeceklerini bildiğini söyleyip, o sözlere tahammül edemeyeceğini bizzat ve açıkça ortaya koydu.

Sonra ne oldu dersiniz?

Toplantıdan yapılan canlı yayın kesildi.

Mansur Yavaş, CHP ve İyi Partili üyeleri topladı. Belediye Meclisi Toplantısı'nı terk etti. Seslerini kestikleri muhalefete de "kendiniz çalıp kendiniz oynayın" denilmek istendi. "Sesiniz kesildi, nasılsa sizi kimse duymayacak" mesajı verildi.

Ankara'da bir "Vaka-i adiye" daha gerçekleşti. Her Meclis toplantısında bu tür görüntülerin yaşanması, artık olağan hale geldi. "Ülkede diktatörlük var" diyenler, Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni işte bu hale getirdi!

HHH

Peki, muhalefetin sesi neden kesildi?..

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, vatandaşın neleri duymasını istemedi ve neden celallendi?..

Bu soruların cevabını bulmak için Kahramankazan Belediye Başkanı Serhat Oğuz'u dinleyelim. Oğuz, ilçesinden bazı örnekler verdi. Mesela Faaliyet Raporu'nda, 2020 Yılında Kahramankazan'da 21 milyon 935 bin liralık atık su ve yağmur suyu ihalesi yapıldığının yazılı olduğuna işaret etti.

Şimdi sıkı durun. Sonra da gerçeği ortaya koydu. "Raporda böyle yazıyor, ama atık su için sadece 270 metrelik gider yapılmış. Yağmur suyu için yapılan ise sıfır" dedi.

Eğer öyleyse bu bir skandal. Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin, 21,9 milyon lira parası ile sadece 270 metre boru döşenmiş. İhale yapılmış, bitmiş, parası ödenmiş; ama ortada iş yok!

Demek ki sıkıntı burada! Mansur Yavaş ve CHP'li yönetim, halkın bunları duymasını istemiyor. O yüzden toplantılarda sürekli olarak muhalefetin sesi kısılmaya çalışılıyor.

Sonuçta, EGO ve ASKİ'nin 2020 faaliyetleri ibra edilmedi. Belediye Meclis üyeleri, bu tür garipliklere geçit vermedi.

Ama vatandaş bunları bilmiyor. Bu gerçekler, "Mansur Yavaş, Ankara'da çok iyi çalışıyor" algısına boğdurulmaya çalışılıyor!

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak