• $16,7832
  • €17,4971
  • 976.051
  • 2443.77
5 Şubat 2014 Çarşamba

Cemaatin vicdanı var mı?

Yıllar önceydi. O günlerde "Ergenekon Terör Örgütü" tartışılıyordu. Herkes Ergenekon'a yükleniyor, yerden yere vuruyordu. Ben ise, olaya farklı bakıyordum. Birkaç televizyon programında Ergenekon için "Doğrularla yanlışların karışımı" demiştim.
O dönemde pek çok insan yüzünü buruşturdu.
Benim görüşüm ise hiç değişmedi. Hatta daha da ileri gidip, ortada bir "çeteler savaşı" bulunduğu yorumunu bile yaptım.
Sonuç:
Çalıştığım gazete cemaat yanlılarının eline geçtiği için kovuldum. Evet, "ekonomik gerekçeler" bahane edilerek resmen kovuldum! Çünkü, onlar henüz dava başlamadan, iddianame bile okunmadan kararlarını vermişlerdi:
- Bunlar en ağır cezalara çarptırılmalı.
O yüzden, bugün yaptığım eleştiriler ve tespitler için "Daha önce neredeydiniz?" diyenlere gülüyorum.
***
Şimdi geçmişe dönüp baktığımda haklı çıktığımı görüyorum. Baksanıza, iddianın bini bir para! Paralel Devlet Yapılanması'nın dava sürecinde pek çok hukuksuzluğa imza attığına, kumpaslar kurduğuna dair isnatlar havada uçuşuyor.
Bunlardan daha da önemlisi, 2008 ve 2011 yılları arasında Ergenekon Mahkemesi'nin Başkanlığını yapan Köksal Şengün'ün söyledikleri...
Diyor ki:
- İddianameleri tam okumadan kabul ettik. Şimdi olsa geri çevirirdim.
Ardından ekliyor:
- Dijital deliller ve gizli tanık ifadeleri araştırılmadı.
Şengün, CD'ler başta olmak üzere delillerin tam olarak "incelenmediğini", Şemdin Sakık dahil gizli tanıkların ifadelerini "sakat bulduğunu" söylüyor. Daha da ileri gidip şu ifadeyi kullanıyor:
- Sıkıyönetim mahkemelerinde hakimler daha demokrattı.
Şimdi, elbette "Madem öyleydi, neden daha önce bunlar söylenmedi?" denilebilir. Vicdanlar sorgulanıp "İnsanların hayatı bu kadar ucuz mu?" değerlendirmesi yapılabilir. Başka bir takım argümanlarla ortaya çıkılabilir. Vesaire, vesaire...
Bunlar ayrı tartışma konuları.
Olaya hukuki olarak baktığımızda ise, ortada çok farklı bir tablo var. Bütün bu gelişmeler, Ergenekon'da yeniden yargılamanın önünü açabilir.
***
Biliyorsunuz, tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesi çalışmaları sürüyor. Yakında sonuçlanacak.
Toplumun çeşitli çevreleri tarafından genellikle olumlu karşılanıyor. Cemaat ise farklı telden çalıyor. Dün cemaatin amiral gemisi olan gazetede bir haber vardı...
"Tutukluluk süresi 5 yıla inerse, Ergenekon sanıklarına tahliye yolu gözüküyor" başlığını taşıyordu. İçinde de şöyle bir yorum yer alıyordu:
"Yargıtay kararı ile kesinleşmese bile sanıklar mahkûm oldu. Hukukçular, bu konuda yasada şerh düşülmezse kaos çıkabileceği uyarısında bulunuyor."
Şimdi ne demek bu?
"Aman ha Ergenekon sanıklarını bırakmayın, bu düzenlemenin dışında tutun" demek!
Garip değil mi?
Türkiye'de bir takım gelişmeler ortaya çıkıyor. Davaya bakan hakimler bile yargılama sırasında bazı sakatlıklar yapıldığı iddialarını dile getiriyor...
Ama, Türkiye'deki bir yapı, ısrarla direnmeye devam ediyor. Bu ülkede herkese tanınan bir haktan, eşit durumdaki bazı insanların yararlanmaması için çırpınıp duruyor.
Birincisi, bu insani değil.
İkincisi hukuki değil.
Üçüncüsü de İslami değil.
Bu, vicdanı olan hiç kimsenin kabul edemeyeceği bir davranış şekli!
Ama göz göre göre, göstere göstere açıktan yapılıyor. Daha da garibi, hemen ardından "hak, hukuk ve adalet" nutukları atılıyor.
Bu işte çok ciddi bir sakatlık var!
***
Türkiye'de garip işler oluyor! Aklı, fikri ve vicdanı olan hiç kimsenin kabul edemeyeceği gelişmeler yaşanıyor.
Artık herkesin bunu görmesi lazım. Bu toplumun bütün değerleri istismar edilip, paspas gibi çiğneniyor. Hepsinin ticareti yapılıyor. Farkında mısınız?

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Kıymetli izleyen HELAL kelimemiz Arapça kökenli olup izin

Helal olsun! Diyorum

NATO, deniz korsanlarına karşı Türk yazılımlarıyla hazırlanacak

Yerli etlik damızlık tavuk 'Anadolu-T' beyaz et sektörüne kazandırıldı

İlk kez duyacaksınız! Yaprağından sızan süt tam bir şifa kaynağı