• $18,0876
  • €18,1625
  • 1016.26
  • 3020.2
28 Haziran 2019 Cuma

CHP'ye karşı açlık grevi

Bolu’dan Ankara’ya yürüdüler. Verilen onca söze rağmen, CHP Genel Merkezi’nde bir duvarla karşılaştılar. Sonuç alamadılar, işlerine dönemediler. Ama CHP’li belediyelerde işten çıkarılan işçiler kararlılar, Kurban Bayramı’na kadar bekleyecek, yine olmazsa açlık grevine başlayacaklar.

Tek istedikleri evlerine ekmek götürmek…

Öyle çok büyük paralar da almıyorlardı zaten. Çoğu asgari ücret sınırında çalışıyordu. Belediyenin en ağır işlerini onlar yükleniyordu.

31 Mart seçimlerinde belediye el değiştirince kapının önüne konuldular. İşten çıkarılmalarının tek sebebi var; o da partizan bakış açısı.

Çok vahim bir durum bu…

Daha da vahim olanı, bu partizanlığa gerekçe üretmek: “Çalışmıyorlardı” suçlamasına sarılmak, hatta daha da ileri gidip, “Bankamatik işçilerdi onlar” iftirasından medet ummak.

“İftira” diyorum, çünkü çalışmadıklarına ilişkin elde herhangi bir veri yok. Hiçbirine bu yönde uyarı yapılmamış. Herhangi bir zabıt tutulmamış. Hukukun gerektirdiği tek bir adım atılmamış. Üstelik, belediye başkanlığı yeni el değiştirmiş. Bu işçilerin çalışıp çalışmadığını tespit etmenin imkânı da yok.

Bütün bunlara rağmen, “çalışmıyorlardı, gönderdik” deniliyorsa eğer, bütün sendikaların, sivil toplum örgütlerinin, insan haklarıyla ilgili kuruluşların ayağa kalkması lazım.

Ama yok böyle bir durum. Üstelik tam tersi bir tabloyla karşı karşıyayız. Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Aslan, çalışma hayatı açısından oldukça iç acıtıcı iddialarda bulunuyor. Rakip sendikaların olayın üzerini örtme çabalarından bahsediyor…

Doğruysa eğer, “sarı sendikacılık” yapıyorlar. İşverenle anlaşıp, hakkını korumak için var oldukları çalışan kesime yapılan zulme ortak oluyorlar.

Tam bir ört ki ölem durumu!

***

Toplum olarak kabul edilemez, sineye çekilemez bir durumla karşı karşıyayız…

“Bugün onlara, yarın başkasına” yönelebilecek son derece büyük insani bir sıkıntı bu. Üstelik, büyüyerek devam edeceğine ilişkin sinyaller var.

“Çalışmıyorlardı, işten çıkardık” söylemi, bir işaret fişeği. Bu söylem kabul görür, tepki gösterilmez ve teslim olunursa, çok tehlikeli bir yol açılacak. Daha geniş kitleler kapı önüne konulacak. Ciddi insanlık dramları yaşanacak. Çalışma barışı, işçi-işveren ilişkileri, hukuk devleti ve sosyal doku hançerlenmiş olacak. Ortaçağ acımasız kapitalizminin söylemleri bunlar! Hatta Faşist bir bakış açısı!

Sahibine de bir yarar sağlamaz. Hele hele yıllarca “ezilenler” nutukları atıp, “işçi sınıfının hakları” üzerine ahkâm kesen Türkiye’deki sol kesime fayda yerine büyük zarar getirir. Bugüne kadar iyi-kötü kullandığı en önemli silahlarından birini kaybetmiş olur.

O yüzden herkesin aklını başına alması lazım… Başta Bolu’da haksız ve hukuksuz yere çıkarılan işçiler geri dönmeli. Varsa başka belediyelerde hazırlanan bu tür planlar, bir daha akla gelmeyecek şekilde rafa kaldırılmalı. 2019 Türkiye’sine yakışmayan bu tablolar bir daha yaşanmamalı.

Olmuyor, yanlışta ısrar ediliyorsa eğer, sağıyla-soluyla bütün Türkiye ayağa kalkmalı. Çünkü, karşımızda partizanlık ve ideolojiye kurban edilen insani bir durum var!

<p> </p>

Kritik zirvede neler konuşuldu?

Köpek saldırısından kurtardı! Şimdi de yalnız kalmasın diye yanında işe götürüyor

Antik kentteki kazılarda bulundu! 2'nci yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor

Son anları kameraya yakalandı! Ölmeden saniyeler önce çekilen fotoğraflar ve hikayeleri