• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
7 Ekim 2013 Pazartesi

CHP’nin istikbali karışık

Türkiye yerel seçime gidiyor. Ana Muhalefet Partisi CHP, Mustafa Sarıgül’le yatıp, Mustafa Sarıgül’le kalkıyor. Sarıgül’ün İstanbul adaylığı, diğer bütün adaylardan daha fazla gündem oluşturuyor. 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ise, iç dünyasında istenen durumlarla, istenmeyen durumların çatışması içinde… 
Sarıgül, yapılan bütün anketlerde önde çıkıyor. Kılıçdaroğlu, Sarıgül’ü aday göstermese, daha başlangıçta kaybetmiş olacak. Yapılacak eleştiriler şimdiden belli: 
-Kılıçdaroğlu koltuğundan korktu, CHP de İstanbul’u kaybetti. 
Aday gösterse, Sarıgül’ün hedefi belli. Zaten saklamıyor, sürekli olarak “Önce İstanbul, sonra Ankara” diyor. Sarıgül, asıl hedefinin CHP Genel Başkanlığı olduğunu gizleme ihtiyacı hissetmiyor. 
Bitmedi, olayın bir başka yönü daha var: 
Sarıgül’ün, aynı zamanda Kılıçdaroğlu’nun koltuğunu koruyabilmesine yardımcı olması da söz konusu. Sarıgül, İstanbul’da aday gösterilir ve CHP’nin oylarını artırırsa, bu tablo aynı zamanda Kılıçdaroğlu’nun “başarı” hanesine yazılacak. 
İşte bu yüzden her şeye rağmen İstanbul için Sarıgül adı ağır basıyor. Parti içinde istemeyenler ve muhalefet edenler olsa bile, Sarıgül büyük bir ihtimalle bayram sonrası CHP’ye kabul edilecek. Ardından da İstanbul adayı olarak çalışmalarına başlayacak. 
Bu kadarla da kalmayacak. Sarıgül, İstanbul başta olmak üzere pek çok yerde aday isimlerinin belirlenmesinde etkili bir rol oynayacak. Böylece, daha düne kadar Deniz Baykal, Önder Sav, hatta Kemal Kılıçdaroğlu’na yakın olan bazı mevcut belediye başkanları da koltuklarını koruyamayacak. 
CHP’de, Adnan Keskin, Erdoğan Toprak ve Bilhun Tamaylıgil gibi Sarıgül’e sıcak bakanlar da, gelişmelerden hiç memnun olmayanlar da var. “Son anda bir problem çıksın ve bu iş bozulsun” diye bekleyenlerin sayısı hiç az değil. 
O durumda İstanbul için B Planı’nda öne çıkacak en güçlü isim Gürsel Tekin. 
***
CHP, tam bir dedikodu fıçısı gibi. İddialar iddiaları kovalıyor… 
Eski bakanlardan Hüsamettin Özkan’ın giderek parti içinde daha fazla etkili olduğu ve Sarıgül’e destek verdiği söyleniyor. 
Eski DSP’lilerin CHP’de küçümsenmeyecek bir güç haline geldikleri belirtiliyor. 
Mersin’de eski bakanlar Fikri Sağlar, İstemihan Talay ve mevcut başkan Macit Özcan arasında yaşanan kıyasıya mücadeleye Sarıgül’ün de karıştığı iddia ediliyor. Sarıgül’ün, eski DSP’li Kültür Bakanı İstemihan Talay’a destek verdiği sıkça dillendiriliyor. 
Sözün kısası… 
Sarıgül adı, sadece İstanbul’da değil, Türkiye’nin pek çok bölgesinde karşımıza çıkıyor! 
***
Bir başka sıkıntı da adayların belirlenmesine yönelik… 
Kılıçdaroğlu, hep “parti içi demokrasiden” söz etmişti. Adaylar belirlenirken de parti içindeki eğilimlerin dikkate alınacağını ifade etmişti. Ancak, yerel seçim öncesi bütün üyelerle yapılacak bir eğilim yoklaması yerine adayların anketlerle belirlenmesi düşüncesi öne çıktı. Durum bu olunca parti içinden tepkiler yükselmeye başladı. 
Kılıçdaroğlu ve çevresi, “Partinin mevcut yapısı eğilim yoklaması yapmaya uygun değil” görüşü içinde. Üyelerin çeşitli grupların kontrolü içinde olduğu düşünülüyor. Üyelerle eğilim yoklaması isteyenler de hemen karşı atağa geçiyor: 
-Kılıçdaroğlu da bu üyelerle iki defa Genel Başkan seçilmedi mi? 
Ve, parti içinde Kılıçdaroğlu’nun gerçekleştireceği ABD gezisine ilişkin önemli bir iddia dilden dile dolaşıyor: 
-Kılıçdaroğlu, o gezide Fethullah Gülen ile direkt veya dolayı olarak temasa geçecek. 
***
CHP, yerel seçime sıkıntılı giriyor. Bazı CHP’liler, halen belediye başkanlıklarına sahip oldukları Antalya, Mersin, Ordu, Aydın, Giresun, hatta Trakya’daki Tekirdağ’ı bile “riskli” görüyorlar. 
Ak Parti, CHP’nin elindeki İzmir’e alabildiğine asılıyor. 
Buralarda yenilgiler yaşanırsa, CHP’nin zaten var olan problemleri iyice katmerlenecek ve daha da sıkıntılı günler yaşayacak. Parti, sert tartışmalara sahne olacak. İşte bu yüzden CHP’nin istikbali gerçekten karışık! 

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kültür ve  Turizm Bakanlığınca tarihi,  kültürel, mimari, ekonom

Beyoğlu dünya sahnesine çıkıyor

Kütahyalı marangoz ahşaptan susuz ceviz soyma makinesi icat etti

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (22 Ekim 2021)

Eren-13 operasyonları kapsamında 4 terörist etkisiz hale getirildi