• $16,9822
  • €17,5233
  • 984.553
  • 2398.51
26 Mayıs 2014 Pazartesi

Derin karartma

YAZIYI SPİKERDEN DİNLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Öncesinde şaşırtıcı yayınlar yapıldı ki, sanırsınız bir savaşa gidiyorduk. Yazılıp çizilenlere bakılırsa, en azından aşağılanacak ve horlanacaktık. Başımıza bir iş gelmesi ihtimali ise büyüktü.
Hiç öyle olmadı…
Gazetecilik hayatımın en rahat gezilerinden birine katıldım.
Alman polisi, daha önceki gezilerde görmediğim ölçüde ciddi bir tedbir almıştı. Tabir-i caizse, Başbakan Erdoğan’ın üzerine titredi. Herhangi bir taşkınlık olmaması, sıkıntı yaşanmaması için elinden geleni yaptı.
Görüntüler, Bild Gazetesi’nin attığı Türkçe başlıktaki “Hoş Gelmediniz, Burada İstenmiyorsunuz” ifadeyle taban tabana zıttı. Tam tersine, Köln Askeri Havaalanı’ndan otele gidene kadar sevgi gösterileri yaşandı. Konvoyun üzerine dört bir yandan çiçek yağdı. Yollar gül bahçesine döndü.
Olumsuzluklar yok muydu?..
Tabii ki vardı. Mesela Köln Belediyesi, şehrin en büyük salonu olan Lanxess Arena’nın bahçesine ekran konulmasına izin vermedi. Böylece, salonun içine giremeyenler, Başbakan’ın konuşmasını dinleyemedi.
Ancak, salonun kapasitesi belli olduğu için içeride en azından 18 bin Avrupalı Türk vardı. Dışarıda toplananlarla birlikte 20 binin üzerinde insan, Erdoğan’ı görmeye-dinlemeye gelmişti.
***
Peki, neden böyle oldu? Başbakan’ın Almanya ziyareti öncesinde niçin bu tür yayınlar yapıldı?
İki sebebi var:
Birincisi, Türkiye’deki belli medya grupları, Almanya’daki belli medya gruplarını yanlış yönlendirdiler. Almanya’dakiler de Türkiye’dekileri! Haberler tek kaynaktan beslenince, gerçeklerle taban tabana zıt haberler ortaya çıktı.
İkincisi de o belli medya gruplarında biraz da art niyet vardı!
Ne oldu sonuçta?
Bu yayın organları, hem Almanya hem de Türkiye’de halkı yanlış bilgilendirmiş, gerçeklerle taban tabana zıt haberler yapmış oldu!
Hiç kimse değil, onlar zarar gördü. Bu medya organları, inandırıcılıklarını kaybetti. İtibar zedelenmesine uğradı.
***
Alman ırkçılarının, Erdoğan’a karşı yapacakları protesto gösterilerini çok büyütmüşlerdi. Sırf Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’na zarar verebilmek için Alman Faşistlere dahi destek vermişlerdi.
Yaşadık ve gördük. Alman ırkçıları açısından tam bir fiyasko ortaya çıktı. Orada bir avuç insan toplandı. Ondan daha büyük ve Almanlardan oluşan kitleler de karşılarına geçip protesto etti. Üstelik, bütün bunlar kendiliğinden yaşandı.
Gelelim, Köln’de Aleviler adına düzenlendiği iddia edilen protesto yürüyüşüne…
Orada sadece Aleviler yoktu. Türkiye’deki Hükümet karşıtı Sünni gruplar da destek verdi. Alman Hıristiyan Demokratlardan bazıları da o gösterilerin içinde yer aldı. Çok farklı gruplar birleşti.
Katılanların tamamı 20 bin kişi civarındaydı. Nereden mi biliyorum? Çünkü Alman Polisi, Türk Büyükelçiliği yetkililerine bu rakamı verdi.
Ama öylesine bir hava yaratıldı ki, sanırsınız Köln’de yer yerinden oynadı. Kimi 50 bin rakamından bahsetti. Hızını alamayan bazı çevreler ise bu rakamı 70 binlere kadar çıkarttı.
Oysa Türk olmayan unsurlar çıkarıldığında, o gösteriye katılanlar, Başbakan’ı karşılamaya gidenlerin çok gerisinde kaldı.
***
Biz, Köln’de olduğumuz için tabloyu bizzat gördük. Orada olmasaydık, ortaya çıkan bilgi kirliliği, belki bizi de etkileyecekti. Yanlış kanaatler içine girecektik.
Ama Almanya’daki vatandaşlarımız oradalar. Bütün olan biteni görüyor ve bizzat yerinde yaşıyorlar.
Doğal olarak tepki gösteriyorlar.
Bazı çevreler farkında değil ama o tepki aslında beklediklerinin tam tersi sonuç veriyor. Sıkıntıya sokmaya çalıştıkları Başbakan Erdoğan’ın hanesine artı olarak yazılıyor. Eğer bütün bunlar olmasaydı, eğer bu aleyhte kampanya körüklenmeseydi, Erdoğan’ı dinlemeye o sayıda Türk gelmezdi. Ayrıca, salondaki o coşku da yaşanmazdı.

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı