• $9,5286
  • €11,0935
  • 546.983
  • 1455.42
6 Ağustos 2015 Perşembe

CHP’de bomba imalatı

20 gün kadar önceydi, AK Parti-CHP koalisyon görüşmeleri yeni başlamıştı. İki partinin birlikte yol alacağına dair umutlar çok tazeydi. CHP içindeki kulağı delik bir dostum “Koalisyon değil, seçim daha ağırlıklı ihtimal” dedi:

-Ben bir Amerikalı ile konuştum. İlginç değerlendirmeler yaptı. Seçimlerin yenilenmesi sırasında CHP ile HDP’nin ittifak yapma ihtimalinden bahsetti.
“Olur mu?” dedim…
“Olmaması lazım ama” cevabını verdi:
-Eğer koalisyon kurulamazsa ve önümüzdeki günlerde bu formül ortaya atılırsa, bizden üzerine atlayacaklar olacağından hiç şüphen olmasın.
Uçuk bir iddiaydı…
Çok fazla üzerinde durmadım. Unuttum gitti…
* * *
Sonra ilginç bir gelişme oldu. HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan randevu talebinde bulundu.
Görüşme önceki gün gerçekleşti.
CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, kameraların karşısına geçti. PKK’nın silah bırakması gerektiğinden bahsetti. “Barış” dedi, “Elde silah ile barış istenmeyeceğinden” söz etti. Ama ardından son derece dikkat çekici ifadeler kullandı. PKK ve Kandil ekseninde siyaset yapan Selahattin Demirtaş için aynen şunları söyledi:
-Demirtaş’ın son günlerde bizce de çok olumlu karşılanan samimi, iyi niyetli çabalarını, feryadını Türkiye’de duymayan kalmadı.
Bitmedi, bu kadarla da kalmadı…
“HDP-CHP seçim işbirliğinin olup olamayacağı” yönündeki bir soruya “Bunlar için çok erken, belki hükümet kurulur” cevabını verdi.
Dikkat edin, “belki” dedi!
Bir başka ifadeyle AK Parti ile CHP arasında bir koalisyon kurulmasını düşük ihtimal olarak gördüğünü ortaya koydu.
Ve çok önemli bir ifade kullandı:
-Ama siyasette her şey mümkündür.
Şimdi tekrar eldeki verileri alt alta koyalım…
Bir Amerikalının “CHP-HDP seçim ittifakından” bahsetmesi… Engin Altay’ın PKK ile HDP’yi birbirinden ayırmaya çalışan sözleri… Demirtaş için yaptığı “iyi niyetli ve samimi” değerlendirmesi… Son olarak da muhtemel bir seçim ittifakı için “mümkündür” demesi…
Sizce ne anlama geliyor?
* * *
Durum bu olunca CHP adına koalisyon görüşmelerini yürüten Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç’u aradım. Telefonu meşgule alması üzerine de kendisine mesajla Altay’ın seçim ittifakıyla ilgili sözlerinin ne anlama geldiğini sordum.
Cevap geldi. Haluk Koç, açık bir tavır ortaya koydu:
“Soru cevap kısmında söylenenler o anlamı vermez. Böyle bir şey mümkün değil. Ayrıca söylenenler çok açık: Terör örgütü derhal silah bırakmalı.”
Belli, söylediği sözler tartışma konusu olmuş ve benim değerlendirmem kendisine ulaşmış ki, ardından Engin Altay telefonla aradı. O da CHP’nin gündeminde böyle bir projenin olmadığını söyledi.
Ama basın açıklamasında söylediklerini alt alta koyunca o anlam çıkmıyor! Ayrıca diyelim ki, Engin Altay o sözleri soruları geçiştirmek için siyaseten söyledi.
Bunlar, böyle bir projenin var olduğu gerçeğini değiştirmez!
Böyle bir proje var ve adım adım uygulamaya konulmak isteniyor. Siyaset mühendisleri, bu projenin alt yapısını uzun süreden beri oluşturmaya çalışıyorlar. Sürekli olarak tekrarlanan “Erdoğan koalisyon istemiyor, ülkeyi seçime götürmeye çalışıyor” söylemleri de bu çerçevede değerlendirilebilir.
Cumhurbaşkanlığı seçiminde ittifaklar sergilediler, olmadı. Paralel Yapı’yı devreye soktular, yine tutmadı. Şimdi de CHP ile HDP’yi bir araya getirmek için çabalıyorlar.
CHP içinde, hem CHP’yi, hem de Türkiye’yi tahrip edecek bir bomba imal etmeye çalışıyorlar.
Tabii ki CHP’de böyle bir oyuna gelmek istemeyen, bu yeni siyaset mühendisliği çabasına alet olmamakta direnecek isimler var. Ancak, tersi yönde çabalar içine girmeye hazır isimler de mevcut. Hangi taraf etkili ve güçlü ise o kazanacak.
Siyaset mühendisleri hiç boş durmuyorlar!

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu