• $8,4737
  • €10,2733
  • 499.496
  • 1441.33
03 Mayıs 2018 Perşembe

Bu küresel bir ittifaktır!

Emin Pazarcı
Emin Pazarcı
YAZARIN SAYFASI

24 Haziran seçimleri öncesi taşlar yerine oturuyor. Beklenen oldu, CHP, İyi Parti (İP), SP ve DP’nin Parlamento seçimleri için ittifak yapacakları kamuoyuna açıklandı. Özellikle Kılıçdaroğlu’nun istediği HDP bu ittifakın içinde yok. Ancak, CHP’nin yapacağı liste oyunları ile gayri resmi de olsa ittifaka seçim öncesi HDP de eklenirse şaşırmamak gerekecek.

Böylece iki blok ortaya çıktı…

TBMM seçimlerinde AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur, yani Halk İttifakı ile CHP’nin başını çektiği Dış Destekli İttifak yarışacak. Çünkü son dönemde yaşadığımız gelişmeler gösteriyor ki, CHP çevresinde şekillenen bu birliktelik Erdoğan’a karşı oluşturulan Küresel İttifakın Türkiye ayağıdır!

Son günlerde yaşadıklarımıza, Devlet Bahçeli’nin erken seçim isterken ortaya koyduğu gerekçelere ve CHP’nin izlediği politikalara bakılırsa, ne demek istediğim daha iyi anlaşılır!

Ayrıca…

CHP, SP ve İP, aralarında derin görüş ayrılıkları olan siyasi yapılar. CHP, yıllarca SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu “Madımak Faciasının Faili” olarak gösterdi, “katil” ilan etti. CHP çevreleri, SP’nin temsil ettiği görüş sahiplerine yıllar boyunca “şeriatçı” suçlamalarıyla yüklendi. Ayrıca, İP Genel Başkanı Meral Akşener, HDP ile bir arada olmak istemezken, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu onları aklamak için elinden geleni yaptı.

Demem o ki…

Hiçbir ortak noktaları yok. Birleştikleri tek nokta, milli politikalar izlediği için Küresel güçlerin diş bilediği, etkisizleştirmek amacıyla 15 Temmuz’da darbe girişiminde bile bulunduğu Erdoğan’a karşı besledikleri düşmanlık.

İşte bu yüzden söylemleri ne olursa olsun, Türkiye üzerine hesaplar yapan Küresel güçlerle aynı amaç çerçevesinde bir araya geldiler. Küresel güçlerin darbeyle, ekonomik saldırılarla, sergiledikleri Gezi Olayları ve 17-25 Aralık kumpasları gibi oyunlarla yapamadıklarını gerçekleştirmeye çalışacaklar. Erdoğan’ı Cumhurbaşkanlığı makamından indirmek ya da TBMM’de çoğunluğu sağlayarak etkisiz hale getirmek için güçlerini birleştirecekler.

Attıkları adımın gizli-saklı bir tarafı da yok…

Söylüyorlar zaten bunu!

***

Neler olup bittiğini daha iyi analiz etmek için gerilere gitmek lazım…

Bugün olanların cevabı WikiLeaks belgelerinde var zaten. Deniz Baykal’ın CHP Genel Başkanlığının son günlerinde ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nden Washington’a CHP ile ilgili olarak tam 6 bin mesaj gönderiliyor. Onlardan biri son derece dikkat çekici! Bakın ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, “CHP’ye oy veren kitlenin yüzde 70’inin Baykal’ı beğenmediği” iddiasını ortaya attıktan sonra nasıl bir değerlendirme yapıyor:

“Erdoğan’ın iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’ne karşı daha prezentabl muhalefet lideri oluşturmak, ordu ve adli baskılardan çok etkili bir silah olacaktır.”

Sonra ABD’nin Pensilvanya Eyaleti’nden yönetilen FETÖ devreye giriyor. Baykal’a karşı kaset kumpası düzenleniyor. Deniz Bey istifa etmek zorunda bırakılıp, yerine Kemal Kılıçdaroğlu getiriliyor. Böylece ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin ifadesiyle “Kılıçdaroğlu’nun CHP Genel Başkanlığı oluşturuluyor.”

Bu kadarı yetmez, ikna etmez mi?..

Daha çok var:

Mesela, 2008 Yılı’nda ABD’nin kontrolündeki Hopkins Üniversitesi’nde bir rapor kaleme alınıyor. 75. Sayfasında da “Yeni bir CHP oluşacak ve o yeni CHP’nin başına da Kemal Kılıçdaroğlu gelecek” ifadesi yer alıyor. 2 yıl sonra bu kehanet gerçekleşiyor. Baykal bir komployla istifa ettirilip, yerine Kemal Kılıçdaroğlu getiriliyor. “Yeni CHP” dedikleri de eskisi gibi ABD ve Batı ile hiç kavga etmiyor. Onlar yerine içte milli politikalar uygulayanlara yüklenmeyi tercih ediyor. Mustafa Kemal’den ve Ecevit’ten çok farklı yol izleyen bir CHP karşımıza çıkıyor! Görenler ya da görmek isteyenler için bunlar da gizli-saklı şeyler değil! Üstelik defalarca yazdık, televizyonlarda söyledik. İşte Türkiye üzerinde böyle oyunlar oynanıyor!

***

Mesela seçim öncesi MHP’ye yönelen kaset komplosu da aynı çevrelerin işi idi! FETÖ’ye emir verdiler ve yaptırdılar. Bahçeli’nin kendilerine biat etmediği için bu saldırıyı gerçekleştirdiklerini bütün ayrıntılarına kadar biliyorum. Bugün, küresel güçlerin FETÖ’yü kullanarak yok etmek için her yolu denedikleri Erdoğan ve Bahçeli bir tarafta; sürekli olarak o güçlerle aynı söylemleri dillendiren Kılıçdaroğlu ve diğerleri karşı tarafta. Tesadüf değil bunlar elbet!

İşte o yüzden 24 Haziran’da sadece bir seçim yapılmayacak. Ülkenin milli güçleri ile onları yok etmek isteyenlerin hesaplaşması yaşanacak. 24 Haziran o yüzden çok önemli bir gün olacak!

<p>Tarihçi-Yazar Koray Şerbetçi bu hafta Kestirmeden Tarih  programında Kudüs özel bölümüyle karşını

Medeniyetlerin aynası Kudüs… Kadim şehre kim ne getirdi?

Bakan Varank, Ankara Şehir Hastanesi Klinik Araştırmalar Merkezi'ni ziyaret etti

Tüm bildiklerinizi unutun! Seyahat ve deniz yolculuklarını kökten değiştirecek

Filistinli aileler, işgalci İsrail saldırılarından korunmak için okullara sığındı