• $8,2671
  • €10,073
  • 486.918
  • 1460.9
25 Aralık 2013 Çarşamba

Cemaat ne iş yapar?

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

Biliyorum, yine kızacaklar olacak. Hiç kuşkum yok ki, yine tepki gösterecekler. Hatta içlerinden sert eleştiriler yapanlar, ağır ifadeler kullananlar bile çıkacak.
Yine de gördüklerimi, inandıklarımı ve doğru bildiklerimi yazmak zorundayım!
Öncelikle bir noktanın altını çizeyim:
Cemaatlere karşı değilim. Tarih boyunca da bugün de önemli hizmetler yaptıklarına inanıyorum. Bunu da her zaman ve her yerde dile getiririm.
Ama...
Cemaat olarak kalmaları kaydıyla!
***
Dün Çankaya Köşkü’ndeydik. Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri sahiplerini buldu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de törenin ardından son günlerde yaşanan tartışmalarla ilgili görüşlerini açıkladı...
Cumhurbaşkanı, herkesin farklı görüşleri ve ideolojileri olabileceğini söyledi. Bunların tamamının devlet işleri ve kamu görevi dışında “meşru” sayılması gerektiğine işaret etti.
“Ama” dedi:
-Devlet ve kamu söz konusu olduğunda devlet otoritesi dışında hiçbir otorite ve dayanışma söz konusu olamaz.
İşte mesele burada!
Dünyanın her yerinde, bütün demokratik hukuk devletlerinde temel kural bu. Son günlerde yaşanan tartışmalara da bu gözle bakmak gerekli.
Devlette otorite tektir!
Bu otorite de kimseyle paylaşılmaz!
***
Şimdi gelin, bu temel kuralı esas alarak Cemaat-Hükümet ilişkilerine bakalım. Normal bir seyir izliyor mu?
Tabii ki hayır!
Hükümet bir adım atıyor, işine gelmezse Cemaat hemen ayağa kalkıyor. Yetmiyor, ağır suçlamalarla birlikte tehditler başlıyor.
Diyelim ki, konu Türkiye’nin dış politikası. Bir olay mı yaşandı? Fethullah Gülen hemen açıklamasını yapıyor. Ülkeyi yönetenlere ayar vermeye çalışıyor!
İçeride bir operasyon mu var? Hoca yine başrollerde, yine televizyonlarda! Ülkenin İçişleri Bakanı gibi açıklamalar yapıyor!
İktidar, ülkedeki eğitim konusunda bir düzenleme yapmak istiyor. Karşısında yine Cemaat var. Karşı çıkıyorlar, büyük bir yıpratma kampanyası düzenleniyorlar. Hoca da açıklamalarıyla gazetelerin, televizyonların başköşesine oturuyor!
Hep birlikte izliyoruz...
Türkiye’de herhangi bir konuda herhangi bir gelişme oluyor, Hoca ABD’den anında değerlendirmesini yapıyor. Üstelik içine girdiği, tartışmasını yaptığı konuların tamamı da siyasetle ilgili.
Hoca, bir siyasi parti liderinden daha fazla politikanın içinde. Bir siyasi parti liderinden daha çok siyasi açıklamalar yapıyor.
Hemen her konuda söyleyeceği bir şey var!
Sürekli televizyonlarda!
Devamlı olarak tartışmaların içinde!
Şimdi soruyorum: Olacak iş mi? Cemaat denilince anlaşılan bu mu?
***
Cemaate yöneltilen “komplo” iddialarını, “tuzak” tartışmalarını ve diğer bütün isnatları bir kenara atıyorum. Hiçbirini de olmamış ve yaşanmamış kabul ediyorum.
Ama sadece ortaya çıkan bu siyasete müdahale görüntüsü bile son derece rahatsız edici. Hukuk devleti ve demokrasi gibi kavramların içinde izahı mümkün değil.
Siyaset mi yapmak istiyorsunuz?
Kurarsınız partinizi, çıkarsınız vatandaşın karşısına. İtibar görürseniz, seçilir ve ülkeyi yönetirsiniz. Vatandaş “hayır” derse de köşenize çekilip oturursunuz.
Başkasının sırtından siyaset yapılmaz! Kaynağı belirsiz bir yetki olmaz. Kimin verdiği ve kimden alındığı meçhul olan bir güç kullanılamaz.
Tabii, siz yine de “cemaat” adını kullanıp “siyaset alanına” dalmaya kalkabilirsiz. İşte o zaman da sonucu bu olur. Ülkeyi de kendinizi de büyük sıkıntıya sokarsınız!

<h3>Piyasalar haftaya nasıl başladı? <br></h3><h3>Demir fiyatları neden yükselişe geçti? </h3><h3>Se

Haftanın Ekonomi Başlıkları... Demir Fiyatları Neden Yükselişte?

Süper Lig'in yeni takımı GZT Giresunspor, coşkuyla karşılandı

Galatasaray, Yukatel Denizlispor maçı için şehre geldi

Deniz salyasından gübre, tarım ilacı ve temizlik malzemesi yapacaklar