• $28,9919
  • €31,2252
  • 1866.62
  • 7913.76
14 Eylül 2023 Perşembe

Büyük mücadele

Unuttuk biz dünü. Çok değil, kısa süre önce büyük şehirlerde patlayan bombalar, Doğu ve Güneydoğu'da kurtarılmış bölgeler, PKK gibi halka kan kusturan bir örgüt yokmuş gibi davranıyoruz. Oysa o günlerde ülkemizin en büyük ve temel meselesi terördü.

Dün, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın basın toplantısındaydık. Toplantının başında o günlere atıfta bulunuldu. Şırnak yaylalarındaki çobanların görüntüleri ekrana yansıtıldı. Dün, evinden kafasını dışarı çıkaramayanların, bugün içinde bulundukları mutluluğu gördük.

Bakan Yerlikaya, geçmişte yaylalarında terörün kol gezdiği Şırnak'taki hayvan varlığının bugün 1,5 milyona ulaştığını hatırlattı. Ardından da bir tahminde bulundu:

"Bu sayı, yakın gelecekte 7 milyona kadar çıkacak."

Çıkacak, ama biz bunun için büyük bedeller ödedik. Kararlı ve amansız bir mücadele yürüttük. Şehitler verdik. Üstelik mücadele halen devam ediyor. Ancak, İHA ve SİHA'larımızla kartal gibi tepelerindeyiz. Saklandıkları deliklerden burunlarını çıkaramıyorlar attık.

Nereden nereye!..

Tansu Çiller'in Başbakanlığı döneminde o bölgeye giderken, alttan roket yememek için ne kadar yüksek irtifadan uçtuğumuzu da, şehirlere indiğimizde nasıl etten duvarlarla korunduğumuzu da dün gibi hatırlıyorum.

***

"Bitmedi, mücadele devam ediyor" dedim. Türkiye üzerinde emelleri bulunan güçler ellerini çekmedikleri müddetçe de devam edecek.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın verdiği rakamlar da bunu doğruladı. Biz evlerimizde huzur içinde oturup sokaklarda rahatça gezerken, onlarca bombalı eylem önlendi. Bunlar da bizim haberimiz olmadan gerçekleşti.

Çünkü artık teknolojik imkânlarınız gelişti. Üstüne bir de istihbaratımızı güçlendirdik. Devletin kurumları eskiden olduğu gibi birbiri ile çekişmiyor. İçlerine sızan müsilajlar temizlendi. MİT, Savunma Bakanlığı, polis ve jandarma sürekli irtibat halinde. En basit bir duyum bile titizlikle değerlendiriliyor. Sahaya hâkimiz. Kritik bölgeler ise, havadan sürekli gözaltında tutuluyor.

Bütün bunlar da vatandaşa gösterilmeden ve hissettirilmeden yapılıyor.

***

İşin en önemli yanı ise...

Mücadele alanı daha da genişledi. Dağda etkili olamayanlar, başka mecralarda kirlilik üretiyorlar.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bununla ilgili de rakamlar verdi. Mesela twitter'da yapılan paylaşımların neredeyse üçte biri (% 29,31'i) yalan, dolan ve yönlendirme. Bot hesaplar, robotlar devreye sokuluyor. Olumsuz algı operasyonları düzenleniyor. O yüzden son dönemde terörle ilişkili olduğu belirlenen 57 bine yakın sosyal medya hesabı ile ilgili işlem yapıldı.

Biz de her gün karşılaşıyoruz onlarla.

Durup dururken yazının başlığını "büyük mücadele" koymadım. Gerçekten de her alanda ciddi bir saldırı var ve onunla orantılı büyük bir mücadele yürütülüyor.

Şimdi sıkı durun. Son 90 gün içinde, sadece çoğu terörle ilişkili 54 bine yakın uyuşturucu operasyonu düzenlendi. 66 binden fazla insan gözaltına alındı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya kararlı. "Göz açtırmayacağız, hepsinin tepelerine çöküp, nefeslerini kesip, tamamını adalete teslim edeceğiz" dedi.

Öyle de oluyor zaten.

<p>Yaşlılar Merkezi'nde gerçekleşen etkinlikte, TürkMedya ekibi, büyüklerimizle samimi röportajlar g

TürkMedya Ailesi Tuzla Belediyesi'ne Misafir Oldu

BİM 12 Aralık 2023 aktüel ürünler kataloğu

Gazze güneş batmadan karanlığa gömülüyor... İşgalci İsrail'in durmayan vahşeti

İşgalci İsrail'den Gazze'ye yeni saldırı