• $31,025
  • €33,7587
  • 2023.73
  • 9312.12
21 Aralık 2023 Perşembe

Çırpınıyor, çok çarpıtıyor

İyi Parti'de ciddi sıkıntılar var. Parti yönetimi de Meral Akşener de durumun farkında. O yüzden yaptıkları abartılı açıklamalarla içine düştükleri durumun üzerini örtmeye çalışıyorlar...

Meral Hanım, kurumsal bir saldırı altında olduklarını söylüyor. Partilerine operasyon düzenlendiğini iddia ediyor. Hatta bunun bir "savaş" olduğunu dillendiriyor.

Öyle mi acaba?

Bence hiç ilgisi yok. Çünkü bugün İyi Parti'ye yapılanlar, dün kendisinin CHP'ye yaptıklarından farklı değil. Meral Hanım da CHP'nin içine el atmaya çalışmış, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ı, Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı bayrak açmaya teşvik ve tahrik etmişti.

Bugün onları "Niye yapmadınız korkaklar" diye suçluyor. Ama isim vermese de Ekrem İmamoğlu'nu İyi Parti'nin içini karıştırmaya kalkmakla itham ediyor. Hem de İBB'deki birkaç belediye meclis üyesi ile! Bunu da "büyük operasyon" diyerek milletin önüne koyuyor.

Yaşananlar çok ironik bir durum aslında!

***

Akşener, o kadar yüksek perdeden el açıyor ki, "Biz bunu daha önce de yaşadık" diyor. 1997'de DYP'ye yapılan operasyonu, bugün İyi Parti'nin yaşadıklarını ile bir tutuyor. Hatta daha da ileri gidip, kendisinin operasyonlar konusunda "şerbetli olduğunu" bile söyleyebiliyor.

Oysa hiç ilgisi yok. 28 Şubat sürecinde DYP'ye değil, Türkiye'ye bir operasyon yapıldı. O operasyonun asıl muhatabı ise, iktidardaki Refah Partisi ve Başbakan Necmettin Erbakan'dı. Hatta o günlerde Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan Süleyman Demirel de o operasyona destek vermişti.

O olay, bugünkü gibi birkaç belediye meclis üyesinin ve onları yönlendirenlerin ikbal çırpınışları değildi. Oyun büyüktü!

En önemlisi ise...

Hedefe konulan RP dimdik ayakta durdu. DYP direnemedi, dağıldı, dağıtıldı. Plan, başarıya ulaştı. Erbakan da Refah-Yol İktidarı da düştü.

Eğer süreç zorlanarak 1997'ye benzetilmek istenirse şunu söylemek gerekir:

Refah Partisi sağlam bir yapıydı. Erbakan, partisine hâkimdi. Direndi, dimdik ayakta durdu. Doğru Yol Partisi ise, aynı direnci göstermedi. Tansu Çiller, partisine hâkim olamadı ve dağıldı.

Yaşadık biz o günleri. Olan bitenin tamamı dün gibi hafızamızda ve taptaze. Doğru söylüyor Meral Akşener. Bugünkü İyi Parti, 1997'nin dağılan ve dağıtılan DYP'sine benziyor. Sadece bir fark var ki, DYP, İyi Parti ile karşılaştırıldığında çok daha sağlam bir yapıydı! Ayrıca, o dönemde gerçekten Türkiye'de içinde Silahlı Kuvvetlerin de yer aldığı sistemli, planlı ve güçlü bir operasyon vardı.

***

Meral Hanım çırpınıyor...

Bir yandan partisindeki kan kaybını ve dağılmayı önlemeye çalışıyor, diğer taraftan İyi Parti'nin rüştünü ispat etme çabasında. O yüzden de tabanı diri tutabilmek ve sağa sola dağılmaları önlemek için yerel seçime tek başına girme kararı aldı.

Başarılı olup olamayacağı tartışılır elbette. Buna rağmen, siyaseten anlayışla karşılanabilir bu karar.

Ancak...

Bunu sağlamak için yaptığı açıklamaların, söylediği sözlerin hiçbirinin ayağı yere basmıyor. İnandırıcı değil. Çok abartıyor meseleleri, çarpıtıyor konuları, kısacası partisini toparlamak için can havliyle çırpınıyor, çabalayıp duruyor...

<p>Olay, geçtiğimiz Cuma günü saat 05.40 sıralarında Şişli Halide Edip Adıvar Mahallesi'nde meydana

İstanbul'da korkunç kaza! Faciadan dönüldü

60.000 TL'den başlıyor: Kapış kapış gidiyor! İşte ikinci el otomobiller…

BİM 23 Şubat 2024 aktüel ürünler kataloğu yayınlandı

Dünyanın en kirli halısı! Son halini gören gözlerine inanamıyor