• $13,8309
  • €15,6277
  • 790.594
  • 1927.39
9 Haziran 2020 Salı

Dalgacı bunlar!..

Zamanında doğru kararlar aldık. Çok güzel organize olduk. Kimsenin aklına gelmeyenleri yaptık. Türk Tipi bir mücadele şekli geliştirdik. 65 yaş üstündeki insanlarımızı koruduk. 20 yaş altındakilerin hareketini kısıtlayıp virüsün bulaşmasını engelledik.

Dünyanın diğer ülkeleri gibi herkesi eve kapatmadık…

Ekonominin çarklarını ve tarımsal üretimi durdurmadık. Şantiyelerimiz çalıştı, tarım işletmeleri faaliyetine devam etti. Sokağa çıkma yasakları koyarken akılcı istisnalar getirdik.

Diğer ülkeler gibi çökmedik, başarılı bir süreç geçirdik. Güçlü sağlık sistemimizle de kayıplarımızı asgari seviyede tuttuk.

Nihayet virüsü kontrol altına aldık. Dünyanın diğer ülkeleri gibi biz de “kontrollü normalleşmeye” geçtik.

O başarılı mücadele hançerlenmeye başlandı…

Dünyada “İkinci bir dalga yaşanır mı?” tartışmaları yaşanırken “dalgacılar” çıktı ortaya. Bütün “dalgakıranları” devirdiler. Toplumun büyük kesiminin aylardır dişini sıkıp ortaya koyduğu mücadeleyi kirletmek için ellerinden geleni yaptılar.

Günlerdir son derece yanlış ve çirkin görüntülerle karşılaşıyoruz.

***

Eğer virüs gücünü yitirmemiş ve mutasyona uğramamışsa, artan sıcaklar yayılmasında fazlaca etkili olmayacaksa…

Bedelini ödeyeceğiz bu görüntülerin. Sağlık sistemimizin güçlü olması ve kazandığımız tecrübe de bizi kurtarmayacak. Birkaç güne kadar göreceğiz, çıkacak çünkü ortaya. Elde ettiğimiz kazanımları kaybedeceğiz, tekrardan başa döneceğiz. Tam “hallettik” derken, yeni sıkıntılar yaşayacağız.

Tek beklentimiz virüsün eski gücünü korumuyor olması.

Peki sorumlusu kim olacak bunun?..

Yönetenler değil herhalde, yönetilenler! Çünkü, normalleşmeye geçerken ne yapılması gerektiği defalarca ortaya konuldu. Alınması gereken tedbirler, atılması gereken adımlar, yüzlerce defa tekrarlandı.

Ama belli gruplar tam tersini yaptı. Olmaması gerekenler oldu, yaşanmaması gerekenler yaşandı. Adeta ülkenin ve bu ülke insanının sıkıntıya girmesi için ne gerekiyorsa o yapıldı.

Türkiye’nin yeni bir belirsizliğe sürüklenmesi için elden gelen sergilendi. Sorumsuzluk ve vurdumduymazlık çevreyi sardı.

***

Kötü senaryodan yola çıkarsak, bedelini sadece bu sorumsuzlar ödemeyecek. “Bize bir şey olmaz” dedikleri gibi belki de onlara gerçekten hiçbir şey olmayacak.

Suçsuz, günahsız, kurallara uyan insanlarımız da etkilenecek. Hayatını kaybedenler ve kalıcı rahatsızlıklar içine düşenler ortaya çıkacak. Sosyal hayat ve ülke ekonomisi ciddi zararlar görecek.

O yüzden “Sorumsuz bunlar, vurdumduymaz” deyip geçemeyiz. Yıkıcı sonuçlar ortaya çıkarsa, çok daha fazlası söylenebilir. Dolaylı da olsa, doğuracağı sonuçlar itibariyle geniş halk kitlelerine karşı işlenen bir suç var ortada!

Sonuç olarak, yaşadıklarımız devletin ve milletin büyük bölümünün çabalarını zayi edecek görüntüler. Son derece çirkin ve oldukça rahatsız ediciydi. O yüzden de hepimizi derinden yaraladı. Ciddi tepkiler yükseldi.

Dileriz bundan sonra tekrarlanmaz. Akıl ve sağduyu galip gelir. Herkes aklını başına alıp kendine çeki-düzen verir.

Ve hepimizi derinden etkileyecek kötü senaryoyu yaşamayız. 

<p>Sadakatsiz dizisinde canlandırdığı Derin rolüyle 2020 ve 2021 yılında yıldızı parlayanlar arasına

İlginç tavırları geceye damga vurdu

İsrail hapishanesinden kaçan Filistinli tutuklular mahkemede darbedildi

Bir çiftçi tarafından bulundu! İçinden servet çıktı

Kedilerin en çılgın halleri