• $8,2781
  • €10,0173
  • 482.807
  • 1427.73
12 Mart 2015 Perşembe

CHP’de “sağcı” sancısı

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Haziran seçimi için kendisine yüzde 35 çıtasını koydu.

Ana Muhalefet, geçen seçimde yüzde 26 oy alabilmişti. Arada yüzde 9 gibi ciddi bir fark var. Kılıçdaroğlu’nun “Nereden gelecek bu oy?” diye soran yakın çevresine verdiği cevap da şu:
-AKP seçmeninden alacağız.
CHP, biraz da o yüzden “sağ” kökenli adaylar peşinde koşuyor. Kılıçdaroğlu sanıyor ki, listeye “sağdan” bir isim koyarsa seçmenleri de sandığa gidip 6 okun altına mührü basacaklar.
Ama öyle olmuyor…
CHP, geçmiş seçimlerde yaşadı ve gördü; ithal adaylar partiye oy getiremediler. En yakın destekçilerini bile taşıyamadılar. Üstelik CHP seçmenini de küstürüp başka yerlere kaçırdılar.
Örnek mi istiyorsunuz?..
Eski bakanlardan Lütfullah Kayalar, 2007 seçimlerinde CHP’den Yozgat adayı oldu. Deniz Baykal o günlerde “3 vekilimiz garanti” diyordu. Ama CHP, Yozgat’tan bir milletvekili bile çıkaramadı. Elindeki milletvekilliğini de kaybetti. Oysa Emin Koç, 2002 seçimlerinde CHP Yozgat Milletvekili olarak Parlamento’ya girmişti.
Yozgat’ta şimdi yine Lütfullah Kayalar’ın adı geçiyor. Yozgat’ın milletvekili sayısı ise 4’e düştü. 6 milletvekilinin olduğu 2007’de seçilemeyen Kayalar, bugün nasıl seçilecek?
Aynı sıkıntı Bitlis’te var. CHP, eski bakanlardan Edip Safter Gaydalı’yı, 2007’de listesine aldı ama milletvekili çıkaramadı. İlginçtir, 2002 seçimlerinde Bitlis’ten bağımsız olarak seçilen Gaydalı, CHP’den aday olunca Parlamento’ya giremedi.
Demek ki…
Olmuyor, taşıma suyla değirmen dönmüyor. Demem o ki, Kılıçdaroğlu’nun “AKP’den oy alacağız, yüzde 35’i tutturacağız” hedefi biraz hayalci.
Kılıçdaroğlu buna rağmen direniyor. Elazığ’da Septioğlu Ailesi’nden bir ismi listesine taşımak istiyor. Urfa’da Cevheri ve Bucak aileleri ile görüşüyor ve listeyi o ailelerden birine teslim etmeyi düşünüyor. Ağrı’da da bugün danışmanı olan eski DYP’li Cemil Erhan’la liste yaparak sonuç almaya çalışıyor.
İlginçtir, CHP içinden gelen bilgilere bakılırsa, Cemil Erhan’ın gözü de Ağrı’da değil, İstanbul’da.
Örgüt ise tepki içinde. CHP içinde “Sağdan gelen isimler, tek bir kuruş masraf yapmak istemiyor ve bütün seçim masraflarını partiye yıkmak istiyorlar” dedikoduları dolaşıyor.
* * *
İstanbul’da ise Mehmet Bekaroğlu sıkıntısı var. Örgüt, bugün CHP’de Genel Başkan Yardımcısı olan Mehmet Bekaroğlu’nu İstanbul listesinde görmek istemiyor.
Genel Merkez’e tepki yağıyor:
-Bekaroğlu’nu Rize’ye kaydırın.
Örgüte bakılırsa, Bekaroğlu’nun İstanbul’da CHP’ye hiçbir katkısı olmayacak. Tersine “götürüsü” büyük olacak!
En önemlisi de…
CHP “sağcı” isimlerle sağdan oy toplamaya çalışırken, kendi önemli isimlerini kaybediyor. Gaziantep’te Celal Doğan, HDP’ye kaptırılmış durumda. Sırada başka önemli isimler var. Yakında onları da HDP listelerinde göreceğiz.
Bu ne demek?..
Bu tablo, CHP’den HDP’ye “oy kayması” demek!
Kılıçdaroğlu, yüzde 35’i hedeflerken, eldeki yüzde 26’yı kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya!
* * *
CHP’nin sıkıntıları çok. Kılıçdaroğlu’nun elinde 39 tane kontenjan, 500’den fazla kontenjan başvurusu var. Ayrıca, kendisini, 14 genel başkan yardımcısını, 3 grup başkanvekilini, 2 danışmanı ve bir Genel Sekreteri kontenjan adayı olarak göstermek zorunda. Üstüne üstlük Kılıçdaroğlu bir de “İlk sıraları kadın adaylara vereceğiz” açıklaması yaptı. Dışarıdan getirmek için söz verdiği insanları hiç saymıyorum. Gitti bütün birinci sıralar ve kontenjanlar.
Matematik olarak işin içinden çıkması mümkün değil.
Bırakın yüzde 35’i, bu tablo içinde Kılıçdaroğlu’nun eski oy oranını koruması bile başarı olacak!

<p>Peki, hasta olduğunu söyleyip izin alan bir çalışan gezdiği  bir fotoğrafını sosyal medyasından p

Hangi sosyal medya paylaşımı sizi tazminatsız işten çıkarılmanıza neden olur?

Yusufeli Barajı gövde inşaatında sona gelindi

Kahramanmaraş'ta heyelan sonrası oluşan Turkuaz Göl, turizme kazandırılacak

Mudanya Yat Limanı deniz salyasıyla kaplandı