• $9,262
  • €10,7921
  • 526.391
  • 1409.56
17 Ocak 2018 Çarşamba

CHP’nin cumhurbaşkanı adayı

Herkes şaşkın! CHP İstanbul İl Başkanlığı’na seçilen Canan Kaftancıoğlu için “Nereden çıktı bu kadın?” diyorlar. Sosyal medyadaki paylaşımlarına bakıp, “Nasıl olur?” türünden sorular soruyorlar…

Oysa, CHP’yi yakından takip edenler açısından ortada şaşırtıcı bir durum yok. Canan Kaftancıoğlu yeni ortaya çıkmış bir isim değil. Zaten CHP’nin en tepesinde oturuyordu. Parti Meclisi üyesiydi. Atatürk konusundaki görüşleri ile HDP’ye, PKK ve DHKP-C’ye yakın fikirleri biliniyordu. Bunları PM toplantılarında da dile getiriyor ve sıkıntılara yol açıyordu. Ancak, tartışmaların üzeri sürekli olarak örtülüyordu.

Mesela, CHP’de Atatürk resimlerinin indirilmesi olayı Aylin Nazlıaka’nın ihracıyla sonuçlandı. Ancak, olayın arkasındaki isimlerden birinin de Kaftancıoğlu olduğu uzun süredir konuşuluyordu.

Demem o ki Canan Kaftancıoğlu, Kemal Kılıçdaroğlu tarafından çok iyi tanınan bir isim. Buna rağmen arkasında yer aldı. Bir operasyon düzenleyip, CHP İstanbul İl Başkanlığı’na getirdi. Hatta, kendisine destek vermek için kongreye mor kravat takarak gitti.

Kaftancıoğlu olayı, Kemal Kılıçdaroğlu’nun 7 yıllık Genel Başkanlığı sırasında parti içinde gerçekleştirdiği operasyonların en önemlisi ve sonuncusudur. CHP’de sağladığı değişim ve dönüşüm hareketinin en ciddi hamlelerinden biridir.

***

Meselenin daha iyi anlaşılması için yıllar öncesine gidelim…

2008 Yılı’nda Amerikan Derin Devleti’nin kontrolündeki John Hopkins Üniversitesi’ne bağlı ABD-İsveç Merkezli Slikloard Enstitüsü tarafından 75 sayfalık bir rapor hazırlandı. Altında de İsrail ile yakın ilişkiler içinde olan Svante E. Cornell ve Halil Magnus Karavelli imzaları vardı. Karavelli adını Cumhuriyet Gazetesi’nde yazdığı yazılardan hatırlayanlar olabilir. Raporun 72. sayfasında aynen şu ifade yer alıyordu:

“CHP’den istifa etmeye ikna edilecek Deniz Baykal’la, yolsuzluklar konusunda kamuoyunun dikkatini çeken Kemal Kılıçdaroğlu yer değiştirecek. CHP, yeniden Avrupa tarzı bir sosyal demokrat parti olarak ortaya çıkacak.”

Aynen öyle oldu…

Bir kaset komplosu düzenlendi, Baykal istifa ettirildi. Raporun yazıldığı yıllarda CHP içinde etkisiz eleman olan ve tabanda hiçbir gücü bulunmayan Kılıçdaroğlu da “Yeni CHP” diye ortayla çıktı.

Sonra “Yeni CHP”nin ne olduğu anlaşıldı: Önder Sav’ın tasfiyesiyle CHP’nin hafızası yok edildi. Parti içindeki gelenekçi CHP’liler ile ulusalcı ekip uzaklaştırıldı. Ana Muhalefet Partisi, milli olmayan politikaların merkezi haline getirildi.

Nihayet, artık kullanılabilirliğini yitiren HDP’nin CHP’ye monte edilmesi çalışmaları başladı. Canan Kaftancıoğlu’nun İstanbul’a İl Başkanı seçilmesi de bu çerçevede gerçekleştirilen bir operasyondur.

O yüzden “Nasıl oldu?” diye soranlara cevabım şudur:

“Kemal Kılıçdaroğlu’nu CHP Genel Başkanlığı’na kim getirmişse, Kaftancıoğlu’nun da İstanbul İl Başkanı olarak seçilmesini sağlayan irade odur! CHP, sistemli bir şekilde millilik vasfından uzaklaştırılmış ve SHP’lileştirilmiştir.”

2008’de dış çevreler tarafından kendisine CHP Genel Başkanlığı misyonu biçilen Kemal Kılıçdaroğlu’nun 7 yılda CHP’yi getirdiği nokta işte budur! “Yeni CHP” ise, partiyi Atatürk’ten uzaklaştırma projesidir!

Yadırgamamak gerekir Kaftancıoğlu’nun İstanbul’da CHP İl Başkanı olmasını. Tam da Kılıçdaroğlu’na uygun bir isimdir. Al birini, vur ötekine!

***

Atatürk’ün kurduğu CHP, işgal edilmiştir. Son operasyonla, Muharrem İnce gibi isimlerin de artık hiçbir şansı kalmamıştır. Partiye Kılıçdaroğlu damgası vurulmuştur. İş bitmiştir!

CHP şimdi 2019 hazırlığı yapıyor. Hedefte Erdoğan ve çevresinde oluşan milli güçler var.

Seçimler yaklaştıkça, bir yandan dışarıdan, bir yandan da CHP marifetiyle içeriden saldırılar artacak. Son gelişmeler ve yapılan hazırlıklar onu gösteriyor.

Farkında mısınız, birtakım isimler daha hayattayken Nazım Hikmet’le birlikte heykelleri dikiyor. Adlarına Kültür Merkezleri açılıyor. “Kim?” derseniz, Zülfü Livaneli’den bahsediyorum.

ABD’nin vaktiyle Türkiye’ye gönderdiği, DSP’ye, Hükümet’e ve CHP’ye monte ettiği Kemal Derviş’e yakındır. Konjonktüre ve Yeni CHP’ye uygun bir isimdir.

CHP’nin muhtemel Cumhurbaşkanı adayları arasına Zülfü Livaneli’yi de ekleyebiliriz.

<p>İstanbul Altınbaş Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Eray Güçlüer, terör örgütü DHKP-C operasyonuna i

Kılıçdaroğlu'nun iddiası yeniden gündemde

Fenerbahçe, Trabzon'a ayak bastı

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (16 Ekim 2021)

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Angela Merkel ortak basın toplantısı düzenledi