• $9,6597
  • €11,237
  • 559.974
  • 1487.43
12 Ağustos 2015 Çarşamba

CHP ile olur ama olmaz...

Geçtiğimiz pazar günü İstanbul’da bir “Barış Mitingi” düzenlendi. Tabii adını öyle koydukları için “barış” dedik. Yoksa her zaman olduğu gibi bu mitingde de “barış” yerine “savaş” çağrıları yapıldı.

Türkiye bu mitingin ertesi günü 6 şehit daha verdi. PKK’nın kanlı pusu ve saldırıları da devam ediyor…
Bu mitinge CHP’nin Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da davetliydi. Gidecek, belki de bir konuşma yapacaktı. Son anda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu araya girdi. Tanrıkulu mitinge katılmadı.
Üstelik CHP’de Tanrıkulu gibi düşünen isimler az değil…
Hatırlarsınız, Demirtaş-Kılıçdaroğlu görüşmesinin ardından CHP Grup Başkanvekili Engin Altay kameraların karşısına geçti. Bir Selahattin Demirtaş güzellemesi yaptı. Demirtaş’ın “barış çabalarını” övdü! Sonra hızını alamadı; gazetecilerin soruları üzerine koalisyon kurulamaması halinde yapılacak seçimde CHP ile HDP’nin seçim ittifakı formülüne “mümkündür” cevabını verdi.
İşte, AK Parti’nin koalisyon görüşmeleri yaptığı CHP’nin içinde bulunduğu durum bu. En önemlisi de bu koalisyonun çözmesi beklenen en önemli sorun da terör.
Olabilir mi sizce?
HDP’li milletvekilleri öldürülen teröristlere “şehit” diyor. CHP’nin bazı parti yöneticileri ve milletvekilleri HDP’ye yakın bir fotoğraf veriyor. Türkiye de AK Parti-CHP koalisyonunun kurulup terörle baş etmesini bekliyor.
Nasıl olacak bu iş?
* * *
CHP’li milletvekilleri, koalisyon görüşmeleri sırasında Genel Merkez tarafından teker teker uyarıldılar…
Telefonlarına mesaj gönderildi. Hassas olan şu dönemde televizyonlara çıkmamaları ve gazetelere açıklama yapmamaları istendi.
Kimin umurunda!
Baktım, Grup Başkanvekili Engin Altay televizyonda. AK Parti-CHP koalisyonuyla ilgili değerlendirmelerde bulunuyor.
Kılıçdaroğlu’nun Danışmanı Erdoğan Toprak’ı gördüm. O da bir televizyon kanalına çıkmış, eleştiri bombardımanı yapıyor.
Bir başka televizyon kanalında Mustafa Balbay ve Eren Erdem birlikteler. Hem AK Parti ile kurulacak koalisyonu eleştiriyor, hem muhtemel ortaklarına veryansın ediyor, hem de “istemem yan cebime koy” diyorlar.
Üstüne bir de CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin’in verdiği özel demeci ekleyelim. O da Başbakan Ahmet Davutoğu’na ayar vermeye çalışıyor.
Bunlar benim gördüklerim. Elbette gözümden kaçanlar da vardır. CHP, Bremen Mızıkacıları gibi! Her kafadan ayrı ses çıkıyor. Herkes kendine göre koalisyon değerlendirmeleri yapıyor.
Kılıçdaroğlu ise “uzun vadeli”, “güven içinde çalışan”, ve “uyumlu” bir koalisyon hükümetinden söz ediyor.
CHP’nin kendi içinde sağlayamadığı bu uyum, AK Parti ile oluşturulacak bir koalisyonda nasıl tesis edilecek?
* * *
Bir başka önemli nokta daha var. Türkiye, Paralel Çete ile ciddi bir mücadele yürütüyor. Bir dönemin önemli gelişmelerine damga vuran Cumhuriyet Savcıları hakkında yakalama kararları çıkarıyor. Onlar da gidip adalete teslim olmak yerine, soluğu yurtdışında almayı tercih ediyor.
Paralel Yapı’nın medya organları bu savcıları aklamaya çalışıyor. O medya organlarına demeçler veren CHP’liler, AK Parti ve Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na yükleniyor.
CHP’nin gözünü diktiği bakanlıklardan biri de Adalet!
Böyle bir tablo içinde Paralel Çete ile mücadele mümkün mü?
Şimdi gelelim en önemli noktaya. AK Parti seçmeni CHP ile bir koalisyon istemiyor. “Olur, denensin” diyen yüzde 10’u geçmez. Zaten yapılan kamuoyu araştırmaları da bu gerçeği ortaya koyuyor.
Üstüne bir de MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Erken seçim gündemden düştü” açıklamasını koyalım. Demek ki, CHP ile olmazsa sırada bir de MHP var.
Bu durumda AK Parti-CHP koalisyonu olabilir mi? Zor görünüyor. Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu zoru başarsalar bile “böyle bir yapı yürür ve dertlere derman olabilir mi?” sorusu gündeme geliyor.
Ne dersiniz?

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

''Gıda Denetim Seferberliği'' kapsamında Trakya'da denetimler başladı

İstilacısı aslan balığı Ege'de de yayılıyor

Her sabah poğaça yiyenler dikkat! Bakın vücuda nasıl bir etkisi var