• $15,9391
  • €16,8605
  • 943.904
  • 2393.61
24 Şubat 2021 Çarşamba

Çirkef

Çirkin" diyecektim, ama yeterli olmayacak, içinde bulunduğumuz durumu karşılamayacak. O yüzden "çirkef" ifadesini tercih ettim. Çirkef, yani hem iğrenç, hem de bulaşık; iyice kokuşmuş!

Uzun süredir Berat Albayrak'a karşı yürütülen karalama kampanyası ve algı operasyonunu ancak "çirkef" kelimesi anlatabilir. Çünkü baştan aşağı gerçek dışı ve en kötüsü de tamamen planlı. Neredeyse 40 yıldır siyaseti takip ederim. Çok ciddi kavgalara ve sert tartışmalara tanık oldum. Ancak, siyasetin bu kadar dibe vurduğunu görmedim.

1980 öncesi, yasadışı, ülke düşmanı, silahlı sol örgütler yürütürlerdi bu tür operasyonları. Ajitasyon faaliyetleri olarak adlandırılırdı. Bu örgütlerin hiçbir ahlaki değeri olmadığı için, akıllara durgunluk verecek çarpıtmalar yaşanırdı.

Kara Kutu isimli yeni kitabımda bu tür çarpıtmalardan pek çok örnek var. Mesela, 1970 Yılında Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğrenci Yurdu'nda bir cinayet işlendi. Mustafa Kuseyri ismindeki genç başından vuruldu. Hemen sokaklara döküldüler. Aralarında üniversite öğretim üyeleri ve gazetecilerin de bulunduğu ünlü isimler, "Faşistler öldürdü" diye Ordu'nun müdahale etmesini ve iktidarın düşürülmesini istediler.

Oysa, olay solun içindeki bir fraksiyon çatışmasının sonucuydu. O ünlü isimler, gerçek katilleri bilmelerine, kan izleri bizzat kendileri tarafından silinmesine rağmen, olayı çarpıttılar. Yalanlar üzerinden siyasi rant devşirmeye çalıştılar. Kendi arkadaşları tarafından işlenen bir cinayeti, yıllarca tepe tepe kullandılar.

Hepsinin isimleri, ne yaptıkları, kamuoyunu nasıl yanılttıkları, ayrıntıları ile var Kara Kutu'da.

Bugün Berat Albayrak hakkında yürütülen kampanyanın da yok o olaydan bir farkı. Baştan aşağı çarpıtmalar ve gerçek dışı rakamlarla dolu. Vicdanı olan bir insana, "Yuh artık, bu kadar mı insanlıktan çıktınız" dedirtecek cinsten!

Ekonomi Bakanlığını yürütürken, bir toplantıda kendisine sormuştum. "Muhalefet, Berat Albayrak'ın damat olmaktan başka bir vasfı yok, sırf damat olduğu için bu makamlara geldi; görüntüsü vermeye çalışıyor. Bu kampanyaya karşı ne yapıyorsunuz?" demiştim.

"Ne yapayım" dercesine ellerini sağa, sola açmıştı...

Doğru, böylesine etik dışı ve maksatlı bir saldırı karşısında ne yapılabilir?

Saldırılar öylesine zirve yaptı ve çığırından çıktı ki, Türkiye'nin en aristokrat ailelerinden birinin mensubu CHP Sözcüsü Faik Öztrak, sırtında küfe ile çay toplayarak büyüyen Berat Albayrak için "Sosyete Damat" bile diyebildi.

Çarpıtmalar ve çirkinlikler zirve yaptı. Berat Bey, Türkiye'ye yönelik ekonomik saldırılarla uğraşırken, bir de bunlardan gelen iftiraları göğüslemek zorunda kaldı.

Şimdi eğri oturup doğru konuşmak lazım: Türk siyaseti hiç bu kadar kirletilmedi, kirlenmedi. 27 Mayıs Darbesi dönemindeki haysiyet cellatlıklarını okuduk. FETÖ'nün yürüttüğü karalama operasyonlarını bizzat yaşadık. Maalesef, bugün de benzer bir sürecin içindeyiz. Kılıçdaroğlu CHP'sinin yürüttüğü siyaset de onlardan hiç farklı değil.

Bilesiniz ki, ileride bu günleri değerlendiren tarihçiler hiç de hoş ifadeler kullanmayacaklar.

<p> </p>

“Havalimanı yıkılıyor” yalanı

Yavrusu için kendini feda etti! Vahşi doğanın acımasız yüzü

ABD 50 yıl sonra UFO'ları konuşmak için panel düzenledi

Doğu Karadeniz'in zorlu yolları havadan görüntülendi! Yolculuk yapmak cesaret ister