• $31,3935
  • €33,9379
  • 2063.14
  • 9193.69
7 Aralık 2023 Perşembe

Bu yasak doğru yasak

Hiç unutmuyorum, yıllar önce küçük oğlumun okuluna bir pankart asıp, sözde öğrenciler adına velilere de mesaj göndermişlerdi:

"Okulumu seviyor, ..... etkinliğinde annemi de yanımda istiyorum."

Saçma sapan, pek çok çocuğu derinden etkileyecek, hatta rezalet denilebilecek bir slogandı bu. O okuldaki bazı çocukların anneleri, hatta babaları yoktu; yakınları tarafından büyütülüyordu. Bazılarının anneleri ölmüştü. Bazıları annelerinin değil, babalarının yanında yaşıyordu.

İş edinip okula kadar gittim. İdare ile görüştüm. "Bu ne biçim çağrı, bu ne rahatsız edici bir slogan" dedim. O pankartı oraya asıp, annesiz çocuklara büyük travmalar yaşatmaya haklarının olup olmadığını sordum.

Kem-küm ettiler...

Sonunda sınıf annelerinin bunu yaptığını söylediler. Doğru olmadığını kendileri de kabul ettiler. İndirmek zorunda kaldılar o pankartı.

İndirdiler, ama pek çok yavruya iç dünyalarında büyük sıkıntılar yaşattılar.

***

Yine yıllar önce bir başka çocuğumun okul toplantısında, bazı bayanlar girdi içeri. Sınıf anneleriymiş.

"Çocuklarımızın hayatı tehlikede" türünden laflar edip, "Şu okulda şu öldü, bu okulda bu sakat kaldı" gibi örnekler verdiler. Katlardan aşağı düşmeleri engellemek için ağ gerilmesi gerektiğini söylediler. Hatta hiç unutmuyorum, velilere "Siz de yardımcı olun, fiyat araştırması yapın, bu işi halledelim" dediler. Doğal olarak karşı çıkan olmadı, herkes elini cebine attı.

O okula üç gün sonra gittiğimde ağların gerilmiş olduğunu gördüm. Belli ki bizim karşımıza geldiklerinde her şey hazırdı. Ağı gerecek firma da ödenecek bedel de belliydi.

Ama işin kotarılası için duygu sömürüsüne ihtiyaçları vardı!

***

Yıllarca tartışıldı bu "sınıf anneleri" uygulaması. Medyada pek çok sıkıntılar yer aldı. Yukarıda verdiğim örneklerden çok daha rahatsız edici uygulamalarla karşı karşıya kalındı.

Buna rağmen, devam edip bugüne kadar geldi.

Kendi kafalarına göre ihtiyaçlar belirlediler. Sınıfların tamir ve tadilatlarına yönelik kararlar verdiler. Velilerden para talep edip, aidatlar topladılar. Derslere, hatta öğrencilere bile müdahale ettiler. Kendilerini eğitimci yerine koyup, yardımcı kitaplar belirlediler. Vesaire, vesaire...

En önemlisi de bazıları o kadar ileri gitti ki, kendilerini sınıfın, hatta o sınıftaki öğrencilerin sahibi olarak görmeye başladı! İstediklerini yaptırabilmek için sürekli olarak Devlet ve Milli Eğitim Bakanlığı zafiyet içindeymiş gibi gösterilmeye çalışıldı.

Nihayet Milli Eğitim Bakanlığı cesur bir kadar aldı. 81 ile genelge gönderilip, sınıf anneliği uygulaması yasaklandı. Geç, ama son derece doğru ve isabetli bir karar alındı.

Yeter mi, yetmez.

Çünkü yılların alışkanlığını terk etmek o kadar zor ki! Yine devam ediyor ve devam edecek bu uygulama. Farklı isimler ve organizasyonlar üzerinden, eski alışkanlıklar sürdürülmeye çalışılacak. Karşı çıkan veliler ise çocukları üzerinden baskılanmak istenecek.

Geçmişte çok yaşadık biz bunun örneklerini. Bakanlığın aldığı kararın doğru olduğuna hiç şüphe yok. Ama uygulanabilmesi için aynı kararlılığın denetimde de sürdürülmesi gerekiyor.

<p>Peki, Jacob Rothschild kimdir, kaç yaşında? Portre'nin yeni bölümünde 'İsrail'i biz kurduk diyen

“İSRAİL'İ BİZ KURDUK” DİYEN JACOB ROTHSCHILD KİMDİR?

Eskişehir'de binanın garajı yandı! 30 kişi dumandan etkilendi

İkinci el otomobil alacaklar dikkat! Bu arabalar 150.000 TL ile 350.000 TL arası…

Pandalar 17 yıl sonra Çin'e gönderildi