• $8,3116
  • €10,0888
  • 488.668
  • 1444.87
11 Kasım 2015 Çarşamba

CHP’de ilk kurşunlar…

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

1 Kasım seçimleri muhalefeti kötü vurdu. MHP Genel Merkezi iyice içe kapandı. CHP’de de olağanüstü kurultay için dün imzalar alınmaya başlandı.

İlk imzalar gençlerden geldi…
Biliyorsunuz, Kılıçdaroğlu 1 Kasım Seçim Beyannamesi’ni gençlerle birlikte açıklamış ve onlara ithaf etmişti. Muhalefet, dün genç delegelerden Sinem Ataçocuğu (Muğla), Özlem Aydın (Bursa), İbrahim Öztürk (Kütahya), Ezgi Tekin (Konya) ve Selin Taşdemir’den (İstanbul) aldığı imzalarla Genel Merkez’e, “Onlar bizimle birlikteler” mesajını verdi.
Şimdi, “Hepsi bu kadar mı?” denilebilir. Hepsi bu kadar değil elbette, imza toplanmaya devam ediliyor. Ancak, CHP Tüzüğü’nde gençler için yüzde 10 kotası olmasına rağmen, 18-30 yaş arasındaki delege sayısı 20’yi bulmuyor.
Ortada böyle bir garabet var!
Şimdi bir başka soru daha sorulabilir:
-CHP zaten önümüzdeki ocak ya da en geç şubat ayında olağan kurultaya gidiyor. Parti içi muhalefet neden olağanüstü kurultayda ısrar ediyor?
Çünkü delege yapısının değişmesini istemiyor. Genel Merkez müdahale edip, yeni delege yapısı oluşturmadan sonuç almayı hedefliyor.
CHP’nin 1230 Büyük Kurultay delegesi var. Muharrem İnce, son kurultayda Kılıçdaroğlu’na karşı 415 oy almıştı. Bunların büyük bölümü çantada keklik. Üstüne bir de iki seçim yaşandı. Liste kavgaları oldu ve yeni küskünler ortaya çıktı. Ayrıca son kurultayda oy kullanan 130 milletvekilinin 100’ü Meclis’e giremedi. Muharrem İnce’nin milletvekilleri sandığından sadece 7 oy alabildiği düşünülürse, bu değişimin önemi daha iyi anlaşılabilir.
Bitmedi, dahası var…
Bugün CHP’nin 70 il başkanı Büyük Kurultay delegesi değil; atamayla gelmiş isimler. Mesela, Uğur Dündar’a “haddini bildiririm” diyen İzmir İl Başkanı Bedri Sarter, İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın ve Ankara İl Başkanı Andan Keskin de atamayla gelen isimler. Hiçbiri olağanüstü kurultayda oy kullanamayacak. Onların yerine Genel Merkez’in görevden aldığı eski il başkanları sandığa gidecek. Elbette oylarını kullanırken, CHP Genel Merkezi’ne duydukları tepki de etkili olacak. Ayrıca, bine yakın ilçenin de yarısından çoğunda, seçilmiş değil, atamayla gelmiş başkan var. Onların içinde de delegeler bulunuyor.
İşte muhalefet bu tablodan yararlanıp, sonuç almak için delegeler değişmeden bir an önce kurultayı toplamak istiyor.
* * *
Seçimli olağanüstü kurultay için CHP Tüzüğü’ne göre, delegenin salt çoğunluğu, yani 616 imza lazım. Şimdi, “O sayı bulunursa Kılıçdaroğlu zaten gitti demektir” yorumu yapılabilir.
Pek öyle değil. Çünkü imza vereceklerin hepsi aynı adayı desteklemiyor. Aralarında Muharrem İnce, Umut Oran ve Metin Feyzioğlu’nun destekçileri var. Ama şimdiden şu yorum yapılabilir:
-Böyle bir tablo içinde Kılıçdaroğlu kazansa da CHP’de yönetimi kaybedecektir. PM’de dilediği şekillendirmeyi yapması mümkün değil.
Pek üzerinde durulmuyor, dillendirilmiyor ama CHP’de bir başka sıkıntı daha var. Bir zamanlar “hizipçi” suçlaması Deniz Baykal’ın üzerine yapışmıştı. Bugün de Kılıçdaroğlu “mezhepçi” suçlamasıyla karşı karşıya. “Alevi Kemal” kimliği parti içinde son derece önemli!
Parti içi muhalefet ise, bu algıyı kırmaya ve Alevi delegenin blok halinde hareket etmesini engellemeye çalışıyor. Bu yönde kısmen başarı da sağlanmış durumda. Mesela CHP’de kurultay isteyen 42 eski ve mevcut il başkanı arasında Tunceli’den Kemal Bozkurt ve yine Alevi kökenli Cahit Kaplan (Manisa) da var. Dün, Kemal Bozkurt’la konuştum, “Biz Alevicilik, Sünnicilik oynamıyoruz” dedi:
-Türkiye’ye sahip çıkıyoruz. Daha çok demokrasi istiyoruz. Bize Alevi ya da Sünni değil, partiyi iktidar yapacak isim lazım.
* * *
CHP’de muhalefet “kırılma noktası” olarak 500 sayısını görüyor. O eşik aşıldığında delegelerden toplanacak imza sayısının 700-800’lere çıkacağı tahmin ediliyor. Durum bu olunca, Ana Muhalefet Partisi’nde önümüzde çok kritik günlerin bulunduğu söylenebilir.
MHP’ye gelince… Oradaki dip dalgası ve değişim arzusu, CHP’den kat ve kat fazla. Ancak, MHP Genel Merkezi’ni çevreleyen surlar, CHP’den çok daha yüksek ve tahkim edilmiş durumda! Ayrıca, yaptığı açıklamalara bakılırsa, Bahçeli’nin gitmeye hiç niyeti yok.

<p>Astrolog Özlem Recep, 'Kadro bekleyenler alanları ile ilgili olumlu olan süreçlerin içerisindeyiz

11 Mayıs Boğa Burcu Yeniayı'nın burçlara etkisi

Demir yoluyla taşınan bor, seramik ve mermer miktarı arttı

Bakan Karaismailoğlu, Trabzon'da inceleme ve ziyaretlerde bulundu

Osmaniye'de tarlada bulunan yaban kedisi yavruları bakıma alındı