• $32,2511
  • €35,0023
  • 2418.47
  • 10676.7
2 Aralık 2021 Perşembe

Çekil köşene

Bir garip, acayip durum ve bu garabete destek veren zillet hali ile karşı karşıyayız. Eskiden darbe ile susturulurdu siyasetçiler. 'in tabiri ile dört duvar arasına hapsedilirdi. Şimdi durum değişti. Kansız ve askersiz işletilmeye çalışılıyor sistem. Seçilmiş insanları susturmak için başka argümanlar devreye sokuluyor...

Muhalefet sıraya girdi, Cumhurbaşkanı'na "sus, konuşma" çağrıları yapıyor. Halkın yarısından fazlasının oyunu almış bir siyasetçi, dört duvar arasına hapsedilmeye çalışılıyor. Bu da milli iradeyi darbeleme teşebbüsü aslında. Yüzde 1'lerde dolaşan Davutoğlu ve Babacan gibi isimler konuşacak. Yüzde 25'lik Kılıçdaroğlu yeri göğü inletecek. Halkın yüzde 52'sinin oyunu alan ve milletin desteği ile Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan, köşesine çekilip oturacak, susacak.

Bunun da adı demokrasi olacak.

Olacak iş değil. Olsa olsa muz cumhuriyetlerinde bile görülmeyecek olan bir garabet adı verilebilir buna.

***

Bakın, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ne diyor:

"Dolar, ülkeye güven vermesi, vatandaşları sakinleştirmesi beklenen Cumhurbaşkanı'nın televizyona çıkacağı haberi ile 13'ü aştı. Konuşmasıyla birlikte 14 T.L'ye kadar yükseldi. Allah askına konuşma artık."

Diğer muhalefet partisi sözcülerinin de söylediklerinin bir farkı yok. Hepsi, Erdoğan'ın karşısına geçmiş "sus" diye bağırıyor.

Çünkü onlara göre dolar yükseliyor!

"Yükseliyor" değil, yükseltiliyor!

Ne oluyor Erdoğan konuşunca? Ekonomik göstergeler mi yerinden oynuyor? Büyüme ve ihracat rakamları ile birlikte turizm gelirleri mi geriliyor? Dev yatırımlar mı duruyor? Yoksa fabrikalar kapısına kilit mi vuruyor?

Tabi ki öyle değil. Manipülasyonlar ve spekülasyonlar devreye sokuluyor. Özellikle dışarıdan yönetilen Türk Ekonomisine yönelik saldırılar alevleniyor. Bizim muhalefet de öyle ya da böyle buna destek oluyor.

Ayrıca...

Kendi kendileri ile çelişkiye giriyorlar. Bir yandan dolardaki yükselişin Türk Ekonomisinin yönetilememesinden, atılan yanlış adımlardan kaynaklandığını iddia ediyorlar. Diğer taraftan, "Sus, konuşursan dolar yükselir" diye durumun hiç de öyle olmadığı itirafında bulunuyorlar. Ekonomimize yönelik saldırıyı kabul ediyorlar. Yetmiyor, tavır ve açıklamaları ile bu saldırının içerideki destekçileri haline geliyorlar.

***

Askeri darbeden bir farkı yok bugün yaşadıklarımızın...

Dün bu ülkede asker içindeki aparatlarını kullanarak darbe yapanlar, bugün farklı metotlarla bizzat devredeler.

Yine dün olduğu gibi bugün de milletin iradesi hedefte. "Öyle başınıza buyruk hareket edemez, adım atamazsınız" diyorlar. "Hayır" diye karşımıza dikiliyorlar.

Dün nasıl darbelerin yanında saf tutmuşlarsa, bugün de sözde demokrasi şampiyonları onların yanında yer alıyorlar. Ekonomide uygulanan milli politikaları hep birlikte baltalamaya çalışıyorlar.

"Sus, konuşma" demokrasisi adını verebiliriz bugün yaşadıklarımıza. Milletin desteğini alarak seçilmiş insanlara, açıktan ve hiç sıkılmadan "Sen sus, küresel aktörler konuşsun" mesajlarının verildiği bir dönem yaşıyoruz.

Demokrasi mi, güldürmeyin. Tam bir illüzyondur bu!

<p>19 Mayıs'ta İbrahim Reisi ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham  Aliyev birlikte baraj açılışı yaptı.

İRAN CUMHURBAŞKANI İBRAHİM REİSİ KİMDİR?

Kapış kapış gidiyor: 80.000 TL'den başlıyor! İşte ikinci el araba modelleri

2024 bekçi alımı ne zaman?

Serenay Sarıkaya Mardin'de!