• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
10 Eylül 2017 Pazar

CHP, Atatürk’ü sildi

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

9 Eylül 1923’te Halk Fırkası adıyla kuruldu. 1924 Yılı’nda adını Cumhuriyet Halk Fırkası olarak değiştirdi. 1935’te de Cumhuriyet Halk Partisi ismini aldı. CHP, cumhuriyetimizden daha eski bir geçmişe sahip.

Dün de 94. Kuruluş Yıldönümünü kutladı.

Yıldönümü dolayısıyla CHP İstanbul Milletvekili Gülay Yedekçi sosyal medyada bir paylaşım yaptı:

“Cumhuriyet Halk Partisi, temelleri halkçılık, cumhuriyetçilik, milliyetçilik ve ulusal egemenlik üzerine kurulmuştur.”

Ama o eskidendi! Zaman içinde köprünün altından çok sular aktı. Özellikle Kemal Kılıçdaroğlu’nun Genel Başkan seçildiği 2010 Yılı’ndan itibaren farklı bir CHP var karşımızda. O temeller üzerine garip bir yapı inşa edildi. Kemal Bey ve ekibi “Yeni CHP” diyorlar ona!

İlk olarak “halkçılık” ilkesi terk edildi. Menderes döneminden itibaren CHP’nin halkla pek fazla ilgisi kalmadı. Halkın, yani cumhurun olmadığı yerde cumhuriyetçilik olamayacağı için, bu ifade tamamen lafta kaldı.

Milliyetçilik mi?..

O da PKK destekçiliği yapan, Apo’nun eski avukatı Sezgin Tanrıkulu ile “Türkiye ile çekişme halinde İran’ın yanında yer alırım” diyen Eren Erdem gibi isimlere devredildi. Parti içinde “ulusalcı” olarak adlandırılan milliyetçi isimlerin tamamına yakını Kılıçdaroğlu tarafından tasfiye edildi.

“Ulusal egemenlik” kavramı ise, artık ayaklar altında. Bugün, ne Kılıçdaroğlu, ne de diğer parti yöneticileri için fazlaca bir anlam ifade etmiyor. Onlar, Türkiye’yi batıya şikâyet etmek ve oradan himmet beklemekle meşgul.

Bütün bunların yaşanacağı, zaten Kemal Kılıçdaroğlu’nun gelişinden belliydi. “Bizim özümüz bu, ilkelerimiz belli” demedi. “Arama Toplantıları” yapıp, yeni arayışlar içine girdi. O toplantılarda ön planda ise ünlü spekülatör Soros’un parasal yardım yaptığı TESEV’ci isimler vardı. Unutmadan hatırlatalım, Kemal Bey de TESEV’in kurucu üyelerinden biridir.

Gülay Hanım’ın bütün bunlardan haberi yok herhalde! O temeller sarsılıp hasar göreli çok oldu!

“Yeni CHP”den bahsetmek lazım artık…

Uzun süredir, kuruluş ilkelerinden alabildiğine uzaklaşan, Atatürk’ün de üzerini çizen bir CHP ile karşı karşıyayız!

***

“Bağımsızlık benim karakterim” diyordu Atatürk!

“Manda ve himaye kabul edilemez” diye yola çıkmıştı!

“Emperyalizm ölüme mahkûmdur” görüşüne inanmıştı!

Bugünkü CHP yönetimi ise, adeta “Türk Milleti Adına Yargılama Yapan” mahkemelerimizin yetkisini Amerikalılara devretmiş görünüyorlar. Biliyorsunuz, ABD’de haksız ve hukuksuz bir şekilde, Türkiye Cumhuriyeti’nin eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın tutuklanması kararı alındı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hemen üzerine atladı:

“Milletvekillerimiz, 17-25 Aralık’ta adı geçen bakanların bir daha Amerika’ya gidemeyeceklerini söyledi. Artık ABD’ye gidemeyecekleri ortada. Ama bana göre Çağlayan’la ilgili bu gelişmelerden sonra bırakın Amerika’yı, yurt dışına bile gidemezler.”

İfadeye bakın:

Bir tek zil takıp oynamadığı kalmış! Kendilerinin haklı çıktığını iddia edip, bu ülkede bakanlık yapmış isimlerin yurt dışına gidemeyeceklerini söylüyor.

Niye?

“Ambargoyu delmişler”, Amerikalılar öyle diyor!

Ne ambargosu?

ABD’nin keyfine göre, kendi menfaatlerini düşünerek koyduğu, herhangi bir Birleşmiş Milletler kararına dayanmayan İran Ambargosu!

Kılıçdaroğlu, bunu doğal ve normal buluyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin emperyalizme teslim olmasından yana bir tavır sergiliyor. Batıya “Peki benim menfaatlerim ne olacak?” diye sormuyor. “Türkiye, ABD’nin bir eyaleti mi ki peşinize takılacağız” demiyor. Tam tersine, onlara teslim olup, oradan aldığı güçle iç politikada prim yapmaya çalışıyor. Kendi ülkesinin menfaatlerinden yana değil, ABD’nin haksız ve hukuksuz olarak aldığı keyfi bir karardan yana tavır koyuyor.

Bu mudur CHP’nin kuruluş felsefesi?

Bu mudur Atatürk’ün “en büyük eserlerinden biri” olarak gördüğü CHP’ye miras bıraktığı öğretiler?

CHP, kuruluş felsefesinin üzerine kalın bir çarpı işareti atmış görünüyor. Cumhuriyeti kuran irade de bugün var olsaydı eğer, kuşkusuz CHP’yi siler atardı.

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı