• $32,2168
  • €34,9092
  • 2417.99
  • 10792.5
7 Aralık 2021 Salı

Bu ciddi bir sıkıntı

Kılıçdaroğlu son günlerde niçin özgüven patlaması yaşıyor? Akşener neden afişler bastırıp, üzerine "Biz çözeriz" diye yazıyor? Babacan ve Davutoğlu niye yaylım ateşini artırdılar?

Çünkü sıkıntıyı gördüler ve onun üzerinden alabildiğine bir istismar siyaseti yürütüyorlar.

"Sıkıntı ne?" derseniz, fırsatçılık ve vurgunculuk! Onları arkalarına aldılar, hep birlikte el ele verdiler; ortaya çıkan sıkıntının üzerinden siyasi rant devşirmeye çalışıyorlar. Ucuz yoldan sonuç elde etmek için ellerinden geleni yapıyorlar.

Gidin marketlere ne olduğunu görürsünüz...

Çamaşır ve bulaşık deterjanlarının altında astronomik etiketler var. Ay çiçeği yağı fiyatları uçmuş gidiyor. En temel maddeler olan un ve tuz, son dönemde yüzde yüz zamlanmış durumda. Bazı marketlerde pek çok ürünün altında etiket yok, çünkü fiyatlar günlük değişiyor. Etiketlerdeki fiyatlar ise, kasa fişi ile uyuşmuyor. Yana yana iki market arasında bile dehşet verici fiyat farklılıkları göze çarpıyor.

Dolar artışı ile filan ilişkisi yok bunun. Bu, düpedüz ahlaksızlık, başıbozukluk ve vurgunculuk!

***

Dar gelirli insanlar büyük sıkıntı içindeler. Marketlerdeki bu fiyatları görenler burnundan soluyor. Acil neşter vurulması gereken ciddi bir problemle karşı karşıyayız.

Dün, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a da soruldu bu durum. Her alanda, hatta otomobil sektöründe bile stokçuların bulunduğunun görüldüğünü söyledi. Gıda maddelerinde yapılan stokçuluğun ise, "yenir yutulur bir şey olmadığını" ifade etti. Önlenmesi için gerekli talimatların verildiğinin altını çizdi:

"Gıdada vatandaşa bu zulmü yapanlar için gereken adımları atacağız. Bedelini ağır ödeyecekler."

Doğru bir çıkış bu. İlgililer de verilen talimatların gereğini biran önce yapmalılar. Acil ve etkili tedbirler almalılar. Erdoğan'ın dediği gibi, katlanılır bir durum değil yaşananlar. Bu milletin sofrasına kadar elini uzatanların defterleri biran önce dürülmeli.

Piyasaların ve vatandaşın bir gün bile zaman kaybetmeye tahammülü yok çünkü!

***

Ayrıca idari tedbirler yetmez. Bu stokçu ve vurguncuların canını yakacak ekonomik adımları da atmak lazım. Bunları terbiye etmek için gerekirse piyasaya güçlü bir şekilde müdahale edilmeli. Ciddi zararlara uğramalılar ki, hem onlar, hem de aynı yoldan gitmeyi aklından geçirenler bir daha bu tür oyunlara teşebbüs edemesin.

Evet, küresel gelişmeler ve kur farkından dolayı yaşadığımız bir sıkıntı var. Ancak, son günlerde yaşadığımız pek çok problemle bunların hiçbir ilişkisi yok. Acil ve etkili müdahale ile bir neşter atılarak çözülecek yapay sorunlar bunlar.

İstismar siyaseti bunun üzerine bina ediliyor. Muhalefet partileri tarafından da acımasızca çarpıtılıp, alabildiğine kullanılıyor. Adeta yangın daha fazla alevlensin, dört bir yanı sarsın diye körük bile kullanılıyor. Sıkıntıdan daha geniş sosyal kesimlerin etkilenmesi ve üzerinden rant devşirilmesi için ne gerekiyorsa o yapılıyor.

Toplum ise, stokçulara ve vurgunculara vurulacak kuvvetli bir tokat bekliyor. Bu tokat, pusuya yatıp, halkın sıkıntıları üzerinden kazanç sağlamaya çalışanları da sarsacak.

<p>İzmir'in Buca ilçesinde, Kemal Altın (54), bir kıraathane önündeki emlakçı Evren Yiğit'e (43), ta

Kıraathane önünde çatışma: Ölü ve yaralı var

Kars'ta ceviz büyüklüğünde dolu yağdı!

Valilikten Ankara'ya uyarı: Sel, fırtına ve doluya dikkat

Dünyanın en güçlü hava kuvvetine sahip ülkeleri belli oldu! Türkiye kaçıncı sırada?