• $31,3879
  • €34,0706
  • 2100.98
  • 9097.15
6 Ekim 2021 Çarşamba

Delikanlı Kılıçdaroğlu

Bir ara ömür biçmişlerdi. Gazetelerimizin birinde manşet haber olmuştu. Neredeyse ölüm tarihini bile söyleyeceklerdi. Aradan yıllar geçti, yeniden başladılar. Şimdi de "Hasta, 2023'te aday bile olamaz" iddiasını ortaya attılar.

Haberin kaynağı malum: Amerika Birleşik Devletleri. 78 yaşındaki Biden'in Başkan olduğu, bir önceki başkanı Trump'ın ise 75 yaşına ulaştığı bir ülke.

Erdoğan onlara bakınca delikanlı sayılır. İşte bu yüzden "yaşlı" değil, "hasta" diyorlar. Eldeki veriler de bir doktor raporuna filan dayanmıyor. Bazı video görüntülerindeki anlık kareler ile dedikodulardan ibaret.

İşte Türkiye'de siyasetinin geldiği nokta bu: Erdoğan'ın önünü kesmek ve devirmek için her yol mubah. Yemek dışarıda pişiriliyor, Türkiye'de servis ediliyor. Sosyal medyada köpürtülüp yayılıyor...

Bu arada içerideki bazı köşe yazarları da ürkek de olsa topa girmiş durumda.

***

Tesadüf, bir gazetemizin kendisine ömür biçtiği gün TBMM'de karşılaştık. Hal hatır sormanın ardından "yalan" dedi. Keyifsizdi, iddia edildiği gibi ağır bir hastalığının bulunmadığını anlattı. Bir algı operasyonu ile karşı karşıya olduğunu ortaya koydu. Sadece bu kadarla kaldı. İnançlı bir insan "Ben daha uzun yıllar yaşarım" diyemezdi tabii.

Bundan bir yıl önce çok ağır bir sağlık sıkıntısı atlattım. Aort damarım yırtıldı, sonrasını hatırlamıyorum. Apar topar sonucun ne olacağı belirsiz bir ameliyata almışlar beni. "Emin Pazarcı vefat etti" haberleri bile yayınlandı o gün. Sonuçta bugün aranızdayım, koşuşturmaya devam ediyorum.

O yüzden hiçbirimizin sözleşmemiz yok bu hayatla. Kimin başına ne zaman neyin geleceği belli değil.

Demem o ki, bir insanın mevcut durumuna bakıp, geleceğe yönelik tahminler yapmanın yanlış olacağına dair en çarpıcı örneklerden biri benim. Ayrıca, elde hiçbir veri yokken "o öyle dedi, bu şunu söyledi" gibi boş laflarla bir değerlendirme yapmak ise tek kelime ile çirkin.

***

Şimdi gelelim yaş meselesine...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'dan 5 yaş büyük. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise 2 yaş küçük. Kemal Bey, "Türkiye'yi kurtarmaktan" bahsediyor, seçim istiyor. Meral Hanım ise, sistemin değişeceğini ve kendisinin "Başbakan olacağını" söylüyor. Her ikisi de Türkiye'nin geleceğini yönlendireceği iddiasında.

Duydunuz mu onlarla ilgili bir yaş ya da sağlık tartışmasını? Ama konu Erdoğan olunca, her türlü atış serbest. Çünkü mesele başka!

Mesela, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu 80 yaşında. Bütün yetkileri de elinde toplamış durumda. Onunla ilgili de herhangi bir tartışma yok.

Dünya siyasetine baktığımızda, 70'li, 80'li yaşlarda küresel dengeleri değiştiren, tarihe damga vuran isimler çıkıyor karşımıza.

Ayrıca...

İsim vermeyeyim, ama öğlen 12:00'de basının karşısına çıktığında yüzünde hala yastık izleri olan "genç" başbakanlar gördük biz.

Önemli olan yaş değil performanstır. Erdoğan'dan 5 yaş büyük Kılıçdaroğlu'nun Ankara-İstanbul arasındaki yürüyüşünü kaç kişi gerçekleştirebilir?

O yüzden bırakalım boş ve çirkin tartışmalar, dedikodular ve maksatlı algı operasyonlarını, önümüze bakalım.

<p>Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde, refüjdeki aydınlatma direklerine çarparak devrilen kamyondaki sür

Manisa'da kamyon devrildi: 1 ölü 1 yaralı

İkinci el araba alacaklar dikkat: Bu otomobiller 50 bin TL ile 250 bin TL arası!

Sağlık çalışanları Filistin için ''sessiz yürüyüş'' yaptı

Hak mahrumiyeti cezası bulunan başkan kiraladığı yük asansöründe takımının maçını izledi