• $9,7314
  • €11,3799
  • 562.409
  • 1479.93
13 Ağustos 2015 Perşembe

Çok büyük operasyon

Çok az süre kaldı, eli kulağında; hazırlıklar tamamlandı, büyük operasyon başlıyor. Birkaç gün içinde harekete geçilirse sürpriz olmamalı.

Bunun en büyük göstergesi de…
El Nusra, Suriye sınırımızı terk etti. Çünkü Türkiye ile çatışmak, karşı karşıya gelmek istemiyor.
Türkiye bu defa hızlı davrandı. El Nusra’nın boşalttığı yerleri PKK’nın uzantısı olan PYD ya da başka yapılar değil, Sultan Murat Tugayı devraldı. Bu tugay, Özgür Suriye Ordusu’na bağlı ve tamamı Türkmenlerden oluşuyor.
En önemlisi de gerekli tedbirler önceden alındı. PYD’nin artık oralara girip alan genişletmesi mümkün değil.
1) Amerika tarafından uyarıldı.
2) Türk jetleri hazır bekliyor. Obüsler namlularını o bölgeye çevirmiş durumda. PYD uyarıları dinlemezse ağır ateş altında kalacak.
Kısacası, Suriye sınırında ikinci Tel Abyad olayının yaşanmasına izin verilmeyecek. Biliyorsunuz, PYD daha önce Türkmen ve Arapları sürerek Tel Abyad’a yerleşmişti.
HHH
El Nusra, Türkiye’nin sınır bölgelerinden çekiliyor, ama bu ortadan kaybolacağı anlamına da gelmiyor. El Nusra, Esad’ın evine doğru yöneliyor. Hedefi, Esad güçlerinin elinde olan Lazkiye ve Tartus. Oraları vuracak, oralara girmeye çalışacak.
Kaderin cilvesine bakın…
El Nusra, El Kaide bağlantılı bir grup. Ancak, hem DAEŞ’le, hem de Suriye Rejim Güçleri ile mücadele ediyor. El Kaide bağlantılı El Nusra için bugün “ABD ile aynı safta” değerlendirmesini yapmak mümkün!
* * *
Gelelim “Güvenli Bölge” ya da “Tampon Bölge” olarak adlandırılan alana…
Bu bölge, Cerablus ile Mare arasında yaklaşık 100 kilometre uzunlukta ve 45-50 kilometre derinlikte bir alan. Tahminen 600 bin nüfusu var. “Türkmen Bölgesi” olarak adlandırmak mümkün. Çünkü, 500 bin Türkmen yaşıyor. Kürt yok denecek kadar az, diğerlerinin tamamı Arap.
Çok ilginçtir, PYD’nin gözü buradaydı. Sahadaki kaynaklardan alınan bilgiye göre, bölgeyi işgal etmek için 3.000 kadar silahlı güçle Azez’de bekliyordu. Türkiye, DAEŞ’e karşı ABD’nin başı çektiği koalisyonun içine girerek bu oyunu bozdu.
Bugün, HDP, Selahattin Demirtaş, PYD ve PKK ile onlarla bağlantılı çevrelerin içine girdiği paniği ve feryatları bu çerçevede değerlendirmek mümkün!
ABD’den kazık yediklerini düşünüyorlar.
Bu yüzden de Esad’a yaklaşmaya çalışıyorlar. Kendilerine Suriye, İran ve Rusya ekseninde yeni destekler arıyorlar. Tam da PKK, Kandil, PYD ve HDP’nin içinde yer aldığı yapıya yakışan bir politika!
* * *
Aslında, Türkiye başından beri bölgede son derece iyi niyetli bir politika izledi. Sınırlarımız içinde olduğu gibi Suriye’de de Kürt güçlere müsamaha ve cömertlik gösterdi.
Açık kapı politikası uyguladı; sıkıştılar, kapıyı açtı. “Öldük, bittik, boğuluyoruz” dediler, Peşmergeyi gönderdi. O MİT TIR’larının taşıdığı yardım malzemesinin biri Türkmenlere giderken üçü Kobani’ye boşaltıldı.
Bunların kopardığı “Türkiye IŞİD’e silah taşıyor” yaygarası da Türkmenlere büyük zarar verdi. Bir yandan DAEŞ Türkmenleri sıkıştırdı, “Size silah gelmiş, verin bakalım bunları” dedi. Diğer taraftan Araplar, “Zaten Türkiye sizi besliyor” diyerek, Türkmenlere yardım malzemesi göndermedi.
Türkiye’ye karşı öylesine düşmanca tutum ve kötü niyetli bir politika izlediler ki, bıçak kemiğe dayandı!
* * *
Şimdi gelinen noktada Türkmenler oluşturulacak olan Güvenli Bölge’yi koruyup kollayacak güce sahipler. Çünkü yüzyıllardır o bölgede yaşıyorlar ve PYD gibi taşıma suyla değirmen döndürmeye çalışmıyorlar.
Kendi topraklarını koruma iradesine de sahipler.
Sonuç olarak, İncirlik’in operasyonlara açılması, sürecin seyrini değiştirdi. Bölgedeki etkileri yakında görülecek.
Eğer, Halep de rejim güçleri ve DAEŞ’ten tamamen temizlenirse, Suriye’de bütün kartlar yeniden karılacak. Bu çerçevede bazı bölge ülkelerinin terör örgütleri üzerinden kurduğu hayaller tamamen suya düşecek.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Galatasaray'ın Nef Stadı'ndaki taraftara açık antrenmanından fotoğraflar

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı