• $8,2719
  • €10,0736
  • 487.853
  • 1460.9
06 Aralık 2013 Cuma

CHP ve ‘Suç evliliği’

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

Kim ne derse desin, kim aksini iddia ederse etsin, gerçeği değiştirmez. CHP yönetimi, sürekli olarak sağa doğru kayıyor, sağ seçmene göz kırpıyor.
Hem de yeni değil, Deniz Baykal döneminden bu yana...
Deniz Baykal zamanında da cemaatlere yeşil ışık yakılmıştı. Çarşaflı bayanlara CHP rozeti takılmıştı. Demirellerin damadı İlhan Kesici gibi isimlerle sağ seçmene şirin görünmeye çalışılmıştı.
Devamı gelecekti, ancak Baykal’ın ömrü vefa etmedi!
Şimdi, benzer adımları Kemal Kılıçdaroğlu atıyor. ANAP’tan Aydın Ayaydın’ı Parlamento’ya sokup yakın çevresine aldı. DYP’den Aytun Çıray, Bülent Kuşoğlu ve Turhan Tayan gibi isimleri milletvekili yaptı. Cemaate yakın Muhammed Çakmak’ı Genel Başkan Danışmanlığı koltuğuna oturttu. İstanbul Milletvekili İhsan Özkes’le mütedeyyin kesimlere sıcak mesajlar vermeye çalıştı. Parti içindeki muhalefete rağmen, başörtüsünün önünü açan uygulamalara ses çıkarmadı.
CHP’deki süreç devam ediyor...
Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için Aytaç Durak’la dirsek teması sürdürülüyor. Hatay’da, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’e karşı daha önce sağ partilerde politika yapan Mete Aslan’ın ismi üzerinde duruluyor. CHP’nin Ankara için MHP’li Mansur Yavaş’a teklif götürdüğü de biliniyor. Vesaire, vesaire...
Kılıçdaroğlu, CHP’yi bir “kitle partisine” dönüştürmeye çalışıyor.
Olur mu, sonuç alabilir mi? İşte o şüpheli!
***
CHP’ye oy vermeyen seçmenin hassasiyetleri belli. CHP’ye oy veren seçmenin ise, “sağ” ve “cemaat” gibi kavramlar karşısında takındığı tavır ortada.
İşte bu yüzden, CHP’nin işi çok zor!
Bir de bunlara başta Kılıçdaroğlu olmak üzere CHP yöneticilerinin geçmişte izledikleri politikaları ekleyelim. CHP açısından durum daha da zorlaşıyor.
Misal mi istiyorsunuz?..
Alın size örnekler içinden sadece biri: Kılıçdaroğlu, Grup Başkanvekilliği döneminde Aytaç Durak hakkında bir basın toplantısı düzenlemişti. Kendisine öyle suçlamalar yöneltmişti ki, yenir yutulur gibi değildi. Aradan çok zaman geçmedi. Kılıçdaroğlu’nun CHP’si, bugün Adana için Aytaç Durak ismini düşünebiliyor.
Neden mi? Sadece ve sadece Aytaç Durak’ın oyu CHP’nin üzerinde çıktığı için!
***
Gülen Cemaati ile ilişkilere de aynı noktadan bakılabilir...
Kılıçdaroğlu ABD’ye gitti, Washington’da bir sabah kahvaltısında Cemaat’e yakın isimlerle bir araya geldi. Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu da “Bu doğru bir tavırdır” açıklamasını yaptı.
İyi güzel de, Meclis, CHP’li milletvekilleri tarafından verilen Cemaat hakkındaki soru önergeleri ile dolu. Bunlar gazetelerde yer aldı. Arşivler ise, CHP sözcülerinin Cemaat’i hedef alan sert açıklamalarıyla dolu.
Üstelik, CHP’de dünden bugüne çok fazla değişiklik de yok. CHP Tokat Milletvekili Orhan Düzgün, daha birkaç gün önce sosyal medyada şu tiwiti paylaştı:
“AKP-Cemaat bir suç evliliğidir. Kolay kolay bozulmaz.”
Bugün, CHP içinde Cemaat’e Orhan Düzgün gibi bakanların sayısı hiç de az değil. Sosyal medyada CHP’liler tarafından Cemaat’e yönelik suçlamaların bini bir para. Yetmiyor, Cemaat temsilcileriyle bir araya geldiği için Kılıçdaroğlu da yerden yere vuruluyor.
***
Kılıçdaroğlu öyle bir noktada ki...
Bir yandan kendi tabanından tepkiler alıyor. Diğer taraftan sağdaki seçmen tarafından samimiyet sorgulamasına tabi tutuluyor. Bazı CHP milletvekillerinin tavırları da bu sorgulamaya haklılık kazandırıyor.
Yine de bazı çevreler tarafından seçimlerde “CHP ile Cemaat ittifakı yapılacağı” iddiaları ortaya atılıyor.
Olabilir mi sizce? Ortaya koymaya çalıştığım tabloya bakınca, “zor” kelimesi bile yetersiz kalıyor. İmkânsız görünüyor, imkânsız!

<p>41. haftanın son durumunu Akşam Gazetesi Spor Editörü Şafak Gözmen, AKŞAM TV'ye değerlendirdi.</p

Fenerbahçe – Sivasspor Maç Önü

Süper Lig'in yeni takımı GZT Giresunspor, coşkuyla karşılandı

Galatasaray, Yukatel Denizlispor maçı için şehre geldi

Deniz salyasından gübre, tarım ilacı ve temizlik malzemesi yapacaklar