• $16,1282
  • €17,2714
  • 964.372
  • 2375
10 Şubat 2021 Çarşamba

Böler mi, bölmez mi?

Basın toplantısında CHP'nin bitik bir yapı olduğunu anlatmaya çalıştı. Kurucu değerlerin paspas misali çiğnendiğinden bahsetti. Daha da ileri gidip, partinin işgal altında olduğunu bile söyledi.

Sonra da...

"Ama sen partiyi bölüyorsun" diyenlere tepki gösterdi. "Bir bölen olmadığını" anlatmaya çalıştı. Zaten daha önce de Millet İttifakı içinde yer alacağını söyleyerek, "Ben hiçbir yere gitmiyorum ki CHP'yi böleyim" anlamına gelen sözler sarf etmişti.

Tabii ki çok büyük bir çelişki bu...

Muharrem İnce, bir yandan CHP'yi yerden yere vuruyor. Diğer taraftan, eleştirdiği, "artık burada yer alamam" diyerek istifa ettiği bu yapı ile günün sonunda yine birlikte olacaklarını anlatıyor.

O durumda sorarlar adama:

-Madem beraber hareket edecektin, madem aynı ittifakın içinde yer alacaktın, derdin neydi de istifa ettin?

Zor cevap verilir bu soruya!

Eski sistemde koalisyonlar vardı. Birbirlerine çok uzak siyasi partiler bile asgari müştereklerde birleşip koalisyon kurabilirdi. Anlaşamasalar dahi, bakanlıkları bölüşüp kavga çıkana kadar yola devam edebilirlerdi.

Çok gördük biz örneklerini. Bir bakanlık sağa çekerken, bir başka bakanlık sola doğru giderdi. Farklı siyasi partilerin yönettikleri devlet kurumları, adeta farklı ülkelere ait birimler gibi icraat yaparlardı.

Ama bugün böyle bir tablo yaşanamaz. Cumhurbaşkanı'nın geniş yetkileri var. Yüzde 50 artı bir oy alan kişi Cumhurbaşkanı seçiliyor. Ülkeyi o yönetiyor. Yetkisini de paylaşmak gibi bir mecburiyeti yok.

Muharrem İnce ise, "Biz bir bölen değil, yeni bir yol açanız" diyor! İyi de nasıl olacak bu? Eğer samimi ise ve Millet İttifakı içinde yer alacaksa, kendi yolunda yürümeyecek. İttifakın çizdiği yolun dışına çıkamayacak. Yeni bir yol açacaksa eğer, o durumda Millet İttifakı içinde yer almayacak.

Söyledikleri çelişkilerle dolu: Ya ne yaptığının farkına varamamış durumda ya da samimi değil.

Ayrıca...

Siyasette bir iddian varsa yola çıkarsın. Muharrem İnce de bunu yapıyor. Önce iddialı bir tablo çiziyor. CHP'deki aksaklık ve arızaları ortaya koyup, kendisinin buna tepki göstererek istifa ettiğini ortaya koyuyor.

Sonra da bütün söylediklerini bir kenara atıp, o eleştirip yerden yere vurduğu yapıya teslim olacağını ilan ediyor.

Şimdi kimse çıkıp, "öyle bir açıklama yapmadı" demesin. İlle de açıkça söylemesine gerek yok. Millet ittifakı içinde yer alacağını ilan etmedi mi? O ittifakın dinamosu CHP değil mi?

Demek ki günün sonunda gidecek ve CHP'ye teslim olacak. Yok söylediklerinin başka bir izahı.

Tabii ki yapılan açıklamalara bakıp, karar vermek için henüz erken. Önümüzdeki günlerde İnce'nin Memleket Hareketi ile CHP arasındaki tartışmalar sertleşecek.

CHP tabanından oy beklentisi içinde olan İnce ve ekibi, Kılıçdaroğlu'na yüklenmek zorunda. Doğal olarak gerilim kaçınılmaz.

Bu gerilim kontrol edilebilir düzeyde mi olacak? Hangi dozda seyredecek? Nereye doğru evrilecek?

Bekleyip, gelişmeleri görmek lazım. O yüzden İnce'nin başlattığı hareket için "Şöyle olacak, böyle gelişecek" demek için çok erken.

<p>Ezgi Aşık <span style='font-size: 1.6rem;'>soruyor, Doç. Dr. M</span>ehmet Yalçın Yılmaz <span st

İsveç, Stokholm Sendromu'ndan kurtulabilir mi?

Vahşi doğanın en acımasız canlıları! İşte korkutucu özellikleri

NASA tarih verdi! Dünya'ya doğru hızla yaklaşıyor

Sadece ormandaki malzemeleri kullanarak yaptı! Her anını kaydetti