• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
9 Aralık 2015 Çarşamba

DAEŞ, Rus ve Şam işbirliği

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

Sürdürülen algı operasyonlarını, Rusya’nın Sovyet döneminden kalma taktiklerini bir kenara bırakalım, gerçeğe bakalım…

Belgeleriyle ortada: Esad rejimi, Ruslar aracılığıyla DAEŞ’ten petrol satın alıyor. Ruslar, bu faaliyet ile Suriye yönetimini rahatlatırken güzel paralar kazanıyor. Putin de Esad da DAEŞ de durumdan memnun.
Ama Ruslar, DAEŞ’le mücadele etmek için Suriye’de!
Böyle bir tablo içinde olacak iş mi bu? “Ruslar, DAEŞ’le mücadele ediyor” iddiası, eşyanın tabiatına ve yaşanan gerçeklere aykırı bir durum.
Tam tersine ortada bir işbirliği var. Ruslar, DAEŞ ve Şam’ı besliyor; DAEŞ de Rus ve Şam işbirliğine yardım ediyor.
Bugün orada DAEŞ denilen bir yapılanma olmasaydı, Ruslar böylesine pervasızca at koşturabilir miydi?
Tabii ki hayır.
Demek ki, bugün Rusların Suriye içinde varlığını sürdürmesi, DAEŞ’in yaşamasına bağlı. Aynı durum Şam yönetimi için de geçerli. Esad, daha birkaç gün önce “DAEŞ’i temizlemeden görevden ayrılmam” demedi mi? Kendi varlığını DAEŞ’in varlığına bağlamadı mı?
* * *
Aslında Rusya’nın geçmişine bakıldığında ortada yadırganacak bir durum yok. Ruslar, Sovyet döneminde de her türlü terör örgütüne yardım ettiler. Dünyanın dört bir yanına terör ihraç ettiler. Onları alabildiğine kullandılar.
Bugün de tarihin tekerrür ettiği söylenebilir.
Rusya, ekmek fırınlarını, buğday silolarını, su arıtma tesislerini ve yardım TIR’larını vuruyor. Ardından Savunma Bakanlığı’nı devreye sokuyor; dünyanın dört bir yanına buraların DAEŞ’e ait yerler olduğunu servis ediyor.
Israrla yalan üzerine kurulu bir algı yönetimi uyguluyor.
Bazı uydu fotoğrafları yayımlıyor, Türkiye’yi kaçak DAEŞ petrolü ile ilişkilendirmeye çalışıyor.
Tam bir “yavuz hırsız” politikası uyguluyor.
Görünüyor ki, Ruslar Sovyet döneminden bu yana bir arpa boyu yok kat etmiş değil. Eski KGB yöneticisi Putin, yine aynı politikaları devam ettiriyor.
* * *
Rusya’nın hava operasyonları düzenleyip vurduğu yerlerde DAEŞ yok.
Kızıldağ ve çevresinde Türkmenlere yaptığı saldırılar ortada. O bölgede Esad güçlerinin önünü açıyor.
Azaz’ın Jariz Köyü’ne DAEŞ militanları saldırıyor. Muhalifler tarafından püskürtüyor ve karşı saldırı başlatılıyor. Tam o sırada Rus uçakları devreye giriyor. Muhaliflerin üzerine bomba yağdırıyor. DAEŞ rahatlatılıyor, muhalif güçler Jariz’i boşaltıp geri çekilmek zorunda kalıyor.
Cibrin çevresinde DAEŞ ile muhaliflerin temas hattı olan Ahras, Kafer ve Nasih bölgelerindeki ılımlı muhalefet güçleri vuruluyor. Rus uçakları tarafından DAEŞ’e açık destek sağlanıyor. Siviller katlediliyor.
Ruslar, DAEŞ’i vurmuyor. Türkmenleri ve ılımlı muhalefet güçlerini yok etmeye çalışıyor. Nerede DAEŞ’e karşı bir başarı kazanılmışsa, orada Rus uçakları ortaya çıkıyor. DAEŞ karşıtlarının üzerine bomba yağdırıyor. DAEŞ nerede püskürtülmüşse, Rus uçaklarından orada destek alıyor.
Bunun bir tek istisnası var, o da PYD…
PKK’nın Suriye uzantısı olan PYD, Rusya tarafından alabildiğine destekleniyor. Her türlü silah yardımı yapılıyor.
Rusya, kendisini kalıcı kılmak için bölgedeki terörü de kalıcı hale getirmeye çalışıyor!
* * *
Şimdi “Türkiye, Rus uçağını düşürerek oyuna geldi” diyenler var…
İyi güzel de, uçak düşmeseydi, bütün bunlar yaşanmayacak mıydı? Ruslar, zaten operasyona başlamıştı. Ilımlı muhalefeti vuruyordu. Türkmenlerin üzerine bomba yağdırıyordu. Türkiye’nin bölgedeki menfaatlerine karşı operasyonlar düzenliyordu. Bunu da sınırlarımızı ihlal ederek yapıyordu. Üstüne bir de Akdeniz’deki gemi varlığını artıracağını açıklamıştı.
Ya kuyruğumuzu kısıp seyredecektik ya da onurumuzu koruyacaktık. Biz ikinci yolu seçtik. Olması gereken yapıldı ve böylece dünyanın dikkati de bölgeye çekilmiş oldu.
O yüzden bırakalım artık, sürekli olarak kendimizde hata aramayı. Biraz da binlerce kilometre öteden gelip, burnumuzun dibinde operasyon düzenleyen Rus vandallığı ve barbarlığına bakalım!

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı