• $ 6,9735
  • € 8,204
  • 442.291
  • 1126.9
Haber Hattı
Haber hattı
0530 708 54 54
Bip""/
Haber hattı
0530 708 54 54
Reklamı Kapat

Ders!

Sadece bizde değil, dünyanın her yerinde toplumların belli değerleri ve kuralları vardır. Dinlere, kültürlere göre değişmez bunlar. En ilkel kabileden en gelişmiş topluklara kadar durum aynıdır. Yalan, iftira ve hakareti kutsayan bir topluluk gördünüz mü siz? Göremezsiniz, yok çünkü.

Her yerde ayıplanır bu eylemler. Bütün dinler ve toplumlar tarafından kınanır. Bazen adalet mekanizması devreye girer; kimi ülkede hapis, kimi ülkede de tazminat cezasına çarptırılır yalancılar ve ahlaksızlar.

Bizde ise bu tür ahlaki düşüklükleri “özgürlük” sayan bir kitle var:

Övgüler düzerler yalanlara. Alkışlarlar iftiraları. Gerçekleri ters-yüz etmektir bütün yaptıkları. Algıların peşine takılıp koşarlar…

“Değerleri” değersizliktir onların! Bir yandan “medeniyetten” bahseder, diğer taraftan kuralsız yaşamaya çalışırlar. Bilmezler ki medeniyet bir kurallar bütünüdür!

***

Yıllarca “öğretim görevlisi” sıfatıyla ders verdim İletişim Fakültesinde…

Gazeteciliği anlattım. “Bir haber yaparken kılı kırk yaracaksınız” dedim:

-Ameliyathanedeki cerrah hassasiyetiyle davranacaksınız. Yanlışa düşmeyeceksiniz. Hele hele okuyucuyu yanıltmak ve aldatmak gibi bir düşünce içinde kesinlikle olmayacaksınız.

“Haber kutsaldır” ifadelerini kullandım. Haberin içine görüş ve düşüncelerin katılamayacağının altını çizdim. “Yorum ise hürdür” derken de mesleğin en temel kuralını defalarca hatırlattım:

-Hürdür ama belli bir çerçeve içinde. “Yorum yapıyorum” diye kimsenin kişilik haklarını ayaklar altına alamazsınız. Yalanlar, iftiralar ve algılar üzerine yorum yapamazsınız…

Geldiğimiz noktada bakıyorum da…

Mesleğin en temel kuralları ayaklar altında. Eskiden bir tartışma sırasında masaya gazete konulduğunda konu kapanırdı. “Gazete yazmışsa tamam” denilirdi. Çünkü en büyük delil gazetedeki haberdi. Bazı gazeteci müsveddeleri mesleği o kadar kirlettiler ki, “Gazete yazmış, ama doğru mu?” noktasına geldi toplum bugün!

***

İşte Fatih Portakal örneği…

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve BDDK tarafından, hakkında suç duyurusunda bulunuldu. Bence geç bile kalındı.

Zaman zaman sunduğu haberleri izlediğimde dehşete düşüyordum. Çünkü haber yerine kin ve nefret kusuyordu.

Neler yapmadı ki!..

Gerçek dışı haberler üretti. Olayları çarpıttı. Her şeye bir kulp takmak için uğraştı. Yıkıcı ve bölücü ifadeler kullanıp, daha sonra “pardon” diyerek, sorumluluktan kurtulmaya çalıştı. Yaşadığı, ekmeğini yediği ülkesini “emperyalist” bile ilan edebildi. Hem de Fox gibi bir Amerikan kanalında çalışmasına rağmen!

Vesaire, vesaire…

Benim, üniversitede bu mesleğe hazırlanan öğrencilere “sakın ha yapmayın” dediğim ne varsa onu sergiledi. Mesleğin bütün etik değerlerini ayakları altına aldı. Zaman zaman yazdım, uyardım; ama bir kulağından gidip diğerinden çıktı.

Biliyorum, şimdi birileri çıkıp “gazetecilik” diyecekler, “Nerede basın özgürlüğü?” diye ortalığı velveleye verecekler.

Gazetecilik mi? Hadi oradan…

Bu mesleğin kuralları ve bir ahlakı vardır! Kimse basının etik değerlerini ayaklar altına alan kötü örnekleri “gazetecilik” diye gösterip, daha fazla kirletmesin bu mesleği.

Emin Pazarcı Diğer Yazıları

Hadi oradan…

02.04.2020

Bir tek bizde var

25.03.2020

Taksim'de değnekçi terörü

Taksim'de değnekçi terörü

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde halat yenileme çalışmas�

Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde halat yenileme çalışması

2 Ağustos tarihli reyting sonuçlarında kim birinci oldu?

2 Ağustos tarihli reyting sonuçlarında kim birinci oldu?

BİM 4 Ağustos aktüel ürünler kataloğu yayınland�

BİM 4 Ağustos aktüel ürünler kataloğu yayınlandı!