• $9,2669
  • €10,8117
  • 531.683
  • 1432.8
5 Ekim 2013 Cumartesi

Bu katiller iyidir!

Hemen “Katilin iyisi ya da kötüsü olur mu?” diye tepki göstermeyin. Türkiye’de olur. Örnekleri var, bunu geçmişte çok yaşadık. “Benim katilim iyidir” yaklaşımı bize hiç yabancı değil. 
Bu 1980 öncesinin hastalığı. Bugün de aynı mikrop hızla yayılıp belli çevreleri etkisi altına almaya başladı bile. Açıkça söylemiyor, dillendirmiyorlar ama davranışlarıyla hastalığın etkisi altına girdiklerini gösteriyorlar. 
DHKP-C diye kanlı bir örgüt var... 
Bunları geçmişten, 1980 öncesinden tanıyoruz. Sabıkaları hayli kabarık: Katlettikleri insanlar arasında eski başbakanlar, bakanlar, üst düzey TSK ve emniyet mensupları, önemli işadamları ve ciddi miktarda gencimiz bulunuyor. Zamanaşımından düşen Dev-Sol davasının iddianamesine bakılırsa (DHKP-C, Dev-Sol’un devamıdır) binin üzerinde insanımızı katlettiler. Ellerinde kızıl bayraklar, Gezi eylemlerinde de sıkça görüldüler. Bu eylemleri destekleyen çevreler tarafından ise alabildiğine alkışlandılar. 
Temelde, silahlı mücadeleyle kan dökerek Marksist-Leninist bir düzen kurma hayali peşinde koşuyorlar. 
Son günlerde roketli saldırılarla gündeme oturdular. AK Parti Genel Merkezi, Adalet Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yapılan roketli ve bombalı saldırılar onların eseri. 
***
Son olarak Hasan Ferit Gedik’in cenaze törenindeydiler. Ellerinde kalaşnikoflar, pompalı tüfekler, tabancalar, kızıl bayraklar vardı. Yüzlerini kırmızı bezlerle kapatmışlardı. Bazıları da üzerinde “Halk Cephesi” yazıları bulunan yelekler giymişlerdi. 
Polis çekilir çekilmez ortaya çıktılar. 
Cenazenin yanında, şehrin ortasında pervasızca havaya ateş ettiler. 
Onlar, tetiğe basarken, çevrelerindeki kalabalık, geçmişin o bayat sloganlarını atmaya başladı: 
-Devrim şehitleri ölümsüzdür... Devrim şehitleri ölümsüzdür... 
Savaş kışkırtıcılığını da unutmadılar: 
-Bedel ödedik, bedel ödeteceğiz... 
“Benim katilim iyidir” hastalığına tutulan güruh ise silah sesleri arasında ve büyük bir mutluluk içinde onlara destek verdi. 
***
Sadece bu kadarla kalsa çok önemli değil. Çünkü, o cenaze töreninde marjinal ve çok küçük bir kitle vardı. Ancak, dün sabah baktım bazı gazeteler de “Benim katilim iyidir” kervanına katılmış görünüyordu... 
Eli silahlı PKK’lı fotoğraflarını evirip çevirip tam sayfa yayımlamasıyla ünlü bir gazetemiz, olaya iç sayfasından yer veriyordu. Yaptığı haberde herhangi bir yorum ve eleştiri yoktu. 
Bir diğeri silahlı militanları hiç görmemiş gibiydi. Cenaze haberinde silahtan bahsetmiyordu. Bir başkası aynı tavır içindeydi. “Hasan Ferit Gedik’i çeteler katletti” diyor, onları eleştiriyor, törende ortaya çıkan eli silahlı bir başka çeteyi görmediği gibi, onlara hak verir bir tutum sergiliyordu. 
Tabii daha da vahimleri vardı. Töreni “Üç gün işkence, sonra cenaze” başlığı ve mantığı içinde değerlendiren bir gazetemiz, her zaman olduğu gibi yine polise yükleniyor, silahlar etrafında kızıl bayraklarla toplananlara övgüler düzüyordu. Silahtan değil, “AKP faşizminden” bahsediyordu. Birinci sayfanın tepesinde ise Suriye Diktatörü Esad’la yapılan röportaj dev puntolarla veriliyordu: 
“Akan kandan Erdoğan sorumludur.” 
Taksim Dayanışması tarafından cenazeyle ilgili olarak yapılan “Tören istenildiği yerde yapılmalı, cenaze istenen yere gömülmeli” açıklaması da unutulmamıştı. Bir tek “Kime ne isteyen törene silahlarıyla gelir, dileyen ateş eder” yorumu yapılmamıştı! 
***
Evet, Hasan Ferit Gedik’i, genç yaşında çeteler öldürdü. Olayın failleri ise cinayetin hemen ardından silahlarıyla birlikte yakalandı. Bu konuda kimsenin itirazı yok. 
Ancaaak... Olayın ardından DHKP-C adını verdiğimiz kanlı ve çok daha tehlikeli bir çete ortaya çıktı. Elde silah, pervasızca boy gösterip meydan okudu. “Benim katilim iyidir” hastalığı içinde kıvranan malum çevreler ise o çeteyi görmediler, görmemekte de direndiler. Böyle giderse de hiç görmeyecekler. 
Benim itirazım buna! 

<p>Makyaj insanı güzel gösterdiği gibi hiç istemediği şekilde de gösterebilir. Çünkü güzel gösteren

En sık yapılan 5 makyaj hatası nelerdir?

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor