• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
9 Kasım 2023 Perşembe

Çatlağa bakın, çatlağa!

Hikâye güzel de ayakları pek yere basmıyor. Amiyane tabiri ile "yersen" diye ortaya atılmış. Aslında pek de yanlış yapmamışlar, çünkü mebzul miktarda yiyen var.

Neymiş, biliyor musunuz? Amerika ile İsrail arasında Gazze çatlağı varmış. Hikâye uzun ama ben size kısaca özetleyeyim...

ABD Başkanı Biden telefona sarılmış, İsrail Başbakanı Netenyahu'yu aramış. Üç günlük ateşkes ilan edilmesin istemiş. Ortaya çıkan manzaradan çok üzülmüş, çok. Bu ateşkes sırasında, sivillerin çatışma alanlarından güvenli bir şekilde uzaklaşmasının sağlanması gereğinden bahsetmiş. Buna imkân verilmeliymiş.

Netenyahu da hemen itiraz etmiş. "Olmaz öyle şey" demiş.

Sonra devreye ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü girmiş. Netenyahu'nun, Gazze'yi işgal planını desteklemeyeceklerini bütün dünyaya ilan etmiş. Gazze'de enkazlardan çıkarılan çocuk cesetlerini görmenin çok korkunç olduğunu vurgulamış. Hatta hızını alamamış, Dışişleri Bakanları Antony Bilinken'ın bunu İsrail gezisi sırasında Netenyahu'nun yüzüne karşı söylediğinden bahsetmiş.

Breh, breh, neler olmuş neler...

İnsan hakları şampiyonu Amerika'dan da bu beklenir zaten! Kendine yakışan yapmış!

Peki, siz inandınız mı bu hikâyeye? Saldırı ve soykırımın başladığı sırada koşa koşa İsrail'e giden, dünya kamuoyu önünde her türlü desteği veren Amerika'nın Başkanı, onlara "durun" diyecek! Öyle mi?

O bebek ve çocukların tepelerine yağan tonluk bombaları İsrail'e veren ABD, enkazlardan çıkan cesetlere çok üzülecek! Olabilir mi böyle bir şey?

Soykırımı desteklemek ve rahatlatmak için iki uçak gemisi ve nükleer başlıklarını Akdeniz'e sevk eden bu katil destekçileri, Gazze'nin işgaline karşı çıkacaklar! Böyle bir saçmalık olur mu?

Dalga mı geçiyorlar insanlarla? Dünyanın aklı ve algılarıyla alay mı ediyorlar?

Günah çıkarma seansları ve algı operasyonları bir yana, ABD de Gazze'deki katliam ve soykırımın ortağıdır. Netenyahu neyse, Biden de odur. Hepsi el ele vermiş Gazze'de enkazların altından çıkan çocukların kanını içmiştir.

Zaten Dünyaya hikâye anlatmaya çalışırlarken de görülüyor bu. İşgalci İsrail'e tek laf etmiyorlar. İşgale karşı bağımsızlık mücadelesi veren Hamas'ı hedef alıyorlar. Sanki on bin masum insan İsrail tarafından katledilmemiş, on binlercesi sakat kalmamış gibi davranıyorlar. Utanmadan, bütün olan bitenin sorumluluğunu Hamas'a yüklemeye çalışıyorlar.

***

Yarın bunlar kalkıp insan hakları nutukları atmaya, bütün Dünyaya ve bize nizam ve intizam verme çabalarına devam ederlerse şaşırmayım. Yıllar boyunca aynaya bakmadan bunu yaptılar.

Şimdi de taktik oyunlar peşindeler...

Gazze'de, yardımcı oldukları İsrail tarafından binaların yüzde 10'u yıkıldıktan, binlerce insan öldürüldükten, yüz binlerce masum yerinden ve yurdundan edildikten sonra insanlık taslıyorlar.

Ama yok artık, hiçbir şey eskisi gibi olmaz ve olamaz. Dünya kamuoylarının gözü önünde gerçekleşen bu soykırımın ardından hiçbir şey eskisi gibi devam edemez.

İsrail zalimdir, katildir ve savaş suçlusudur. Oraya asker gönderen, BM'de önleme ve örtüleme yapan, gidip sırtını sıvazlayan ABD de çok net suç ortağıdır.

TRT Tabii'nin orijinal içeriklerinden Rumi'nin ikinci sezonu, platfromdaki yerini aldı. Toplamda üç

Kaan Yıldırım ve Devrim Özkan 'Rumi'nin bilinmeyenlerini anlattılar

Dikkat: Bu otomobiller 350 bin TL ile 450 bin TL arası! Kaçıran adeta pişman oluyor

Gaziantep sise büründü

ŞOK 9 Aralık kataloğu: 2359 TL'ye airfyer, 7299 TL'ye dik süpürge fırsatı!