• $28,9163
  • €31,5627
  • 1895.08
  • 7948.6
15 Haziran 2023 Perşembe

Çılgın proje

Tuttum bu öneriyi, çok beğendim. İçine düştükleri bütün sorunları çözer, CHP'yi ayağa kaldırır.

24 TV. Ankara Haber Müdürü Ümit Çetin, televizyonda bir teklifte bulundu. Kurtuluşun ve dirilişin formülünü ortaya koydu:

"Önce Tüzük Kurultayı toplansın. CHP tüzüğünde acilen bir değişiklik yapılsın. Bütün Genel Başkan adayları CHP'nin eş genel başkanı olsun. Eşit oya sahip olarak partiyi birlikte yönetsinler."

Harika bence. Altılı Masa kurulurken hayalleri bu değil miydi? Hepsine Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı verilmeyecek miydi? Ahmet Davutoğlu'nun ifadesi ile eşit oy sahibi olarak Türkiye'yi birlikte yönetmeyecekler miydi? Ülke bu şekilde içine düştüğü sıkıntılardan kurtulmayacak mıydı? "Kurban olayım tipiye, esti getirdi kapıya" derler. İşte fırsat. Türkiye için düşündükleri o formülü CHP için uygulasınlar. Huzur gelsin partiye. CHP, "kurultaylar partisi" olmaktan kurtulsun. Bitsin bu itiş-kakış.

Harika fırsat, hodri meydan...

Kemal Kılıçdaroğlu yerinde kalsın. Yanına eşit oy hakkına sahip Ekrem İmamoğlu'nu alsın. Özgür Özel'e de aynı yetkiler verilsin. Bu arada Genel Başkanlığa çok istekli olan Tanju Özcan unutulmasın; Engin Altay ve Canan Kaftancıoğlu gibi isimler ihmal edilmesin. Belki bu arada yeni eklemeler de yapılabilir.

Türkiye için kurdukları hayali CHP'de gerçekleştirsinler. Birlikte yönetsinler partiyi. Ellerinde böylesine güçlü bir reçete varken, neden heba ediyorlar ki! Bence bir dakika bile beklemesin, harekete geçsinler.

***

Ayrıca, siyasi tarihimizde fırsatını bulunca hayalleri gerçekleştirmenin örnekleri de var...

CHP'nin eski Genel Başkanı Ecevit'i, DSP'yi ve 57. Hükümet'i hatırlayın. Ecevit'in bir hayali vardı, 1980 darbesi öncesi gerçekleştirememişti. Anayasa Mahkemesi Başkanı'nı Cumhurbaşkanı yapmak istiyordu. Yıllar sonra Başbakanlık Koltuğunu ele geçirince hemen harekete geçti. "Benim adayım Anayasa Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer'dir" dedi. Bastırdı ve koalisyon ortaklarını razı etti. Hatta muhalefetten bile destek aldı. Neredeyse bütün partilerin ortak adayı olmasına rağmen, zor oldu. İçine sindiremeyenler çıktı, arkasındaki lider desteğine rağmen ilk turda seçilemedi.

Ama sonuçta oldu. Ecevit'in hayali gerçekleşti. Kemal Bey'in ne eksiği var Ecevit'ten. O da gerçekleştirsen hayalini. Türkiye için düşündüğü sistemi CHP'de kursun.

Olmadı, yapamadılar, ama şimdi ortak akılla idare edebilirler CHP'yi. Üstelik bu defa Altılı Masa'dan çok daha kolay! İş bir tüzük kurultayını toplamaya bakar. Üstelik Kemal Bey'in elini tutan da yok. Getirebilir Türkiye için düşündüğü sistemi CHP'ye.

***

Haydi, hemen şimdi...

Atatürk'ün kurduğu partidir CHP. Hırpalanmasın, zedelenmesin. Kemal Bey de söylediği gibi bir kaptan olarak gemiyi limana kazasız, belasız ulaştırsın.

Hem, parti içinde Genel Başkanlık bekleyen isimler de itiraz etmezler bu formüle. Türkiye kurtulacaktı, olmadı; eşit yetkilere sahip eş başkanlık formülü ile CHP kurtulur işte!

Elde aylarca çalışıp üretilen böylesine sihirli bir formül varken, neden hayata geçirmiyorlar hala? Un var, şeker var, yağ var. Helva yapabilirler işte!

<p></p><p>Trabzon'un Karadeniz kıyısındaki ilçesi Beşikdüzü'nde, dört gün önce dalgalara kapılarak k

Trabzon'da fırtınada kaybolan 2 öğrenci için arama çalışmaları durdu

İşgalci İsrail Gazze Şeridi'ne yardımları engelliyor

Dikkat: 300 bin TL ile 350 bin TL arası! Bu otomobiller adeta kapış kapış gidiyor…

Büyük Merdiven'' 1 Aralık'ta ziyaretçilere açılacak... Antik Mısır eserleri sergilenecek