• $9,5286
  • €11,0935
  • 546.983
  • 1455.42
9 Ekim 2013 Çarşamba

Bomba üstüne bomba

Kaçak işadamı Cem Uzan, Taraf Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, eski bir gazete patronu olarak 28 Şubat’ın bir de medya ayağının bulunduğunu kabul etti. 
Çeşitli isimlerden bahsetti, birtakım olaylar sıraladı… 
O süreçte, bazı gazete manşetlerinin Ege Ordu Komutanı Orgeneral Hurşit Tolon’un talimatıyla atıldığını, bazı gazete patronlarının da generaller tarafından “fırçalandığını” anlattı. Vesaire, vesaire… 
En önemlisi, istendiğinde bu bilgileri cumhuriyet savcılarıyla paylaşabileceğini açıktan ilan etti. 
Buraya kadar çok önemli görülmeyebilir. Cem Uzan’ın, belli kişi ve çevreleri sıkıntıya sokmak istediği söylenebilir. Yine Türkiye’deki bazı çevrelere mesaj göndererek, bir pazarlık yapmak istediği iddia edilebilir. Hatta daha da ileri gidilip, “Türkiye’yi şu kadar zarara uğratan Uzan’a güvenmek mümkün mü?” yorumları bile yapılabilir. 
Ama olayın başka boyutu daha var. Cumhuriyet savcıları, uzun süredir 28 Şubat’ın sivil ayağıyla ilgili bir soruşturma yürütüyorlar. O soruşturmada, bazı bilgi ve belgelere ulaşmış durumdalar. 
Cem Uzan’ın açıklamalarının ardından, savcılık çevrelerinden gelen bilgiler son derece ilginç. Bunlar tek cümleyle özetlenebilir: 
“Uzan’ın yaptığı açıklamada verdiği bilgiler, soruşturmada bugüne kadar elde edilen bilgilerle örtüşüyor.” 
Demek ki, soruşturmada belli bir aşamaya gelinmiş, hatta Uzan’ın yaptığı açıklamada verdiği bilgilere çoktan ulaşılmış! 
Durum bu olduğuna göre, bundan sonra yaşanacakları ortaya koymak için müneccim olmaya gerek yok. Bütün bunların bir hukuki yansıması olacak. 
Onun ne olduğu ise, muamma değil. Doğal olarak “tamam, elde yeteri kadar delil var” noktasına gelinirse, polise talimat verilecek. Belli isimlerle ilgili “gözaltı süreçleri” başlayacak. 
Kim onlar?” derseniz? 
Bazılarının isimleri basında defalarca yazıldı. Ayrıca Cem Uzan’ın açıklamalarında da var. Onlara yeni isimler eklenebilir. Yakında medyada büyük bombalar patlayabilir. Dikkatle izlemek lazım. 
***
CHP’de de önümüzdeki günlerde ciddi gelişmeler yaşanabilir. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı ile ilgili önemli adımlar atılabilir. Ancak, Sarıgül muamması şu noktada çözülebilmiş değil… 
Üstelik CHP’de İstanbul için yürütülen mücadele her geçen gün daha farklı boyutlar kazanıyor… 
Parti içinde Sarıgül’ün dönüşünü dört gözle bekleyenler, “Çare Sarıgül” diyenler olduğu gibi, defans gösterenler de var. Tabii, onlar da Sarıgül’ün önünü kesmek için ellerinden geleni yapacaklar. 
Şu günlerde CHP’nin 2004 yılında yaptığı, daha sonra da kitaplaştırdığı bir çalışma elden ele dolaşıyor. 
Kapakta şu başlık yer alıyor: 
“Şişli Belediyesi ile İlgili İddiaları Araştırma Komisyonu Raporu. Cumhuriyet Halk Partisi Kasım-2004” 
Raporda ciddi iddialar ortaya atılıyor. Sonuç bölümünde ise, yapılan çalışmayla ilgili olarak “Hukuken ve siyaseten hiç de göz ardı edilemeyecek vahim sonuçlar ortaya çıkmıştır” deniliyor. 
Altında Mehmet Ali Özpolat, İsmet Atalay ve Sırrı Özbek imzaları bulunan CHP Raporu’nda, Mustafa Sarıgül için şu değerlendirme yapılıyor: 
“Parti içinde kalırsa, CHP için siyasi sonuçlarının faturası ağır olacaktır.” 
Dönüşünü istemeyenler, 2004 yılında CHP tarafından kitaplaştırılan ve Sarıgül’ün ihracına yol açan o rapora sarılmış durumdalar. “Az kaldı, zamanı var” diyorlar: 
-O kitap yakında kamuoyuyla paylaşılacak. 
Anlaşılıyor ki, CHP içindeki İstanbul kavgasının boyutlarının giderek büyüyecek ve sertleşecek.  
Apaçık ortada: Önümüzdeki günlerde çeşitli noktalarda patlayacak bombaların şiddetli sarsıntılara yol açacağı şimdiden görülüyor.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu