• $9,537
  • €11,1031
  • 546.162
  • 1455.42
7 Şubat 2018 Çarşamba

CHP’deki sorun Kılıçdaroğlu

Herkes konuşuyor, tartışıyor, bir şeyler söylüyor. Ancak, “CHP Kurultayı’nda ne oldu?” sorusunun tek bir cevabı var: Kurultay, CHP’nin sorununun Kılıçdaroğlu olduğunu tescilledi.

Delegelerin yüzde 40’ı, Kılıçdaroğlu’na “Seninle olmuyor” mesajını verdi. Üstelik, bu “olmuyor” diyenler, Genel Merkez’in belirlediği “kurşun asker” olarak tabir edilen isimler. Belli ki, partiye oy verenler arasında bu oran çok daha yüksek.

Delege, Muharrem İnce’ye 447 oy veriyor. 33 kişi de ya oy kullanmıyor ya da pusulaya başka isimler yazıyor. Toplamı 480 ediyor. Yapılan onca baskı ve engellemeye rağmen, sandıktan çıkan bu sonuç, tek kelimeyle tükenme demek!

Üstüne üstlük, Kılıçdaroğlu’na oy verenlerin arasında bir de “maaşlı delegeler” var. Partinin Genel Müdürü Özgür Karakoç, Ankara Delegesi olarak oy kullandı. Yine Kılıçdaroğlu’nun danışmanlığını yapan Veli Özdemir’in de Ankara Delegesi olduğu ortaya çıktı. Her ikisi de CHP’den para alıyor, bu paranın miktarını da Kemal Bey belirliyor.

Bu, Türk siyasetinde görülmemiş bir skandal aslında!

***

Wikileaks belgelerinde yayımlanmıştı. Deniz Baykal CHP Genel Başkanı iken ABD’nin Ankara Büyükelçiliği tarafından Washington’a gönderilen bir kriptoda aynen şu ifade kullanılmıştı:

“CHP’ye oy veren seçmenin bile yüzde 60’ı Baykal’ı istemiyor.”

Hemen ardından bir operasyon düzenlendi ve Baykal’ın yerine Kılıçdaroğlu geldi. Son kurultay gösterdi ki, Baykal’ın 30 yılda kaybettiği itibarı Kılıçdaroğlu 7 yılda tüketti.

Ayrıca, CHP’de Baykal döneminde yaşanmayan skandallar ortaya çıkmaya başladı. Son kurultayda akıllarda kalan bazı olayları sıralayalım isterseniz…

Hep birlikte şahit olduk. Kılıçdaroğlu ve İnce’yi aday olarak gösteren listeler içinde 49 mükerrer imza çıktı. Çünkü, delegelere baskı yapıldı. Muharrem İnce için imza verenlerden bir imza da Kılıçdaroğlu için alındı. Sonra da planlı olarak gerçekleştirilen bu olay üzerinden algı operasyonları yürütülmek istendi.

Bu olay, “demokrasi” denildiğinde mangalda kül bırakmayan Ana Muhalefet Partisi için çok büyük bir rezalet!

Kılıçdaroğlu, Bilim Platformu listesine Marmara Üniversitesi’nde öğretim görevlisiyken Kanun Hükmündeki Kararname ile görevinden alınan Prof. Yüksel Taşkın’ı da koydu. Biliyorsunuz, bir önceki kurultayda da FETÖ’cü oldukları gerekçesiyle üniversitelerdeki görevlerinden uzaklaştırılan Alper Keten ve Ahmet Caner Yenidünya’yı Bilim Platformu’ndan Parti Meclisi’ne taşımıştı. Parti içinden gelen eleştirilere rağmen, onları bu görevde tutmaya devam etmişti.

Bu, göstere göstere yapılan bir meydan okuma!

Gazetelerde okumuşsunuzdur. Pek çok delege Kurultay’da dağıtılan kumanyalardan zehirlendi. Var mı CHP içinde sesini çıkaran ve tepki gösteren bir kişi? Manisa’da yemekten zehirlenen askerler için haklı olarak büyük tepki gösteren CHP, dut yemiş bülbüle döndü. Hepsi suskun. Çünkü o kumanyalar, partinin önde gelen bir isminin yemek fabrikasından gönderildi.

Bu tavır da CHP’deki samimiyetsizliğin ulaştığı seviyesinin göstergesi!

Kurultay’da, Kılıçdaroğlu’nun sürekli yanında taşıdığı vazgeçilmez isimlerinden olan Sezgin Tanrıkulu ile Mehmet Bekaroğlu delegeden çizik yedi, PM’ye giremedi.

Bu olay, Kılıçdaroğlu’na duyulan tepkinin sonucu!

Bu arada, Tunceli Milletvekili Gürsel Erol ile Sakarya Milletvekili Engin Özkoç’un spor salonunun tuvaletinde yumruklaştıkları haberi yayıldı. Olay, “Hayır, yumruklaşmadılar, sadece tartıştılar” denilerek geçiştirildi.

Bu görüntüler ise CHP’nin kurultay kültürünün bir devamı!

Kurultay devam ederken, Selin Sayek Böke’nin, Mehmetçiklerimizi katleden YPG’lilere “terörist diyemeyeceğini” söyleyerek, onlara arka çıkan sözlerini hiç saymıyorum.

Var mı CHP Kurultayı’ndan akılda kalan başka bir olay?

***

Böyle bir siyasi yapının iddia sahibi olması, halkın güvenini kazanarak geniş kitleleri peşinden sürüklemesi mümkün mü?

Değil elbette!..

Üstelik, son kurultay delegenin de durumun farkında olduğunun gösterdi. “Kurşun asker” de olsa, hepsinin geleceğe yönelik hesapları ve bir şekilde iktidar olma umutları var. Hepsi de biliyor ve görüyor ki, bu yapıyla bir arpa boyu yol katetmek mümkün değil.

İşte, CHP’nin olağan kurultayında ortaya çıkan sonuç, bu düşüncelerin dışa vurumudur!

Göreceksiniz, önümüzdeki günlerde tartışmalar daha da alevlenerek devam edecek. Muharrem İnce söylüyor zaten, “Artık 2014’te olduğu gibi susmayacağım” diyor. İlk günden itibaren dolduramadı o koltuğu Kemal Kılıçdaroğlu ve o koltuk bundan sonra daha fazla sallanacak.

CHP içindeki mücadele, Kılıçdaroğlu gidene kadar ya da partide ciddi bir kırılma yaşanana kadar devam edecek.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu